Bitirmek Üzere Olduğum Trainer Model Hakkında (İlk Uçuş ve Beklenen Kırım Videosu)

İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba üstadlarım. Aşağıda fotoğrafları görünen modeli yapımının son aşamasına geldim. Kanatlar kapron malzemeden yapıldı.
Linkte belirttiğim videonun birebir aynısını yapmaya çalıştım. Sadece kanatları kaprondan yaptım.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kanat Açıklığı : 109 cm
Gövde : 65 cm
Dihedral açısı var.
Motor : Emax 2212 980 KV
Pil : 1350 Mah 35C

Özellikler bu şekilde düşünceleriniz merak ediyorum. İlk uçuşum olacak, zor olduğunu biliyorum bununla rahat uçabilir miyim?

Aileron Çalışma Videosu

Rudder ve Elavator

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Değerli arkadaşlar uçağı tamamladım. Fakat kanatta muhtemelen dehidral açısından kaynaklanan bir eğiklik var. Altına fotobloktan destek koyup düzeltmem gerekir mi? Bu şekilde uçuşta bir sorun olur mu?

Uçağın yapım aşamalarından fotoğraflar

Deneyimli kişiler daha iyi bilir ama yazarak başlıyım.
Bu modelin çok benzerini ben de yaptım ilk tavsiye içindeki parçaları iyi sabitleyin yoksa havada kayıp ağırlık merkezini değiştirebiliyorlar. Sonrası malum. Bir kez tecrübe ettim.
Ayrıca iniş takımları da bir tık sert inişte sabitlendiği yeri çok yıpratıyor, kopabiliyor. Özellikle benim gibi acemiyseniz.
Sorunuza gelince kanatların tamamen simetrik olması bence önemli yani mümkünse düzeltin.
Başarılı uçuşlar diliyorum.

Değerli
Deneyimli kişiler daha iyi bilir ama yazarak başlıyım.
Bu modelin çok benzerini ben de yaptım ilk tavsiye içindeki parçaları iyi sabitleyin yoksa havada kayıp ağırlık merkezini değiştirebiliyorlar. Sonrası malum. Bir kez tecrübe ettim.
Ayrıca iniş takımları da bir tık sert inişte sabitlendiği yeri çok yıpratıyor, kopabiliyor. Özellikle benim gibi acemiyseniz.
Sorunuza gelince kanatların tamamen simetrik olması bence önemli yani mümkünse düzeltin.
Başarılı uçuşlar diliyorum.

yorumunuz için teşekkür ederim. Siz ilk uçuşta kırımsız uçurabilmişmiydiniz.

Değerli

yorumunuz için teşekkür ederim. Siz ilk uçuşta kırımsız uçurabilmişmiydiniz.
Maalesef ilk uçuşumda bataryanın kayması nedeniyle kırım yaşamıştım.
Sonrasında daha iyi uçuşlarım oldu ama uçağın ağırlığı tahmin ettiğimden fazla olması sebebiyle hızlı uçmak gerekiyordu, benim de pilotajım yetersiz kaldığı için devamlı kırım yaşadım.

• Beğen
Tepkiler: İsmail CAN
Benimde ağır
Maalesef ilk uçuşumda bataryanın kayması nedeniyle kırım yaşamıştım.
Sonrasında daha iyi uçuşlarım oldu ama uçağın ağırlığı tahmin ettiğimden fazla olması sebebiyle hızlı uçmak gerekiyordu, benim de pilotajım yetersiz kaldığı için devamlı kırım yaşadım.
Benimde tahmin ettiğimden 100 gr daha hafif 570 gr şuan pil ile.

Similatör ne kullandınız. Clearview kullanıyorum hava şartlarını rüzgar vs var mı bilmiyorum ama yeterli olur mu?

Benimde ağır

Similatör ne kullandınız. Clearview kullanıyorum hava şartlarını rüzgar vs var mı bilmiyorum ama yeterli olur mu?
Ben de kumandam ile uyumlu olduğu için Clearview kullanıyorum. Yeterli olur mu kısmına cevap veremiyorum.
Benim uçağım 3s 4200mah lipo kullanmak zorunda kaldığım için 850gr civarında olmuştu.

Benimde ağır

Ben de bi süre clearview kullandım sonra da phoenix e geçtim. Yeterli olma konusunda şöyle bir kıyaslama yapabilirim: Phoenix ve Clearview in arasında uçuş karakteristiği bakımından çok fark yoktu.
Clearview de yerçekimi bi tık az hissediliyordu yanlış hatırlamıyorsam.
Benim 80cm lik modelim (ilk modelim) 900gram gibi bişeydi pille beraber. Sizinkiler bayağı hafif benim rahmetliye göre.

Bendeki pil kapasitesi 1350 Mah motor 2212 980kv pervane 9x6 en fazla 10 dk uçurabilirim diye düşünüyorum.

Ben de bi süre clearview kullandım sonra da phoenix e geçtim. Yeterli olma konusunda şöyle bir kıyaslama yapabilirim: Phoenix ve Clearview in arasında uçuş karakteristiği bakımından çok fark yoktu.
Clearview de yerçekimi bi tık az hissediliyordu yanlış hatırlamıyorsam.
Benim 80cm lik modelim (ilk modelim) 900gram gibi bişeydi pille beraber. Sizinkiler bayağı hafif benim rahmetliye göre.
Phoenix i6x kumanda ile kullanılabiliyor mu?

Bendeki pil kapasitesi 1350 Mah motor 2212 980kv pervane 9x6 en fazla 10 dk uçurabilirim diye düşünüyorum.
Şöyle söyleyeyim, ben de 2212 1400kv motorla 9047 pervane kullanıyorum , lipo m 3s 1800mah ancak 8-9dk uçabiliyorum.
Phoenix i6x kumanda ile kullanılabiliyor mu?
Bendeki kumanda da FlySky i6x ve gayet güzel çalışıyor. Ama kumandayı kullanabilmen için EMU diye bir şey var (bi nevi dijital dongle) onu kurman lazım.
Simulator linklerini Mehmet beyden isteyebilirsin yada Phoenix sim diye google’a yazınca “rc-thoughts” diye bir site var, zaten ilk başta çıkar, oradan indirebilirsin. Mehmet beyden istersen sana açıklayıcı videolar ile birlikte gönderdiği için daha kolay olur kurulum işlemi.

Son düzenleme:
Ben size sim linkini atmaya çalıştım özelden ama beceremedim.
Kopyala yapıştır yapınca videolar çıkmadı.

• Beğen
Tepkiler: İsmail CAN
uçağın denge noktasına dikkat edin. onun dışında ilk uçuş denemesinde yanınızda tecrübeli birileri olsun. havada ayarlarına bakıp bir kaç ayardan sonra. siz de gayet güzel uçuşlar yapmaya başlayabilirsiniz. ilk heyecan kendiniz uçurmaya çalışırsanız sıkıntı olabilir.