Bizden bir Örnek... Heli bize Çarparsa....

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu hafta sonu pilotaj anlamında aramızda en iyilerden birisi olan bir kardeşimiz çok ciddi bir kaza geçirdi.

Allah'a çok şükür ki olabilecek en küçük hasar ile atlattı. 550 sınıfı modelin pallerinin bacağına vurması sonucunda ciddi bir kesik meydana geldi. Ama çok şükür ki kalıcı bir hasar durumu söz konusu değil.

Hepimizin başına gelebilecek bir durum olduğu için kendisinin de isteği ve rızası ile burada paylaşıyoruz. Aslında ismini de paylaşabileceğimizi belirtti ama biz isimsiz bir şekilde paylaşmayı tercih ettik.

Olayın neden ve nasıl olduğu çok da önemli değil. Bu nedenle bu kısımları es geçiyoruz. Sadece bu vesile ile hepimizin bildiği ama ne yazık ki bazen gözardı ettiği ÖNEMLI GÜVENLİK hususlarını yeniden bir hatırlatma yapmak istedik.

-- Kesinlikle yalnız uçuş yapmayalım. Yanımızda mümkün olduğunca mutlaka birisi olsun.
-- Modeli kendimizden mümkün olduğunca uzakta ve olası mekanik problem ve aksilikleri dikkate alarak uçuralım.
-- Seyirciler arasında modelci olmayanlar var ise, mutlaka uçuş öncesi gerekli bilgilendirme ve uyarıları yapalım.
-- Uçuş yaptığımız nokta ile seyirciler arasında gerekli güvenlik mesafesi mutlaka bulunmalıdır.

Bu vesile ile zamanında SOLAKLAR'da yapılan bir buluşma sırasında yaşanan bir RAMAK kalma olayının videosunu da paylaşmış olalım.

NOT: Videoda güldüğüme bakmayın, sadece sinirden gülüyordum. Zira az daha kıyma makinasından geçmiş gibi olacak arkadaşı bu olay öncesi en az 10 defa uyardık, orada çekim yapma diye.... Ama şimdiki aklım olsa, kulağından çekip kenara oturturdum.

Hepimize kırımsız, kazasız keyifli uçuşlar.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Şaşırdım
Tepkiler: TÜRKALP KUCUR
Çok dikkatli olan bir arkadaşımızın başına bile bir anlık dalgınlık sonucu bu gelebiliyorsa , güvenlik tedbirlerini pek önemsemeyen kanı deli akan arkadaşlara bu mesajı ithaf ediyorum.

Büyük geçmiş olsun arkadaşımıza.
First safety ! :RCKolik:

Geçmişler olsun ,şükür ki kalici bir soruna teşkil etmemiş
Bu güvenlik konusunda ki düşüncelerinize ek ,maalesef modeli havada ucabilmesine rağmen kendisinde hobici tutumu görmediğimiz o kimselerin basina gelmez umarim bu son gordugumuz kaza olur..

geçmiş olsun...önce güvenlik kesinlikle...çok daha kötü sonuçları olabilirdi...Allah korumuş...

• Beğen
Tepkiler: Erokan Günel

Büyük geçmiş olsun. Allah beterinden korusun. Gerçekten çok dikkatli olmak gerekiyor. Şükür ki bununla atlatılmış.

• Beğen
Tepkiler: Erokan Günel

Allah korumuş yine çok geçmiş olsun

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geçmiş olsun, her nekadar zevkli ve eğlenceli bir hobi olduğu kadar tehlikeli olabiliyor. Gerekli önlemi almalı, fazla da riske girilmemeli bence.

Tekrar geçmiş olsun, acil şifalar...

Çok çok geçmiş olsun acil şifalar.

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk

Tekrardan geçmiş olsun... Heli model olarak pek şakası olmayan bir hava aracı... En ufak dalgınlığı affetmediği gibi, kırımları da sert ve tehlikeli olabiliyor.

Bu kaza hepimizi üzdü ama daha kötüsünü de düşününce şükrettik bu kadarıyla atlatılmasına. Aynı zamanda hepimiz için de bir uyarı oldu.

Yine de çeşitli sebeplerle kırımlar olabiliyor, bazen tamamen mekanik veya elektronik de olabiliyor. Öyle bir durumda modelin nereye düşeceği de belli olmuyor. Bu bakımdan seyircilerin de bilinçli olması ve havada model varken bir taraftan onu takip etmeleri de önemli bence. Çünkü olaylar 2-3 saniyede gerçekleşiyor ve bitiyor. Örneğin şu videoda (2:50 ve sonrası) link gitti zannettik ama sonradan servo kaynaklı olduğu çözüldü. Model yeterince uzak ve yüksekti, ama kontrol tamamen gidince birkaç saniye içinde, birkaç metre uzağımıza çakıldı. Tam da oralarda olaydan en fazla yarım saat önce arabalarını park etmiş olan başka arkadaşlar vardı. Veya doğrudan bizim üzerimize gelebilir ve biz o anda refleks gösteremeyebilirdik. Sebebi ne olursa olsun, kırımlar olabiliyor. Biz tedbirlerimizi alalım, sonrasında inşallah bu durumlarla karşılaşmayız diye temenni edelim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Emrah İnan

Çok büyük geçmiş olsun tekrardan.
Üzücü bir durum ki Allah esirgemiş üst bölgelerde bir yere gelse sonucu çok daha kötü olabilirdi :(

Buna şükür diyerek bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum.

Geçmiş olsun.

Geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

tapatalk ile gönderildi

Çok geçmiş olsun.
Ben elimden geldiğince yukarıdaki güvenlik önlemlerine uyduğumu düşünüyorum. Ama bir tanesi hariç. Maalesef çoğu zaman yalnız oluyorum.