Black Horse Sedona 46'lık Trainer Uçak motor seçimi yardım

Tkilic

Yeni Uye
Herkese öncelikle iyi günler dilerim,

Daha önce bahsetmiştim black horse sedona eğitim uçağı almayı düşünüyorum. Bahsettim model şu;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu model için yakıtlı motor almak yerine elektrikli motor seçebilir miyim?

Avantajları ve dezavantajları ne olur merak ediyorum. Elektrikli motor bu tip modelde sıkıntı yaratmaz ise hangi marka nasıl bir motor seçmeliyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

Sedona Trainer uçak motor seçimi yardım

Merhaba Tezer Bey,

Yakıtlı Trainer uçağın elektrikliye çevrimi ile ilgili zamanında Mesut üstadımız çok güzel bir paylaşımı olmuştu.

Her ne kadar model "Thunder Trainer" olsa da ikisi de 1.5 mt trainer model olduğu için birebir uygulabilirsiniz ;)

Diğer farklı bir model için uygulamada şu şekilde. Fikir anlamında paylaşıyorum bunu :

Her ne kadar uçakcı olmasam da bana göre Trainer model yakıtlı olmalı. Elektrikli model olarka Traine hava da çok sönük kalıyor bence.

Yakıtlı da baştan belki motor ayarında biraz zorlanırsınız ama ondan sonra daha keyifli olacağını düşünüyorum.

Bakalım gerçek uçakçı arkadaşlarımızın önerileri neler olacak :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
...
Bakalım gerçek uçakçı arkadaşlarımızın önerileri neler olacak :saygilar:

Uçakçı değilim fakat bende aynı fikirdeyim. :laugh: Bence de glow çok daha keyifli olur. :)

Tezer bey, bence de glow tercih etmelisiniz bunun iki sebebi var bana göre; elektriklinin rahatlığına alıştığınız zaman glowa geçme konusunda sıkıntılar oluyor. İlerde benzinli bir model ile devam etmek isterseniz bahsettiğim bu durum daha da problemli olabilir. İkinci husus ise trainer modellerin genelde eğitim uçağı olarak kullanılması sebebiyle motorun devri sesi vs... de sizin pilotajınızı belirleyen faktörler olacaktır.
Diğer taraftan seçtiğiniz model fiyat olarak bana göre fazla ayrıca kanat açıklığı ve modelin boyutları gereğince biraz arada kalıyor benim ilk uçağım da sizin seçtiğiniz modele benziyordu, süzülüşü diğer trainerlerden daha iyi olmasının rağmen manevra kabiliyeti düşük oluyor bu tür modellerin, o yüzden size tavsiyem bu model olacaktır.

Mehmet Bey, Türker Bey, Ömer Bey;

Tavsiyelerinizi dikkate alarak elektrikli motordan vazgeçtim:)

Aynı zamanda rckolik'e üye olmakla ne kadar doğru bir iş yaptığımı şimdi bir kez daha anladım. İlginiz için çok teşekkürler.

Ömer Bey doğru mu düşünüyorum bilmiyorum sonuçta siz çok daha tecrübelisiniz, uçuş yapacağım alan manevra olarak sıkıntı yaşayacağım bir lokasyon değil, uç uçabildiğin kadar:) Bir de, ben uçağı kaldırayım, uçsun süzülsün, bana stres yaşatmasın, sağ salim yere konsun modundayım:)

Önerileriniz için tekrar teşekkürler. Kendinize çok iyi bakın...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Bakalım Ömer kardeşimizin tecrübelerine ilave bir şeyler gelecek mi diğer uçakcı abi ve kardeşlerimizden .

O zaman son sorumuz: Aynı firmanın (Black Horse) hangi trainer modelli :

1- Sedona Trainer yoksa

2- Excel 2000

Türker'de zamanında Excel 2000 vardı, eskilerden kalan. Hatırladığım kadarı ile "Çok güzel bir trainer" demişti. Bakalım az da olsa tercih hangi yönde olacak.

NOT: Bu forumu ben de her gün yeni bir şeyler öğrenebildiğim için en az sizin kadar seviyorum arkadaşlar :D

Tezer KILIÇ' Alıntı:
Mehmet Bey, Türker Bey, Ömer Bey;

Tavsiyelerinizi dikkate alarak elektrikli motordan vazgeçtim:)

Aynı zamanda rckolik'e üye olmakla ne kadar doğru bir iş yaptığımı şimdi bir kez daha anladım. İlginiz için çok teşekkürler.

Ömer Bey doğru mu düşünüyorum bilmiyorum sonuçta siz çok daha tecrübelisiniz, uçuş yapacağım alan manevra olarak sıkıntı yaşayacağım bir lokasyon değil, uç uçabildiğin kadar:) Bir de, ben uçağı kaldırayım, uçsun süzülsün, bana stres yaşatmasın, sağ salim yere konsun modundayım:)

Önerileriniz için tekrar teşekkürler. Kendinize çok iyi bakın...

Tezer bey, ben ilk olarak seçtiğiniz modelin fiyatına takıldım, bence gereksiz fazla ayrıca her kanadı büyük model daha iyi uçar diye bir kaide yok benim önerdiğim model 200tl ye alınabilir ve parasını hak eder niteliktedir ama diğeri gerçekten gereksiz tabi sizin tercihiniz.
Şöyle bir misal vereyim: biz üç arkadaş trainer patlarlı modellerle başladık ben world modelin trainerinı 150 tl fazla verip aldım, arkadaşların modelli ise excell 2000di o sebeple kıyas yapabiliyorum.

Ömer Bey,

Ben süzülerekte inerken daha stabil olabileceğini düşündüğüm için sedonaya sıcak bakıyorum. Siz kullanmışsınız tabi daha iyi bilirsiniz, daha tecrübelisiniz. Aynen dediğiniz gibi daha geniş kanat alanına sahip uçak daha kolay kullanılır diye biliyordum. Uyardığınız için teşekkürler. Önerdiğiniz modelde özellikle uçağı indirirken davranışı nasıl?

Tezer Bey Mehmet abinin de söylediği gibi ben uzun süre exel 2000 ile uçtum. Hem havada göresellik olarak hem de trainer uçuş karakteri olarak beni çok memnun etmişti.
Hatta yıllar sonra uçtuğumda hala keyif alıyordum bu modelden. Şahsen denemiş olduğum bir model olması sebebiyle rahatlıkla tavsiye edebilirim. ;)

Üstelik ben bu modeli 40 cu'luk 2 zamanlı bir O.S motorla uçuruyordum, çokta güzel uçuyordu. Genelde tercihen genellikle minimum 46 cu tercih ediliyor esasen.

Tezer KILIÇ' Alıntı:
Ömer Bey,

Ben süzülerekte inerken daha stabil olabileceğini düşündüğüm için sedonaya sıcak bakıyorum. Siz kullanmışsınız tabi daha iyi bilirsiniz, daha tecrübelisiniz. Aynen dediğiniz gibi daha geniş kanat alanına sahip uçak daha kolay kullanılır diye biliyordum. Uyardığınız için teşekkürler. Önerdiğiniz modelde özellikle uçağı indirirken davranışı nasıl?

Tezer bey, ben yaklaşık üç yıldır modelciyim çok da tecrübeli sayılmam, yine de bildiğimi düşündüğüm mevzularda nacizane tavsiyede bulunabilirim. benden çok daha tecrübeli abilerimiz var. Ancak şu an savuduğum konuda ısrarcı olabilirim.Anladığım kadaıyla pilotajınız çok iyi değil, bu açıdan baktığımızda da excell daha mantıklı mesela excellin ön tekeri amörtisötlü vs. daha iyi gibi görünüyor ama ilk inişte modeli iyi göğüsleyemezseniz sert inerseniz eğilir veya kırılır kullanamazsınız bir daha excellde ise bildiğimiz tel kullanmışlar herhangi bir terslikte teli düzeltir devam edersiniz.
Son sorunuza gelirsek excell trainer olmasına rağmen hantal değil kıvrak sakin uçuşlarda ise son derece stabil zaten trainer bu, ilk uçuşta modeli tacrübeli birine emanet edin havada trimleri yapıldığı zaman ip gibi uçarsınız merak etmeyin.

Çıraklığını yapmadığın işin ustalığını yapamassın demişler, bende böyle böyle öğreniyorum sizler sayesinde. Bahsettiğiniz modeli incelemeye başlıyorum:) Detaylarıyla anlattığınız için teşekkür ederim Ömer Bey. İyi ki fikrinizi somuşum. Sonucu burda paylaşırım. İyi akşamlar.

Tezer KILIÇ' Alıntı:
Çıraklığını yapmadığın işin ustalığını yapamassın demişler, bende böyle böyle öğreniyorum sizler sayesinde. Bahsettiğiniz modeli incelemeye başlıyorum:) Detaylarıyla anlattığınız için teşekkür ederim Ömer Bey. İyi ki fikrinizi somuşum. Sonucu burda paylaşırım. İyi akşamlar.

Rica ederim inş.faydamız dokunmuştur.

Bizim alanda bundan 4 tane elktrikli var.30km fpv yapıyorlar..Rc Model Garage Murat bey size setupları söyler.temasa gecmekte yarar var.

Excel 2000 güzel model tavsiye ederim.

Ben pek uçaktan anlamam ona rağmen modeli üstün körü topladım. Hiç uçak uçurmama rağmen ilk uçuşta gayet stabil uçabildim. Tabi helinin vermiş olduğu oryantasyon yeterli oldu diye düşünüyorum. Simulasyon çalışmadan modeli uçurmamakta fayda var.

İncelemek isterseniz ,

Arda Erkan' Alıntı:
Excel 2000 güzel model tavsiye ederim.

.........
İncelemek isterseniz ,

Güzel bir hatırlatma oldu Arda %p Ben unutmuşum :embarras:

Tezer Bey, her ne kadar uçağı tek başınıza toplamayacak dahil olsanız Ömer abimizi hazırladığı ve daha sonra Muharrem ve Arda arkadaşlarımızın paylaşımlarının ilave edildiği,

RC Model Uçak Kiti Toplama Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyim

bir göz atmanızı tavsiye ederiz ;)