Blade 130x Kuyruk Tutmama Problemi

Oğuz Gün

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Uzun süredir 130 platformunun oluşumunu gördüm ama yazmaya elim değmedi. Sebebine gelince gerçekten mükemmel olan bu Heliyi gecen ay kuyruk servosu yandı. Ardından yedek yaktım oda yandı bildiğiniz motoru ateş gibi oldu ve ucundaki dişli ve motoru tutan plastikler . Maceram bundan sonra başladı macera diyorum bu sorunu çözebilmek adına şu anda elimde neredeyse 3 blade toplayacak yedek malzeme stoğu neredeyse 1000 tl masraf yaptım ama hala uçuramıyorum. Sorunuma gelirsek:

1 2 adet lynx servo aldım farklı zamanlarda ve ikisindende kuyruk tutmuyor heli olduğu yerde Dönüyor .

2. Ankart 3 tane var 3 ünlüde denedim sonuç aynı.
3. Servo bağlantılarını bir Sürü varyasyonla yaptım değişmedi.
4. Kumandadan bir kaç farklı hazır setup kurdum sonuç değişmedi en son manual e göre gene yaptım sonuç aynı.
5 tabi bunları yaparken boom kuyruk seti ana Gövde defalarca değiştirdim yedekleri kullandım sıfır yedeklerle Heliyi gene topladım. Sonuç aynı.
6. Helim sonuç itibariyle yerden kalkmadan kendi ekseninde Dönüyor gaz verdikçe artarak devam ediyor. Pal dönüş yönlerindede sorun yok.

700 600 heliye tercih edeceğim bu heli bu kadar uğraştırdı acaba nerede eksiğim yanlışım var?

Dün Bahsettiğim kuyruk problemim ile ilgili videoyu çektim. Hiçbir gelişme yok. Hatta kumandadan ilk pil takmada servolar komutlara uyuyor ancak Heliyi çalıştırıp kendi ekseninde dönmeye Başladıktan sonra bir süre servolar komut almıyor 3-5 saniye sonra kendini düzeltip komut almaya Başlıyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Galiba sorunu buldum :thumbup: Eger yanlis gormedimse servonun tipinin degismesinden olsa gerek, servonun yonu ters. Yani rudder sag dediginde Heli sola donmeye calisiyor. Hal boyle olunca buyuk ihtimal gyro yonu de ters Oluyor.

Asagidaki konuya bakip, kuyruk servosunu reserve edip, yeniden dener misin Oguz.

Ya da Asagidaki manual oldugu gibi servo kolunun yerini degistir ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ya da Asagidaki manual oldugu gibi servo kolunun yerini degistir ;)

Çok teşekkürler abi desteğin için inşallah bu destekle ayaklandıracağız tekrar. Servoyu birebir aynı konuma getirdim ama işin inceliği şu iki madde de sanırım ama benim İngilizce yetmiyor çevirme şansınız var mı buna göre uygulayayım.

Step 3. - With your motor disconnected, turn on your transmitter and connect a battery to your 130X. Allow the helicopter to bind with the radio and initialise the 3-in-1 controller. Check your tail slider throw at zero throttle, and ensure that there is no binding. At this stage, the 3-in-1 controller will be limiting the tail slider throw.

Step 4. - With your motor still disconnected, move your throttle to full/high position and "slowly" check your tail slider to ensure that there is no binding. At this stage you will notice much more throw in the servo and the tail slider !!! Be sure to carefully check both sides of the tail slider movement (left and right rudder input). If you have some binding on one side and not the other, move your servo slightly on the boom and retest until there is no binding on either side. If you have constant binding at this stage on one side or both, then you will need to move your wire push-rod in one hole on the servo horn to reduce the amount of throw.

Galiba sorunu buldum :thumbup: Eger yanlis gormedimse servonun tipinin degismesinden olsa gerek, servonun yonu ters. Yani rudder sag dediginde Heli sola donmeye calisiyor. Hal boyle olunca buyuk ihtimal gyro yonu de ters Oluyor.

Asagidaki konuya bakip, kuyruk servosunu reserve edip, yeniden dener misin Oguz.

Abi çeviriye gerek kalmadı. Problem servo yönüyle alakalıymış düzelttiğim anda problem komple düzeldi hiçbir sorun kalmadı. Tamamen manuel deki gibi helinin sağında kalmalıymış diğer servolarda farketmiyordu ama lynx servoda farkediyormuş. Çok ama çok teşekkürler keşke en Başımda foruma yazsaydım demekki tecrübeye güvenmemek lazımmış. Inada binmişti Dünya'nın masrafını yaptım. Sayende çok teşekkürler kendimi ilk kez hayatımda 6 kanalı yerden kesmişçesine Heyecanlı ve mutlu hissediyorum.

Kuyruk sorununu çözmek için full upgrade yaptık Heliyi doğal olarakta karakteristiği değişmiş. Eskiden stok motorla rahatlıkla pitch bumb yapabilirken şu anda lynx motor takılı ama heli negatif açısı yüksek pozitif açısı çok düşük bu nedenle throtle stick full de ancak hovera Kalkıyor. Hangi ayarlardan ilk başlamam lazım pozitife artırmak için ? Bu durum ıddle up açsamda değişmiyor. Pozitif açıda sorun var. Bununla uğraşmadan önce fikirlerinize ihtiyacım var gene bir dünya masrafa ve yanlış yerlerde sorun aramak istemiyorum. :) değerli yorumlarınızla desteklerseniz sevinirim.

Hadi gozumuz aydin Oguz :thumbup: Problemin cozulmesine gercekten cok sevindim :halay: bazen Oluyor Iste. Insan fark etmeyince fark etmiyor :)

Aci sorunu ise cok basit. Servo kollarini esit miktarda acmak/ sikmak ile acilar cok rahat Bir sekilde esit yapilabilir. Detaylar icin :

Hadi gozumuz aydin Oguz :thumbup: Problemin cozulmesine gercekten cok sevindim :halay: bazen Oluyor Iste. Insan fark etmeyince fark etmiyor :)

Aci sorunu ise cok basit. Servo kollarini esit miktarda acmak/ sikmak ile acilar cok rahat Bir sekilde esit yapilabilir. Detaylar icin :

Çok teşekkürler abi bugün uçuş var sayende. :)

Durumu takip ediyordum.Sorununuzun cozumlenmesine gercekten cok sevindim oguz bey. :RCKolik:

Iyi dilekleriniz için çok teşekkürler. Mehmet abi dediğin gibi linkleri biraz uzatıp Boyları eşitledim. Helikopterim geri geldi. Milim throtle vermekle fırlaması bir oluyor.:) Seviyorum blade 130x diğer gelirlerinin sanırım bir sezon daha yüzüne bakmam :)

Eski sorunlu hali ve yeni sorunsuz halinin resimlerini ekliyorum. Benim gibi kendi ekseninde Dönme sorunu yaşayan arkadaşa çözüm olur belki. Sorun ilk resimde servo boom un solunda olmasından kaynaklıydı. Olması gereken 2 ve 3. Resimlerdeki gibi.

Sorunlu hali:

Mehmet Abinin destekleri ile sorunsuz hali:

Oğuz Gün' Alıntı:
Çok teşekkürler abi bugün uçuş var sayende. :)
Abi sana özellikle sormuştum telefonla. Servo yönünü değiştirerek dene diye :) :) gözden kaçmış heralde.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Abi sana özellikle sormuştum telefonla. Servo yönünü değiştirerek dene diye :) :) gözden kaçmış heralde.

Haklısın Erhan düzeldikten sonra haftalar önce Dediğin aklıma geldi. Ben ozamanlar servo yönünü düzelt dediğinde servo kolunu düşünmüştüm. Sağda solda olmasının bu kadar farklı olacağını düşünmemiştim. :)

Oğuz Gün' Alıntı:
Iyi dilekleriniz için çok teşekkürler. Mehmet abi dediğin gibi linkleri biraz uzatıp Boyları eşitledim. Helikopterim geri geldi. Milim throtle vermekle fırlaması bir oluyor.:) Seviyorum blade 130x diğer gelirlerinin sanırım bir sezon daha yüzüne bakmam :)
Kendim kullanmamis olsam inanmayacagim ama bu surekli ilgi isteyen kucuk , biraz simarik ufakligin :D ucusu gercekten de tek kelime ile harika :thumbup:

Problemsiz uctugu zamanlar :laugh: buyuk abilerini kesinlikle aratmayan sahane bir model.

Tum sorunlarin cozulup, sahalara yeniden dondugunu duymak bizler icin buyuk bir keyif Oguz :halay: Artik aksiyon dolu ucus videolarini bekliyoruz ;)