Blade 180 Servo Kapak ve Dişli Kırılma Sorunları, Alternatif Servo Onerisi

Oğuz Gün

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
180 cfx ekibini yakalamışken buraya sormak istedim. 180cfx te alternatif servo neler kullanabiliriz? başka servo deneyen başarılı sonuç alan var mı?

Bu konu aşağıdaki mesaj taşınarak Yönetim tarafından açılmıştır.

Oğuz Gün' Alıntı:
Konuyla alakasız olacak ama yeni konu açmak yerine hazır 180 cfx ekibini yakalamışken buraya sormak istedim. 180cfx te alternatif servo neler kullanabiliriz? başka servo deneyen başarılı sonuç alan var mı?
Üzerindeki servolar gayet yeterli Oğuz. Neden başka marka deneme ihtiyacı hissettin :rolleyes: Benim model üzerindeki servolar orj ve hiç değiştirme ihtiyacı hissetmedim şu ana kadar.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Üzerindeki servolar gayet yeterli Oğuz. Neden başka marka deneme ihtiyacı hissettin :rolleyes: Benim model üzerindeki servolar orj ve hiç değiştirme ihtiyacı hissetmedim şu ana kadar.

Benim üzerindeki servoların kimisinin dişlileri kırıldı kimisinin case tırnakları kırıldı bende elimde blunan bluearrow hurda servolarla birbrini tamamladım. kimisi kasası büyük kimisinin küçük değişik birşey oldu ve güvenip dış ortam uçuşu yapamıyorum. o yüzden değiştirmeyi düşünüyordum. https://thkmodelucak.com/store/product/es9051-43g-plastik-servo-emax bu sevoları buldum ama 180 cfx e uyar mı bilemedim. birde https://thkmodelucak.com/store/product/es08a-ii-servo-emax bu servo var

Oğuz Gün' Alıntı:
Benim üzerindeki servoların kimisinin dişlileri kırıldı kimisinin case tırnakları kırıldı bende elimde blunan bluearrow hurda servolarla birbrini tamamladım. kimisi kasası büyük kimisinin küçük değişik birşey oldu ve güvenip dış ortam uçuşu yapamıyorum. o yüzden değiştirmeyi düşünüyordum. bu sevoları buldum ama 180 cfx e uyar mı bilemedim. birde bu servo var
Hem fiziksel boyutlara, hem de teknik özelliklerini incelemek lazım. Dediğin sorunları biliyorum. Elbette 3 tane yeni servo alıp değiştirmek mümkün. Ama aldığın o servolarında kapakları ve dişlileri plastik ise kısa süre sonra benzer sorunları yeniden yaşayacaksın demektir.

Yerinde olsam benim kullandığım şu upgrade yapardım :

1- Öncelikle kırık kapakları orj ile yenilerdim

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Servo tırnakları yeniden kırılmasın diye şu Upgrade parçayı kullanırdım.

2- Sonra tüm servoları metal dişli yapar "Servo Saver" mod olan özel servo kollarını kullanırdım.

Sadece Servo Saver Kollar

Oğuz Gün' Alıntı:
180 cfx ekibini yakalamışken buraya sormak istedim. 180cfx te alternatif servo neler kullanabiliriz? başka servo deneyen başarılı sonuç alan var mı?

180 i satmadan önce şu servoları almayı düşünüyordum. %p Upgrade servolar, fakat şuanda stokta gözükmüyor.

Bende zamanında araştırma yaptığım zaman şu servoların uyumlu olduğunu okumuştum. Fiyat olarak uygun. En kötü ihtimalle metal dişlilerinin ( 3 dolar ) uyumlu olduğu yorumlarda yazıyor. 3 adet sipariş vermiştim. O gun bugündür kullanmadım. Hatta yanlış hatırlamıyorsam stok servolarla hızları aynı.Torkları 2 katı. Geçen gün servom dişli sıyırınca sıyıran servoyu çıkarıp bu servoyu taktım. Acaba diğer iki spektrum servo ile uyum sağlayacakmı diye bakacaktım. Yalnız servoyu reverse etmem gerekti. Laptopta yanımda olmadığı için yapamadım. Stok servonun dişlisini değiştirip taktım. Ama youtubeda başarılı şekilde uçan arkadaşlar var.

https://hobbyking.com/en_us/d05010mg-5-7g-61kg-07sec-digital-metal-gear-micro-servo.html

https://hobbyking.com/en_us/d05010mg-replacement-servo-gear-set.html

Arkadaşlar bu arada şu linkteki upgrade i kesinlikle öneririm. Geçen gün invertte %70 gazda heliyi çaktım. Ondan öncede 1-2 kez kırım yaşadım. Ama helide hiç bir dişli sıyırmadı. (Servo dişlisi hariç :) ) Helikopterim neredeyse full upgrade . Ama işe yarayan tek upgrade bu :) Diğerleri hep keyfi... :laugh:

oguzhannn' Alıntı:
Arkadaşlar bu arada şu linkteki upgrade i kesinlikle öneririm. Geçen gün invertte %70 gazda heliyi çaktım. Ondan öncede 1-2 kez kırım yaşadım. Ama helide hiç bir dişli sıyırmadı. (Servo dişlisi hariç :) ) Helikopterim neredeyse full upgrade . Ama işe yarayan tek upgrade bu :) Diğerleri hep keyfi... :laugh:

Kesinlikle Oguzhan :thumbup: Bu mod ile dişli sıyırma derdine son :yuppi:

En az 5 defa yere çarptım. Hem bu hem de servo upgrade sonrası ne ana dişli ne de servo dişlisi sıyırması yaşamadım %p

Öncelikle ayrı bir konu açtığın için çok teşekkürler Mehmet abi. 180 cfx bana göre harika bir helikopter ama forumda biraz eksikliğini görmüştüm kaynak bakımından. Benim 180 cfx daha önce videosunu paylaşmöıştım lynx kayışlı upgrade yaptım ve sıyırma derdine kökten çözüm oldu. Tek sorunum konu başlığındaki gibi servo sorunu kaldı. Ev içinde halı üzerine şiddetli olmamasına rağmen düşürünce iki tane servomun dişlileri dağıldı. O günden beri süs olarak bekliyor. Verdiğin upgrade listesi harika ama mesela fastlad de dış kabı stokta yok. Ne zaman almaya niyetlensem illa birşey eksik kalıyor. Forumda bu servodan elinde fazlalık olan veya oğuzhan dı sanırım hobbyking den getirdiği servolar boştaysa satın alabilirim. :)

Bir başka sorunda 180 cfx te mikro ikon kullanıordum. pili takmama rağmen bazen servolara elektirk gelmiyor ikon yanıp sönüyor ama motor vs çalışmıyordu birkaç kere pil takıp çıkarınca bazen çalışıyordu. ben pillerin ve castle 15a esc nin konnektörlerini t konnektöre cevirmiştim. Belki voltaj srunu olabilir diye düşünüyordum. Geçende Hisky 100s e satalite bağlamak istedim ama spektrum satalite kablolarım 20 cm civarında oldugunu görünce elimde tekmkısa kablo 180 üzerindekiydi yaklaşık 6 cm falan. onu söktüm ve kabloda sorun olduğunu gördüm. Ama deneme şansım olmadığından pillerde ve esc de t konnektör olması voltaj bakımından sorun yaratır mı? Biraz karışık oldu sorum sanırım :)

Aslinda haklisim Oguz. Zamaninda 180 icin zorunlu tavsiye edilen upgrade diye bir konu acayim dedim ama gerek modelin biraz eski olmasi gerekse az kullanici (Burada yanilmisim galiba) oldugu icin konyu acmayi ihmal ettim.

Olmadi bugun buradaki paylasimlari biraz derleyip ayri bir konu olarak acayim ;)

T konnektor soruna gelirsek ben bir sikinti olacagini dusunmuyorum sahsen :)

Oğuz Gün' Alıntı:
Bir başka sorunda 180 cfx te mikro ikon kullanıordum. pili takmama rağmen bazen servolara elektirk gelmiyor ikon yanıp sönüyor ama motor vs çalışmıyordu birkaç kere pil takıp çıkarınca bazen çalışıyordu. ben pillerin ve castle 15a esc nin konnektörlerini t konnektöre cevirmiştim. Belki voltaj srunu olabilir diye düşünüyordum. Geçende Hisky 100s e satalite bağlamak istedim ama spektrum satalite kablolarım 20 cm civarında oldugunu görünce elimde tekmkısa kablo 180 üzerindekiydi yaklaşık 6 cm falan. onu söktüm ve kabloda sorun olduğunu gördüm. Ama deneme şansım olmadığından pillerde ve esc de t konnektör olması voltaj bakımından sorun yaratır mı? Biraz karışık oldu sorum sanırım :)

Abi buna benzer bir sıkıntı bendede olmuştu. Sorun satellite ın kablosunda idi. Kabloda temassızlık vardı. Kabloyu değiştirdim sıkıntı çözüldü.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Aslinda haklisim Oguz. Zamaninda 180 icin zorunlu tavsiye edilen upgrade diye bir konu acayim dedim ama gerek modelin biraz eski olmasi gerekse az kullanici (Burada yanilmisim galiba) oldugu icin konyu acmayi ihmal ettim.

Olmadi bugun buradaki paylasimlari biraz derleyip ayri bir konu olarak acayim ;)

T konnektor soruna gelirsek ben bir sikinti olacagini dusunmuyorum sahsen :)

Abi dediğin gibi ayrı bir konu olursa tüm deneyimlerimizi, sıkıntılarımızı ve çözümlerimizi orada paylaşırız %p

Merhabalar arkadaşlar. Geçen bahsettiğim servo sorunlarını Mehmet abinin tavsiye ettiği upgrade leri alarak çözdüm. Dün mikro ikon üzerinden swash paralellik ayarını yaptım. Bu sefer iki tane sorunla karşılaştım.

1. Palleri vs taktıktan sonra liner pitch egrisine rağmen negatif açım -12 iken pozitif açım +5 şeklinde gördüm. Arada büyük fark var ve bunu nereden giderebilecceğimi bilemiyorum. Servo linkleri ile oynarsam swash paralelliği bozulur. Uzun zamandır ayara yapmadığımdan bazı temel şeyleri unutmuşum.

2. Heliyi normal çalıştırma yaptım belkide uzun süredir hisky 100s tarzı mikro kullandığımdan bana kafa hızı normal modda cok yüksek geldi. Castle 15 esc kullanıyorum. Daha önce aynı ayarlarla ev içi çalıştırabiliyordum. Ama şimdi ıddle up acmısom gibi yerden on santim kaldırmaya cesaret edemedim kontrol etmesi cok zor.

Oğuz Gün' Alıntı:
Merhabalar arkadaşlar. Geçen bahsettiğim servo sorunlarını Mehmet abinin tavsiye ettiği upgrade leri alarak çözdüm. Dün mikro ikon üzerinden swash paralellik ayarını yaptım. Bu sefer iki tane sorunla karşılaştım.

1. Palleri vs taktıktan sonra liner pitch egrisine rağmen negatif açım -12 iken pozitif açım +5 şeklinde gördüm. Arada büyük fark var ve bunu nereden giderebilecceğimi bilemiyorum. Servo linkleri ile oynarsam swash paralelliği bozulur. Uzun zamandır ayara yapmadığımdan bazı temel şeyleri unutmuşum.

2. Heliyi normal çalıştırma yaptım belkide uzun süredir hisky 100s tarzı mikro kullandığımdan bana kafa hızı normal modda cok yüksek geldi. Castle 15 esc kullanıyorum. Daha önce aynı ayarlarla ev içi çalıştırabiliyordum. Ama şimdi ıddle up acmısom gibi yerden on santim kaldırmaya cesaret edemedim kontrol etmesi cok zor.

Orta noktada 0 derece veriyor mu? Vermiyorsa kafaya giden linkleri ayarlaman lazım. Veriyorsa, servo linklerini veya servo kollarının pozisyonlarını ayarlaman lazım. 180cfx 4000-4500 kafa turuyla çalışıyor, yüksek kafa turu istiyor. Bence ev içerisinde uçurulabilecek bir heli değil.

Ortada sıfır derece alamıyorum ama sanırım arada en fazla 3-4 derece fark vardır. Servo linkleriyle oynarsam swash paralelliğini tam yamıştım üç konumdada paraleldi leveler ile ayarladım. Bu paralellik bozulur. Ama dediğin gibi önce ortada sıfırı göreyim. Birde kafa turu 4000-4500 olduğunu nasıl anlarım. Normal idle 1 ve idle 3 için ne olmalı bu kafa turları ve nereden ayarlanabilir?