BLADE mCP X BL BNF Micro Heli Ürün Inceleme

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Ali Çınar kardeşimizden aldığımız Blade mCPX BL (brushless) micro heli elimize ulaştı. Bu yazımızda sizlere sırası ile "Kutu İçeriğini" , "mCPX BL Genel inceleme", ve "Blade mCPX V2 ile Farklarını" paylaşmaya çalışacağız.

You must be registered for see images attach

1- mCPx V2 ile Ne farkı var
İki model arasındaki en temel farklılık BL (brushless) versiyonunda fırçasız motorlar kullanılmış olması. Bunun haricinde canopy rengi gibi kozmetik farklar dışında temel olarak aynı dizaynda. Yani modelimiz WLtoys V922 & HiSky FBL100’ün içerisinde olduğu "100" lük segmentte.

2- Uçurmak için Extra Neye İhtiyaç var ?
Bizim incelediğimiz model BNF (Bind and FLY) olarak elimize ulaşıyor. Yani kutu içeriğinde kumanda yok. Bu sebeple DSMX protokolünde yayın yapabilen bir kumandaya ihtiyacımız olacak. Bizim elimizde bu iş için Spektrum DX8 var.

NOT: Arkadaşlar unutmayın helimiz MICRO bir model olsa da, 6 kanal bir helikopter olup, tüm profesyonel büyük sınıf heliler ile aynı özelliklere sahiptir ve aynı tepkileri vermektedir.

3- En Uygun Nereden Alabiliriz ve Kaç Para ?
Ana distribütörü Horizon Hobby olmasına rağmen firma Türkiye’ye kargo göndermediği için Amain Hobbies ve daha birçok yabancı siteden alınabilir.

4- Kutu içeriği:
Öncelikle mCPX BL uygun bir kutu içerisinde geliyor. Taşıması ve saklaması için extra bir çantaya ihtiyaç duymuyoruz. Kutu içerisinden;

1- 1 adet Heli
2- 1 adet 7.2 Volt 2S 30C lipo pil,
3- Şarj aleti,
4- Bazı yedek parçalar,
5- Tamir için el aletleri ve manual’i çıkıyor.

BLADE mCP X BL BNF Micro Heli Ürün Inceleme Videomuz :
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

5- Yeni Başlayanlara Tavsiye Edermisiniz
Modelimiz hiç 6 kanal tecrübesi olmayan modelciler için uygun değil. Pilotaj seviyesi olarak Intermediate – Expert sınıfında lanse ediliyor. En büyük dezavantajı ise malesef oldukça pahalı bir micro model olması. :(

6- Genel Özellikleri ve Görseller:

Type: Ultra-micro electric flybarless collective-pitch helicopter
Main Rotor Diameter: 10.4 in (263mm)
Tail Rotor Diameter: 1.57 in (40mm)
Gross Weight: 2.12 oz (60.1 g)
Length: 9.84 in (250mm)
Motor Size: Brushless inrunner, 6700Kv
Kit/ARF/RTF: BNF
Rotor Blade Length: 4.61 in (117mm)
Minimum Age Recommendation: 14 years
Experience Level: Expert
Recommended Environment: Indoor/Outdoor
Is Assembly Required: No

7- Hard 3D Yapabilir mi ?
Modelin 3D manevraları da kapsayan ciddi bir manevra kabiliyeti var. Yapılabilecek manevralardan bazıları; ters uçuş, flip’ler, roll’lar, tic-toc, funnel, hurricane ve hatta piro flip…

8- Ne Kadar Dayanıklı ?
Kesinlikle şunu söylebiliriz ki daha yüksek kafa devrine sahip olmasına rağmen V922 çok daha dayanıklı %p Çoğu düşüşte parçaların yerinden çıkıyor ama kırılmıyor. Size sadece parçaları bir ara getirip, uçmaya devam etmek kalıyor ;)

Daha fazla düşüş video için : Video ile Örnek Düşüş ve Hasar Raporları

9- Bu heli için önereceğiniz UPGRADE Ürünleri nelerdir ?
Orjinal Pili Alternatif Pil Önerisi ve Çoklu sarj kablo önerisi :

Diğer parça upgradeleri için öncelikle şu konuya bir göz atmanızı öneririz ;)

Model Helikopterlerde Upgrade Ne Kadar Gerekli ?
Lynx Upgrade parçaların Montaj Resimleri için :

BLADE mCP X BL BNF Micro Heli Ilk Ucus:
Tam bir test edemedik sizinde göreceginiz gibi ama, pek yakında modelimizle daha anlaşılır bir video çekip sizlerle pek yakında paylaşacağız inşallah :saygilar:

5 pil ucusu sonrasi test videomuz ;)

Bu video ise modelimizin neleri yapabildiği gösteren tanıtım videosu:

Türker'im yeni oyuncağımız hayırlı olsun :) Arkadaşlar kısmi de olsa canlı uçuşunu izleyen birisi olarak bu ufaklığın yapamayacağı bir hareket yok :D

Sizin pilotajınız neye yetiyor ise oraya kadar gidebilirsiniz. Türker'de de pilotaj var. Artık gelsin "Tosun" na rakip videolar :laugh:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Türker'im yeni oyuncağımız hayırlı olsun :) Arkadaşlar kısmı de olsa canlı uçuşubu izleyen birisi olarak bu ufaklığın yapamayacağı bir hareket yok.

Sizin pilotajınız neye yetiyor ise oraya kadar gidebilirsiniz. Türker'de de pilotaj var. Artık gelsin "Tosun" na rakip videolar :laugh:
Bizim tosunu rakip olarak almasak iyi olur Mehmet abi, biraz moral bozuyor kendisi gıcık bir insan. :lollol: :lol:

türker abi heliyi senin elinde görünce heyecanlandım valla. kutuyu acarken sanki ilk defa görüyom gibi geldi :D istanbula işim düşmese bile sırf sizi görmeye gelecem inşallah :D mangalında kralını yakarım :laugh: bu arada asıl ben size teşekkür ederim abi. siz olmasaydınız o heliyi alacak ne bilgimiz olurdu ne de cesaretimiz. saolun her kafamız karıştıgında yol gösteriyosunuz bize. sizin gibi insanlar olduğu surece bu hobby çıg gibi buyuyerek yayılacak inşallah abi :D

Ali samimi ve içten bir şekilde düşüncelerini bizlerle paylaştıgın için teşekkür ederiz %p

Umarım en kısa süre içerisinde seninle tanışır ve adanalı bir kardeşimiz olarak mangal başındaki marifetlerinden istifade ederiz ;)

Elinize sağlık , model çok güzel. Ayrıca sizlere inceleme konusu gerçekten çok yakışıyor :)

Arda Erkan' Alıntı:
Elinize sağlık , model çok güzel. Ayrıca sizlere inceleme konusu gerçekten çok yakışıyor :)
Teşekkürler Arda, azda olsa fikir verebiliyorsak ne mutlu bize. :)
Pahalı oyuncaklar insan 10 tane alamıyor. :'(

Mesut AKIN' Alıntı:
:bravo: :bravo: Elinize sağlık , bu konularda kendinizi aştınız :thumbup: :thumbup:
Teşekkürler üstad. :) Hep Mehmet abi faktörü bunlar. :laugh:

Ynt: BLADE mCP X BL BNF Micro Heli Ürün Inceleme

Eline saglik abi

bu modeli inceliyorum bir kaç gündür,, 100 lük segment olması haricinde dezavantaj göremedim,, sanırım kumanda dan gyro gain de ayarlanıyor bu seride, biraz upgrade ile güzel bir model oluyor almamak için sabrediyorum :) pil olarak turnigy nin nanoları oldukça sağlam performans veriyor öyle değilmi? birde parça fiyatları uygun gibi, 400 kağıt bayılmaya değermi ?

kadir kocaman' Alıntı:
bu modeli inceliyorum bir kaç gündür,, 100 lük segment olması haricinde dezavantaj göremedim,, sanırım kumanda dan gyro gain de ayarlanıyor bu seride, biraz upgrade ile güzel bir model oluyor almamak için sabrediyorum :) pil olarak turnigy nin nanoları oldukça sağlam performans veriyor öyle değilmi? birde parça fiyatları uygun gibi, 400 kağıt bayılmaya değermi ?
Kadir bey 100'lük segmentte olması bir dezavantaj mıdır bilemiyorum, bence değil. Beklentiye göre değişir elbette. Kumandadan gyro gain değeri ayarlanamıyor benim bildiğim kadarıyla. Gerçi böyle birşeyi denemişte değilim açıkçası ama dokümanlarda ve manual'inde rastlamadım böyle bir bilgiye. Muhtemelen gain değeri kartta gömülü.

Upgrade konusuna gelince sanırım artık bu konuda bir konu açıp orada fikirlerimizi paylaşmanın vakti geldi diye düşünüyorum. :laugh:

Pil olarak orjinal pilini kullandım bu zaman kadar ama nano piller yolda test ettiğimde sonucu paylaşırım.

Farkettiğiniz gibi parça fiyatları makul sayılabilecek seviyede ve bana sorarsanız eğer mikro modellerden hoşlanıyorsanız parasının karşılığını veren bir model.

Türker Akgün' Alıntı:
Kadir bey 100'lük segmentte olması bir dezavantaj mıdır bilemiyorum, bence değil. Beklentiye göre değişir elbette. Kumandadan gyro gain değeri ayarlanamıyor benim bildiğim kadarıyla. Gerçi böyle birşeyi denemişte değilim açıkçası ama dokümanlarda ve manual'inde rastlamadım böyle bir bilgiye. Muhtemelen gain değeri kartta gömülü.

Upgrade konusuna gelince sanırım artık bu konuda bir konu açıp orada fikirlerimizi paylaşmanın vakti geldi diye düşünüyorum. :laugh:

Pil olarak orjinal pilini kullandım bu zaman kadar ama nano piller yolda test ettiğimde sonucu paylaşırım.

Farkettiğiniz gibi parça fiyatları makul sayılabilecek seviyede ve bana sorarsanız eğer mikro modellerden hoşlanıyorsanız parasının karşılığını veren bir model.

Türker Bey,
helifreak de okuduğum kadarı ile gear kanalı atandığında gaini kumanda dan ayarlayabiliyorsunuz, 386,00 TL helikopter 6 da pil alıp canopy ve palleri değiştirince stock pallerin kötülüğünden bahsediyor herkes lynx in 125mm ana 47mm kuyruk palleri ile helikopterin stabilitesi ve performansı epey artıyormuş onlarada bir 140 TL versek 500 TL yi gözden çıkarıcaz desenize :)

maliyet açısından bakarsak align150 fiber canopy ile gelicek olduğundan kanopi parası ve bıçaklarında align a yakışır kalitede olduğunu varsayıyorum bıçak parası da vermicez... sadece pil alınıcak oda 500,00 TL ye denk geliyor aslında kafa karışık :) bekleyip görücez bakalım

Kadir bey bu modelde stabilite problemi var yorumunu yapan arkadaşlarımızın müzdarip olduğu konu esasında bence aşırı güç. Eğer bu gücü kontrolünüz altına alabiliyorsanız son derece keyifli bir model. Ama alamazsanız tam anlamıyla uçarken işkenceye maruz kalmış hissedersiniz kendinizi. :lollol:

Gain olayını ilk fırsatta deneyeceğim. ;)

Palle ilgili ise renginden dolayı sarı Lynx pal kullandım, şahsen ben bir fark hissedemedim. Muhtemelen pilotajımın yetmediğinden olsa gerek.

Şahsen ben bu modelle uçarken Align Trex 450 Pro Dfc helikopterimden daha çok heyecanlanıyorum. :laugh: