Boeing Vertol CH-46 Sea Knight / 450 Size TANDEM Model Helikopter projesi

LEVENT UYGUN

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Hepinize selamlar başlarken.
Oldukça uzun bir süredir, yapmayı planladığım fakat zaman bulup da bir türlü hayata geçiremediğim TANDEM işine hayırlısı ile başlıyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tabi ki Amerikayı yeniden keşfetmiyorum, yaklaşık olarak bunun gibi bir şey olacak. ;)

Modelleme: Boeing Vertol CH-46 Sea Knight dan yapılacak. Öncelikle Ana şaseyi oluşturmak için gereken çizimleri bitirmek üzereyim. Bazı ara bağlantı parçalar ilk önce 3D printer ile basılacak ki gerekli modifikasyonları yapabilmek çok daha kolay olacaktır bu şekilde, sonrasında ise torna ve freze ile metal işlerini halledeceğim. ilk prototipleme aşamasında kullanacağım kafalar ALZRC 450 / 2 palli DFC olacak daha sonra tabi ki 3 palliye geçeceğiz. ;) Swash Plate için bazı modifiyeler gerekiyor (FBL Mixer olarak BD3SX kullanacağım) her swash için üstteki resimde olan model gibi 3 değil 2 servo gerekiyor. İki kafanın senkron çalışması içinde arada kullanılacak aktarma organı olarak da, GAUİ X5 in kuyruk aktarma organlarında küçük bazı modifiyeler yaparak işi hallediyorum ki gayet güzel oldu zira ana şaftlara takılacak konik dişlilerin iç çapları da aynı olduğu için extradan torna işi olmayacak. :thumbup:
Ön ve arka ana şase parçaları 2mm. karbon fiberden kesilecek, Vs. Vs...

Swash Plate:

Bitince böyle görünecek: ( Tabi daha şık. :laugh: )

Torque tube: GAUİ X5 kuyruk parçalarından

Mekanik dizilim de yaklaşık olarak böyle olacak.

Toplam uzunluk yaklaşık 80cm. gibi pallerin taradığı alanın uçtan uca mesafesi de yaklaşık olarak 130cm. gibi diyebiliriz.

Şimdilik bu kadar..
:saygilar:

Rezerve..

Rezerve

Rezerve

Rezerve

Rezerve

Rezerve

Beklediğimiz konu sonunda açılmış :halay:

Proje cok güzel bir proje abi [emoji122][emoji122] Yakından takipçisiyim [emoji106]

İnsallah uçtuğu günleri de görürüz abi. Şimdiden emeğine sağlık :RCKolik:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bana bunlarla gelin işte , böyle bomba konular olmalı , :thumbup:
Hey gidi eski günler , ne konular patlardı da , oku oku doyamazdık , bu konu bana öyle efsane olmuş konuları hatırlattı , :halay:
Sabırla takipteyiz Levent abi , konu kit toplayıp ,uçurmayı falan aştı , artık resmen aşama aşama imalat izleyeceğiz...... :bravo: :hoppa:

İnşallah en yakın zamanda sonuca ulaşırsın abi gerçekten fikir olarak güzel bir iş olacak, bu modelin uçtuğunu görünce de tadından yenmez :bravo: :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Beklediğimiz konu sonunda açılmış :halay:

Proje cok güzel bir proje abi [emoji122][emoji122] Yakından takipçisiyim [emoji106]

İnsallah uçtuğu günleri de görürüz abi. Şimdiden emeğine sağlık :RCKolik:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tandem bahane, sohbet şahane Mehmetciğim. :saygilar: :RCKolik:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Bana bunlarla gelin işte , böyle bomba konular olmalı , :thumbup:
Hey gidi eski günler , ne konular patlardı da , oku oku doyamazdık , bu konu bana öyle efsane olmuş konuları hatırlattı , :halay:
Sabırla takipteyiz Levent abi , konu kit toplayıp ,uçurmayı falan aştı , artık resmen aşama aşama imalat izleyeceğiz...... :bravo: :hoppa:

Hakanım, ;) (sana başka bir şey yazmıyorum.) :saygilar:

Mustafa Hacılar' Alıntı:
İnşallah en yakın zamanda sonuca ulaşırsın abi gerçekten fikir olarak güzel bir iş olacak, bu modelin uçtuğunu görünce de tadından yenmez :bravo: :saygilar:

Mustafa sağolasın, öncelikle 450 boyutunda işi çözeceğiz ki, sonrasında asıl sürpriz 700 lük Tandem olacak. :laugh:

Abi proje için başarılar diliyorum.

Yanlız kafamda bi soru var.

Modelin kendi ekseni etrafındaki dönüşünü nasıl ssğlayaksın, bu tür modeller ana rotorlardan birini yavaşlatarak o işi yapıyorlar, ana rotor ları kontrol eden bi gyro sistemi vardır belki bilmiyorum tam olarak.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Levent bey, çok güzel bir proje olacak. Kolaylıklar diliyorum, merakla takip ediyorum.
Bu arada bir sorum olacak; Rotorlar arasında, pallerin birbirlerine çarpmamaları için yükseklik farkı mı olacak (gerçeğinde öyle gibi görünüyor), yoksa dişlilerle ayarlanıp, iki palin aynı anda gövde üstüne denk gelmemesi mi sağlanacak? Yani bir dişli gibi, biri diğerinin boş kısmına mı denk gelecek?
Bir de, FBL ünite burda nasıl işlem yapacak? Çünkü, çok anlamam ama, bu üniteler tek rotora uygun değil mi? Ya da, multikopter kontrol kartı gibi bir şey kullanılabilir mi?

Ali Yalçın' Alıntı:
Abi proje için başarılar diliyorum.

Yanlız kafamda bi soru var.

Modelin kendi ekseni etrafındaki dönüşünü nasıl ssğlayaksın, bu tür modeller ana rotorlardan birini yavaşlatarak o işi yapıyorlar, ana rotor ları kontrol eden bi gyro sistemi vardır belki bilmiyorum tam olarak.

Ali, rotorların süratini değiştirerek dönme momenti sağlayan sistemler Tandem değil Coaxial sistemlerdir.
Aslında Ömer abinin sorusuna da cevap olacak, şöyle ki;
Öncelikle rotorlar arasında yükseklik farkı var, fakat asenkron değil senkron çalışarak paller gövde merkezinden geçerken tarama alanında birbirlerinin boşluğunu dolduruyorlar.
Uçuş dinamiğini anlamak için 2 ayrı swash gibi değilde kocaman tek bir swash gibi düşünürsek daha kolay anlaşılabilir aslında.

1- Her 2 swash aşağı yani eksi pitch verir, heli dikey inmek ister.
2- Her 2 swash yukarı yani artı pitch verir, heli dikey tırmanmak ister.
3- Şimdi elevatör için öndeki swash eksi, arkadaki swash artı pitch verir, ileri uçuş yani FORWARD FLİGHT oluşur.
4- Tam tersi tabi ki geri uçuş BACKWARD FLİGHT oluşur.
5- Dönüşler ise swashların ters yönlere yatması ile oluşuyor.

Bu iş için 2-3 ve 4 er servolu sistemler ve uçuş mikserleri olduğu gibi, Bavarian Demon BD3SX FBL ünitesinin bu işlerin hepsini yapabilecek algoritmalara sahip bir yazılımı var ki bu işleri yaptırırken aynı zamanda modelin stabilitesinide kontrol edebiliyor.
Yani standart kuyruk palli helikopterler gibi; gövde ağırlık merkezinden, olduğu noktada kendi ekseninde dönemiyor daha ziyade küçük çaplı bir daire içinde dönüş yapıyor.
:)

Anladım abim kolay gelsin o zaman ünitenin böyle özellikleri olduğunu bilmiyordum