BOOOOM!

TÜRKALP KUCUR

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
merhaba arkadaşlar, bugün gerçekleşen başımdan geçen olayı anlatayım.

letgo dan bir rc tekne aldım. üzerindeki pil ile test ettim çalışyordu. dedim bir şarja koyayım şarj olsun. sonra yan odaya geçtim ortalığı toplarken BOOOM! ne olduğunu anlamamıştım, yan odaya geldim, teknenin patladığını farkettim, elime aldım hala sıcaktı. içini açtığımda lipo pilin patladığını anladım.

hatam, eski pili şarj etmeye kalkmam. bomba gibi patladı.

zayıf akımla uğraşıyoruz, ama şu lipo piller, bombadan farkı yok. siz de aman dikkatli olunuz.

merhaba arkadaşlar, bugün gerçekleşen başımdan geçen olayı anlatayım.

letgo dan bir rc tekne aldım. üzerindeki pil ile test ettim çalışyordu. dedim bir şarja koyayım şarj olsun. sonra yan odaya geçtim ortalığı toplarken BOOOM! ne olduğunu anlamamıştım, yan odaya geldim, teknenin patladığını farkettim, elime aldım hala sıcaktı. içini açtığımda lipo pilin patladığını anladım.

hatam, eski pili şarj etmeye kalkmam. bomba gibi patladı.

zayıf akımla uğraşıyoruz, ama şu lipo piller, bombadan farkı yok. siz de aman dikkatli olunuz.

Büyük geçmiş olsun...

LiPo pillere her daim bir bombaymış gibi yaklaşıp temkinli kullanmak gerek, özellikle de şarj aşamasında. Temel presnsip olarak asla model içinde şarj etmemek ve şarj sırasında sistemi başıboş bırakmamak önemli.

Geçmiş olsun, lipolar gerçekten tehlikeli. Başımıza gelmeden bazı şeyler tam olarak anlaşılmıyor. Buraya yazdığınız için teşekkür ediyorum. Ben de bundan sonra lipolara gösterdiğim özeni daha da arttırmaya çalışacağım ?

Öncelikle çok geçmiş olsun Türkalp bey.Üzülerek görüyorum ki kendi çevremde dahil birçok modelci balon gibi şişmiş lipo bataryalarını kullanmamalarını önermeme rağmen birşey olmaz düşüncesiyle kullanmaya devam ediyorlar.Farkındalık yarattığınız için teşekkür ederiz bundan sonra daha çok dikkat etmek gerekiyor.

Çok geçmiş olsun @TÜRKALP KUCUR bey! Evde daha büyük bir yangına neden olmadan ucuz atlatmışsınız. Yalnız eski de olsa yanlış giden bir şey yoksa kolayca patlamaz. Dolu değillerdi ama, açık alanda deldiklerimiz, başka türlü eziyet ettiklerimiz bile oldu, ama bir türlü patlamadılar. Pili şarja koymadan önce bir gözden geçirdiniz mi, hücre değerlerine baktınız mı? Veya şarj aleti neydi, nasıl şarja koydunuz?

• Beğen
Tepkiler: TÜRKALP KUCUR
Geçmiş olsun Türkalp Bey, yeri gelmişken geçmiş dönemde böyle bir olayı bende yaşadım ama benim yaşadığım olayın boyutu çok daha büyüktü. Bir arkadaşıma ait 4S ve 5000 mAH değerine sahip lipo batarya şarj esnasında odanın içinde patladı ve odanın içindeki tüm zemin benzin dökülmüşçesine bir anda alevler içinde kaldı. Anında odanın içindeki halıyı rulo şeklinde katlayıp dışarı attık ve odanın içinde yanmaya devam eden alevlere müdahale ederek evi yanmaktan zor kurtardık. O bana ders oldu. Bir daha asla evin içerisinde ve başında bulunmadan lipo pili şarj etmedim.

Geçmiş olsun Türkalp Bey. Merak ettiğim şöyle bir durum var. Acaba bu piller hiç bir temas veya şarj durumu yokken durduk yere patlar mı ? Genelde hep şarj esnasında patladığını veya fiziksel temasla patladığını duydum.

Geçmiş olsun.

Patlaması biraz şans veya ters giden birşeylerden kaynaklı sanırım, zira Mehmet abi şahit(aha dayıya sor ?) Kocaeli de 6s pili balta ile kestim duman bile çıkmadı ne hikmetse ?
O senin beceriksizliğinmiş! :lollol::lollol::lollol: Biz bir akşam Hezarfen'de ömrü bitmiş LiPo'larla havai fişek partisi düzenlemiştik. Gayet güzel yanıyorlar. :thumbup:

Şaka bir yana, insan bu olayları okuyup dinlerken "aaabii yaaa, yapmıştır bi hata, yanmaz o pil öyle" diyor. Ama sanırım başa gelince anlaşılıyor asıl risk. Çok çok geçmiş olsun diyebiliyorum sadece.

O senin beceriksizliğinmiş! :lollol::lollol::lollol: Biz bir akşam Hezarfen'de ömrü bitmiş LiPo'larla havai fişek partisi düzenlemiştik. Gayet güzel yanıyorlar. :thumbup:

Şaka bir yana, insan bu olayları okuyup dinlerken "aaabii yaaa, yapmıştır bi hata, yanmaz o pil öyle" diyor. Ama sanırım başa gelince anlaşılıyor asıl risk. Çok çok geçmiş olsun diyebiliyorum sadece.
Abi Şafak'ın kamp baltasının dandikliğinden olabilir ?

Geçmiş olsun.

Patlaması biraz şans veya ters giden birşeylerden kaynaklı sanırım, zira Mehmet abi şahit(aha dayıya sor ?) Kocaeli de 6s pili balta ile kestim duman bile çıkmadı ne hikmetse ?
Evet her türlü tedbiri alarak denemiş :D ama patlatmayı gerçekten de becerememiştik ;D

Geçmiş olsun.

Burada Arduino ve robot kitleri ile uğraşan akıllı bir arkadaş liponun hemen altta olduğunu unutup uzunca bir vidayla montaja başlamış ? çıkan dumanla birlikte liponun vidalanmaması gerektiğini net bir şekilde öğrendi. ? Demek biraz da şans işi bu yanma patlama mevzusu.