Brain Event ve Log Record Okuma

Safak ALTINTAS

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar bildiğiniz üzere yavaştan invert uçuş denemelerine başladım. Cumartesi günü Mehmet abi video çekerken heralde heyecan yaptım ve invertte iken modeli yere doğru düşürmeye başladım ve RESCUE sayesinde toparlamayı başardım.
Şu da bi gerçek, bu log kayıt ve analiz işi benim çok sardı :thumbup: ve Brain in EVENT arayüzü üzerinde bu uçuşu incelemek istedim. Fakat doğru mu okuyorum emin olamadım.
Aşağıdaki ekranda uçuş numarası 20 olan uçuş bahsettiğim uçuş bunu biliyorum. Şimdi burası şu şekilde mi okunuyor ;

- 80nci saniye de Idle Up açmışım
- 140ncı saniyeye kadar sorun yok güzel
- 140ncı saniye de RESCUE aktif etmişim
- Sonra bi 90 saniye daha uçuş yapmışım sorunsuz
- 260ncı saniyede Idle Up kapatmışım ve inmişim.
Doğru mu ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Aşağıda da 140ncı saniye de RX Aileron (TURKUAZ) ve RX Elevator (SİYAH) olmamasına rağmen Swash Aileron (SARI) ve Swash Elavator (MOR) vermiş olması RESCUE yu ifade ediyor sanırım. Rescue yu görebileceğimiz bir seçenek yok kayıt tutulacak datalar arasında. Daha detaylı kayıt için önerebilceğiniz kayıt dataları var ise bilmek isterim. Mesela motor rpm vardı seçtim, işime yarar belki :)

Şafak rescue kaydını zaten event ekranından görebiliyorsun ya :)

Okuman doğru, kısaca rxaileron ve rxelevatör senin kumandadan verdiğin komutları, swash-aileron ve elevator ise swash'ın gerçek hareketini, yani ünitenin komutlarını gösteriyor. Mesela 136. sn gibi büyükçe bir elevatör hareti var, sanırım geri elev ile inverte geçmişsin, ardından 140. sn gibi rescue sonucu kumanda komutu olmaksızın, ünite swash'ı hareket ettirmiş.

Ben log verisi olarak kumanda sinyalini, servo voltajını, ana rotor rpm değerini, kumandadan gelen thr sinyalini ve governorun esc'ye gönderdiği thr sinyalini tutuyorum. Telemetrili bir esc'ye geçince de diğer verileri de tutmaya başlayacağım.

Iste merak, iste arastirma ve forum uzerinden paylasim :thumbup: Harikasin Safak, aynen devam :RCKolik:

Arkadaş eskiden modeli kırdık mı ne güzel ünite sapıttı falan diyorduk, şimdi kaptanın seyir defteri gibi herşey karşımıza çıkıyor. :laugh:

Bi ağız tadıyla kırım bile kalmadı. ;D :lol:

Paylaşım için teşekkürler Şafak, gerçekten de okumaya başlayınca keyifli bu log / analiz işi. :thumbup:

Sanki tekrar uçuyormuş gibi hissediyor insan kendini, uçuş anlarını yaşatıyor. :)

Bu log okuma işi gerçekten güzel ve baya ayrıntılı, kurtarma ile ilgili bende sorun yaşıyorum, yani ben basıp bırakıyordum neo daki gbi ama bunda farklıymış yani hareketi tamamlayana kadar basılı tutmak gerekiyormuş tekrar bir deneme yapacam.

Nedense loglarda bu ibare var ve kırmızı olması pek hayra alamet değil galiba :D

bir yerde bir hata var diyor galiba, nedir acaba arkadaşlar :saygilar:

Bu "Vertical Sensor out of range" hatasını sürekli mi alıyorsun Fatih ? Mesela pili takip kısa bir hover yap. Bu son uçuşda da bu hatayı bolca görüyor musun ?

Bu hata sürekli alıyorsan 2 ihtimal var (Vbar daha önce yaşadığın hatanın benzeri zaten bu )

-- Unitede aşırı vibrasyon nedeniyle sensörler limit dışına çıkıyor
-- Ünite arızalı

NOT: Bir de ilk enerji verdiğinde kafa kaç defa inip / Çıkıyor ? 3 ise normal.

NOT: Bir de Log dosyasını en altta bulunan "Save to file" ile bilgisayarına indirip, bir yere yükledikten sonra bizle paylaşırsan, tüm log bakma ve inceleme imkanız olacaktır ;)

Abi şimdi kısa bi hower yaptım (ofiste ;D) bu hatayı almadım yani vibrasyona magruz kalıyor galiba ünitenin yerini değiştirecegim

bu son kısa hoverdan sonraki log

Abi birde ünitenin üstünde activite setup kırmızı sürekli yanıp sönüyor normal mi bilmiyorum

ünitenin yeri nasıl değişsemmi altamı alsam acaba frame içine :rolleyes:

Evet ünite kendini kurarken swaş 3 kere hareket oluyor yukarı aşağı, ama bazen sadece pich servo ve aileron servo sağa sola şeklinde kuruyor, buda galiba sensör hatası olduğu zaman yapıyor sanırım. Yani vibrasyona maruz kaldığı zaman tahminim

EKTE TÜM LOGLAR

Ekli dosyalar

• fat.csv
    7.9 KB · Görülme: 5

fatih cebir' Alıntı:
Abi şimdi kısa bi hower yaptım (ofiste ;D) bu hatayı almadım yani vibrasyona magrus kalıyor galiba ünitenin yerini değiştirecegim

bu son kısa hoverdan sonraki log
Rescue nin neden sağlıklı çalışmadığı anlaşılıyor galiba, ünitenin yerini değiştirmek yerine vibrasyona neyin sebep olduğunu araştırmak gerekir bence.

Bir de titreşim analiz dosyasını paylaşırsan akşam Emre detaylı cevap verecektir sana Fatih.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Fatih event log var ekte. Sana zahmet, bir de titreşim logunu ve diğer genel logları yükler misin? 13 numaralı kayıt sensör hatası dolu, bunu sık sık mı yapıyor?

Yok bu hatayı iki defa aldım, yanlız şu an bin düğmesi değil, başka bir tuşa atadım rescu yu. Şöyle bir şey olma ihtimali var mı? şimdi bind düğmesine, sürekli basıp bırakıyordum, kurtarma için acaba rescu her seferinde düzeltmeyi tamamladığı için hata veriyor olabilir mi :-\ Neyse şu an ki kontrollerimde her şey normal, defalarca denedim hiç sıkıntı çıkmadı teorik olarak, birde havada denemek lazım videolu bir deneme yapacağım altta ekte logu paylaştım :saygilar:

Ekli dosyalar

• f.csv
    116.5 KB · Görülme: 4

fatih cebir' Alıntı:
Evet ünite kendini kurarken swaş 3 kere hareket oluyor yukarı aşağı, ama bazen sadece pich servo ve aileron servo sağa sola şeklinde kuruyor, buda galiba sensör hatası olduğu zaman yapıyor sanırım. Yani vibrasyona maruz kaldığı zaman tahminim

Bu şekilde kurması kabul edilebilir bişey mi? Daha model uçmadan titreşime nasıl maruz kalsın ki? Servo arızalı olmasın ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yok servoda sıkıntı yok Şafak, hafta sonu kurtarma devre dışı 5 veya 6 uçuş yaptım, uçuş yapmadan değil şöyle, uçuşu yaptın ve sensörde bir sıkıntı oldu uçuş bitti enerjiyi kesip tekrar verdiğinde bu hatalar ile karşılaşıyorsun ki ters giden bişeyler var diyor.Neo da öyle olmuştu, şimdi herşey yolunda gibi test edip paylaşacağım bakalım sonuç ne çıkıcak. Nacizane kendi fikrim bind tuşu yaylı olduğu için hızlı hızlı basıp bırakmamdan dolayı sensörün başını döndürmüş olabilirim diye düşünüyorum :laugh:)) test edeceğiz bakalım

Üniteyi tekrar deneme şansım oldu,ama malesef her uçuşta aynı hata yı verdi. :( Bende üniteyi söktüm ve kendi kutusundan çıkan silikon band yerine başka bir bant kullandım,(bant,palaka,bant,ünite şeklinde) araya koyduğum metalin iki çeşidi var bende yani biri ağır, biri hafif. Daha önce hafif olanı kullanmıştım bu sefer yeni bant ile ağır plakayı kullandım, test uçuşları gayet başarılı yani sensör hatası vermiyor sorun çözülmüş oldu :halay: Arkdaşlar şöyle bir durum var, vbar neo da sensör hatası aldığım zaman üniteye enerji verince ünitenin üstünde kırmızı ışık yanıp sönüyor ve swaş yukarı aşağı inip çıkıyordu. Ünitenin üstüne tıkladığımda sensör açılıyor ünite kendine geliyor.

Brain2 de şöyle bir durum var sensör hatası aldığımda, aynı neo daki gibi üniteye tıkladıktan sonra enerji verdiğimde sensör hatası vermeyip normal başlıyor, olduki havada fazla vibrasyondan dolayı sensör hata verdi enerji kesip tekrar verdiğinizde, swaş yukarı aşağı değilde sağa sola hareket ederek kuruyor kendini, bu durumda uçuş yapmaya izin veriyor. Yanlız yukarıda kurtarma yı çalıştırırsanız ki ben denedim ;D invertte ters aşagı basıyor, hover bozusyonunda ise ilk basmada düz havaya atıyor sonrakilerinde sağa sola fırlatıyor kendini, yani her defasında daha da kötüye gidiyor, benim başımdan geçenler bunlar arkadaşlar videolarıda mevcut, bir derleme ile onlarıda paylaşırım.

Sonuç itibari ile şu an bir sıkıntı yok sorunum çözüldü, bu durumla karşılaşan arkadaşlara az da olsa fikir kaynağı olmuş olur saygılar :saygilar:

Ben tam anlayamadım. Ünite altındaki ped/bant ile mi çözüldü problem?