Brain Firmware 3.0.020, Windows Software 3.0.020

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
As usual Software and Firmware update will be automatic and system will prompt user to update once powered unit is connected to a Windows PC with internet connection active.

"•" are related only to Brain2 units.
The rows starting with "-" are related either to Brain2 and also Brain1.

Release notes:
- 3.0.020 (firmware 3.0.020)
• Now in Advanced->Common->Receiver, 3 different transmitter dial channels are each associable to one of 47 different parameters to be able to increase and/or decrease parameter value during flight
- Added under "MANUALS", the "Analogic_integration_by_transmitter_potentiometer s.pdf"
- In Advanced in each screen, data are updated at a faster speed
- In Advanced->Setup, the title of the actual active Setup, highlight
- In Advanced->Common->CCPM, the cursors of Pitch Mixer, Aileron Mixer and Elevator Mixer now have graphic full throw
- Minimum value for Cyclic Gains in panel 13 of the Wizard reduced from 10 to 7 (for tri-blades that have low gains)
- Totally re-writhed the CCPM 135 FW and SW. Now changing Servo Angles in Advanced->Common->CCPM, things change (before Servo Angles does nothing) and reversed CCPM 135 now work with the indicated servo position on the swashplate design/icon (changed name and icon all from 140° to 135° as is ever been the value of this setup)
- Now Check Mode activate also if a Castle Creation ESC is connected but not powered.
• Added the loggable variable "ESC LS RMP (CC max 2500)" for user that don't use Brain Governor and don't have any RPM sensor connected to the Brain. LS mean a Low speed rate compared to a fast hardware RPM sensor
• With Spektrum telemetry, now is transmitted the "Receiver voltage" to the "Flight Log" screen when the receiver don't transmit this info (like SPM4649T receiver)
• For Jeti Integration released a new brain.bin v1.4 file that must be saved in the device folder of the transmitter overwriting the precedent version
• Jeti Integration, added under “Other”, graphic Vibration analysis
• Jeti Integration, added under "Blade Size Preset", two / three blades selection and updated the Elevator D gains
• Jeti Integration, added under "Common Parameters", “Calibration Dial” menu
• Jeti Integration, added under “Other->Counters”, the possibility of reset the four counters
• Jeti Integration, revised some names ("Main Battery mA used" to "Main Battery mAh used", "FramerateTX" to "RxFramerate")
• Jeti Integration, added "Scorpion" to the list of ESC telemetry
- Fixed the problem for which is needed a complete deinstallation and reinstallation of the Windows Software when firmware size grow to a new limit
- Revised the software compatibility with the very old OS "Windows XP"
- Added links to Analogic_integration_by_transmitter_potentiometers .pdf instruction also in the Windows Menu->Program folder
- Under MANUALS, new version of "README_for_Jeti_integration_with_BRAIN.pdf" instruction
- Under MANUALS, new version of "ESC_datas_log_telemetry.pdf" instruction
- English instructions and balloons revised, updated, corrected, completed
- French instructions and balloons revised, updated, corrected, completed
- Russian instructions and balloons revised, updated, corrected, completed
- Interface improvements
- Small bug fixes and optimization/compression/reduction/speed up of the code

Android app will be released tomorrow morning.
iOS app is in review from Apple, and we hope Apple release during next week.

Bu firmware'de en ilgi çekici detay bence şu;

Kumandanızdaki herhangi 3 adet boş kanala Brain ayar parametrelerinden birini atayabiliyor (toplam 47 parametre) ve uçuş sırasında değişiklik yapabiliyorsunuz. Kumandadan yapacağınız değişiklik uçuş güvenliğini tehlikeye sokmamak için belirli bir bant içerisinde sınırlandırılmış. Diyelim ki cyclic gain değerlerinde değişiklik yapmak istiyorsunuz. Eskiden bunu yapmak için ya sürekli inip kalkmanız ve her inişte Brain'i bilgisayara/telefona bağlamanız, yada üç banktan her birine tahmini değerler verip, uçuş sırasında banklar arasında değişiklik yaparak durumu gözlemeniz gerekiyordu. Yeni firmware ile kumanda markasından bağımsız olarak uçuş sırasında istediğimiz ince ayarı çekebileceğiz. Bence süper :thumbup: :bravo:

Tam da NX7'de böyle bir iş yapacakken bu güncellemenin gelmesi... :hoppa: MSH bize bakıyor valla ;D

Firmware 3.0.020, Windows Software 3.0.020

Msh durmuyordu :halay:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Biraz önce yeni versiyonu NX7'deki Brain'e yükledim ve yeni özelliği denedim. Harika bir iş çıkarmışlar %p

Öncelikle kumandamdan gerekli düzenlemeleri yaptım. Şu anda 12 kanal kullanıyorum NX7'de :D Tabi benimki biraz abartı, kanal bol olunca ;D İlerleyen günlerde Brain ile ilgili detay videolar serisi planım var, orada ünitenin her özelliğini anlatmaya çalışacağım. O videolarda daha az kanal sayısıyla da üniteden maksimum verim almakla ilgili önerilerim olacak.

Yeni özelliğe gelirsek, Brain'in tüm ince ayar parametreleri arasından, ki bunlar 47 taneymiş, dilediğimiz 3 tanesini heli havadayken belirli sınırlar içerisinde değiştirebiliyoruz. Buna zaten kumandadan kontrol edilen tail P gain de eklenirse aynı anda 4 parametre ile oynayabiliriz. Tabi ki bu değişiklikler belirli bir aralıkla sınırlanmış durumda ve her parametre için bu sınırlar değişik değerlerde. Örneğin aileron P gain ayarı için +- 3 birim gibi bir sınırlandırma var, tail pitch precompensation için ise 4 birim. Aileron p gain çok hassas bir ayar, 1 birim bile helinin uçuşunda baya fark yaratıyor. Ama elevatör P gain biraz daha az etki yarattığı için oradaki bant +-5 birim, gibi gibi...

Yaptığımız değişiklikleri kalıcı olarak kaydetmek için de bir stik kombinasyonu belirlemişler. Örneğin heliyi kaldırdık, havada parametrelerimizle oynadık, bizim için güzel olan değerleri bulduk ve memnunuz diyelim. Heliyi indiriyoruz ve paller durana kadar yada çok yavaşlayıp heli üzerinde etkisi kalmayana kadar bekliyoruz ve mod 1 ve 2 için sağ ve sol stiği en alta ve en dışa alıp (yani şu pozisyon / \ ) 7 sn bekliyoruz. Ünite ilk açılıştaki gibi iki defa pitch pump yapıyor ve yeni değerlerimiz kaydedilmiş oluyor. Hemen ardından kumandadan ayar için kullandığımız potları yeniden merkezliyoruz. Bu merkezleme işlemi için ne kadar süremiz var tam olarak bilemiyorum. Artık yeni değerlerimiz kayıtlı.

Diyelim değiştirmek istediğimiz parametre için bize tanınan bant genişliği yeterli gelmedi. O zaman ikinci defa kalkıp, yeniden ayarlama yapabiliriz, çünkü artık ilk kalkışta değiştirip kaydettiğimiz değerler üzerinde oynama yapıyoruz.

Yukarda da söylediğim gibi, tam da ince ayarla uğraşmam gereken bir zamanda bu update gelince çok sevindim. :hoppa:

Bu konu ve çok daha fazlasını ilerleyen zamanda videolarla desteklenmiş olarak anlatmayı planlıyorum, detaylara o zaman gireriz :RCKolik:

Kuman'da üzerinden canlı olarak değer değiştirme diğer bazı ünitelerde görüp merakla beklediğimiz bir özellikti.

Fakat yalan olmasın ama kayıt etme özelliğini beklemiyordum, süper bir güzellik yapmışlar :bravo:

Brain serisi videoları da merakla bekliyoruz Emre'm :RCKolik:

Emre abi detay bilgiler için teşekkürler, emeğine sağlık.

Tabi bu arada Brain i de tebrik etmeden geçemeyeceğim. Bu adamlar biliyor bu işi %p

Henüz denemeye fırsatım olmadı ama bu upgrade ile özellikle Spektrum kullanıcılarına bir güzellik daha geliyor. Daha önce asagidaki ekranda görülemeyen Alici voltajı artık görülebilecekmiş.

Daha ne olsun, adamlar surekli gelen yorumları hayata geçirmeye devam ediyor :bravo:

Boşuna sevmiyoruz MSH ve Braini :halay:

With Spektrum telemetry, now is transmitted the "Receiver voltage" to the "Flight Log" screen when the receiver don't transmit this info (like SPM4649T receiver)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Brain altından hızlı değer kazanıyoru. :saygilar:

Doğuş' Alıntı:
Brain altından hızlı değer kazanıyoru. :saygilar:
Dogus kumandanin Flight Log ekranina bakip, benim yukaridaki mesajimda belirtigim alici voltaj bilgisinin artik duzgun geldigini teyid eder misin sana zahmet.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Dogus kumandanin Flight Log ekranina bakip, benim yukaridaki mesajimda belirtigim alici voltaj bilgisinin artik duzgun geldigini teyid eder misin sana zahmet.

Abi henüz güncelleme yapmadım. Ama yapar yapmaz kontrol ederim abi. Ben sorun çıkar filan diye bir kaç gün bekliyorum. [emoji3]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kucuk bir hatırlatma :

"•" isaretli maddeler sadece Brain2 üniteler icin geçerlidir
"-" işaretli olanlar ise hem Brain 1 hem de Brain 2 icin geçerlidir

Emre arkadaşımızın bahsettiği detaylı videolardan önce, tadımlık olarak şu videoyu paylaşalım istedik %p

Bu versiyon ile gelen "Real Time (Gerçke Zamanlı)" parametre değişim uygulamasının kısa bir özeti :thumbup:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Harika olmuş, brain çok güzel ilerliyor bu sene harika valla :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:

Sorun düzeltilmiş abi.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çok güzel hareket. :bravo: :bravo: