Bursa Türk hava kurumu Sertifika Buluşması

Ali Yalçın

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhaba arkadaşlar bugün türk hava kurumu ndan 2 saatlik eğitimin ardından Dünyanın her yerinde ülkelerin belirlemiş olduğu uşuş alanlarında uçmak için resmi uçuş belgemizi almaya hak kazandık.

Bu alan bursa için hürriyet askeri havaalanı. Açıkcası son dönemlerdeki yasaklardan sonra ilaç gibi geldi.Kafa rahat bol bol uçarken askeri personelin sahip olduğu tüm inkanlardan faydalanıyoruz.

Bu sertifikayı amerikada almanın bedeli 3000 dolarmış bu arada.
Biz 15 kişi toplaşıp başvuruda bulunduktan sonra bizim için belirlenen tarihte kurs açtılar. Thk na 100 tl bağış karşılığında hocalar eşliğinde onların istedi yölerde ve şekillerde uçarak yani snava tabi olarak b sınıfı(tek başına uçabilir) sertifikamızı aldık çok şükür.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ne mutlu size, bu bahsettiğiniz sertifikanın bit adı, sınıflandırması vs var mıdır?

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Ne mutlu size, bu bahsettiğiniz sertifikanın bit adı, sınıflandırması vs var mıdır?

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk
İsim halen eski
Thk model uçak model roket die geçiyor.
Ama mini quadlar ve helilerlede katılabiliniyor.

bu güzel organizasyonu kaçırmam kötü oldu eğlenceli olmus belliki,bundan sonra izin aldigimiza gore hepberaber havalimaninda ucabiliriz

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sertifikalar hayırlı olsun :) Darısı bizim ekibin başına :)

Hayırlı olsun

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emre Kaman' Alıntı:
Sertifikalar hayırlı olsun :) Darısı bizim ekibin başına :)
Abi eskişehirdende veriliyor cemler falan orada almış. Sizin içinde çok iyi olur.okuyoruz jandarma falan uğraşmazssınız

Sahadan faydalanmak, ortam açısından güzel olmuş ;)

Bizim için iyi olur olmaz konusuna gelince... Uçuş yaptığımız alan, iki havaalanı arasında bir yerlere düşüyor, bir tarafta sivil havacılığa ait genelde kullanılmayan bir alan. Diğer tarafta askeri havaalanı, haftaiçi rutin uçuşlar oluyor jetler falan... Haftasonu ise şimdiye kadar bir faaliyet görmedim, olağanüstü bir durum olmadıkça hareket olmuyor. Zaten o jet sesi şehrin her tarafından rahat duyuluyor, olsa duyardık yani.

Neyse aktif kullanılsın kullanılmasın civarda havaalanları var. Ve biz bunlara en az 9km mesafede değiliz. Haliyle yönetmeliğe göre burası uçuşa uygun bir alan değil.

Diğer yandan yine yönetmelikte çok kalabalık bölge, kalabalık bölge, meskun mahal gibi kavramlar da tanımlanıyor. Buna göre değerlendirdiğimizde her zamanki alanımız yine tartışılır. Açık arazi aslında ama civarda tek tük evler, ahırlar vs var. Yeni ayarlanan arazi gibi tamamen açıklık değil. Gerçi o evlerin yasal statülerini bilmiyoruz. Neyse o kısım tartışmaya açık ama havaalanı konusu tartışma götürmez.

İşin yasal tarafına geldiğimizde "http://iha.shgm.gov.tr/" de pilot kaydımı yaptım, aracımın kaydını yaptım, yönetmeliğin çıktısını aldım, İHA0 (500g-4kg) için bağlayıcı kısımlarını işaretledim. linkinde henüz yetkilendirilmiş bir okul olmadığı söyleniyor, ilerde thk nın verdiği sertifikalar geçerli sayılabilir, o zaman gerçekten işe yaramış olur.

Ama ne olursa olsun, sertifikanın kralı da olsa, havaalanı yakınında bizi kurtarmaz. Yönetmelik net. Bunun dışında uçuşa elverişli alanlarda ise, şu an için kanunun emrettiği kadarını yerine getirmiş durumdayız. :saygilar:

Yeni yönetmelik sonrası THK verdiği bu sertifikaların durumu ne olacak bilinmez ama sertifika sertifikadır.

Bu arada 2 saatlik bir kurs sonrası hemen iyi almışsınız Sertifikaları Ali :rolleyes: Bildiğim kadarı ile 2 gün sürüyordu eskiden bu kurs ? Neyse tekrar hayırlı olsun. Görseller için de ayrıca teşekkürler :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yeni yönetmelik sonrası THK verdiği bu sertifikaların durumu ne olacak bilinmez ama sertifika sertifikadır.

Eldeki bir kuş daldaki 100 kuş dan iyidir Mehmet bilmem anlatabildim mi?[emoji106]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:

Bu arada 2 saatlik bir kurs sonrası hemen iyi almışsınız Sertifikaları Ali :rolleyes: Bildiğim kadarı ile 2 gün sürüyordu eskiden bu kurs ? Neyse tekrar hayırlı olsun. Görseller için de ayrıca teşekkürler :)
Abi 2 gün sürdü söylemedim pardon[emoji5]

Cumartesi eğitim aldık. Pazarda erkenden sahadaydık. Biz her türlü bahaneyle 2 gün uçmuş olduk totalde kds ile 14 uçuş yaptım benim için rekor[emoji7]

ali yanlız' Alıntı:
Abi 2 gün sürdü söylemedim pardon[emoji5]

Cumartesi eğitim aldık. Pazarda erkenden sahadaydık. Biz her türlü bahaneyle 2 gün uçmuş olduk totalde kds ile 14 uçuş yaptım benim için rekor[emoji7]
Tamam şimdi oldu, 2 saat değince ben de acaba kursun süresi mi kısaltı acaba diye düşünmüştüm ;)