Castle ESC Ayarları : Temel Ayarlar, Throttle Kalibrasyon ve Governor Aktivasyon

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Biraz geç de olsa RCKOLIK olarak Türkiye'de bir ilke daha imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu konumuzda tam bir set halinde Türkçe olarak "Castle Serisi ESC" lerin Konfigurasyon / Setup / Ayarlarını detaylı bir şekilde ele almaya çalışacağız.

Her ne kadar videonun ilgili yerlerinde söylemiş olsak da, özellikle Governor konusu başta olmak üzere bu konudaki bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşan ve takıldığımız her konuda bizlerden desteği esirgemeyen değerli Moderatörümüz "Ilker Sönmez" kardeşimize bir kez daha teşekkür ederiz :thumbup:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

NOT: ESC ile ilgili kalibrasyon ve ayar aşamalarının mutlaka tüm paller sökülerek yapılmasını tekrar hatırlatalım.

Bu kapsamda 4 tane video hazırladık. Bu videolarda sırası ile şu konuları sizlerle paylaşmaya çalıştık :

1- TEMEL Ayarlar:
ESC temel ayarları diye nitelendirilen Voltage Cut-Off, Motor Timing ve PWM gibi değerlerin nasıl ayarlandığını açıklama çalıştık. Bu parametreler ile ilgili olarak daha önceki şu paylaşımlara göz atmanızı öneririz.

ESC Programlamada TIMING ve PWM değerleri Nedir ? Neyi etkiler ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Throttle Kalibrasyon İşlemi
Kumandamızın Gaz kanalı sinyali ile ESC bu sinyali birebir doğru algılaması için yapılması mutlaka zorunlu olan kalibrasyon işlemini açıklamaya çalıştık.

3- Governor Nedir ? ESC Governor aktivasyonu öncesi yapılması gereken kontroller
Bu videoda aslında Ilker kardeşimizin aşağıdaki konuda paylaştığı "Governor" olayını özetlemeye çalıştık. Bu nedenle henüz inceleme fırsatınız olmadıysa, öncelikle aşağıdaki konuya mutlaka göz atmanızı öneririz.

Governor Nedir Nasıl Ayarlanır? (ESC dahili governorları)

4- ESC üzerinden Governor özelliğinin aktif hale getirilmesi
Ön kontroller sonrası ESC üzerinden Governor Modunu nasıl aktive ettiğimizi ve kumandamızda modlar arasında nasıl geçiş sağladığımız açıklamaya çalıştık.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ilker Sönmez :
Kafaturu modele ve uçuş stiline göre değişir. Maksimum bir güvenlik sınırı ardır ve modelin kılavuzunda yazar. Modele göre değilde pal boyuna göre önerilen maksimum sınıra yakın kafaturları:

770mm için 1800-1900
700mm için 2000-2100
600mm için 2200-2300
550mm için 2400-2600
500mm için 2600-2800
420mm için 2800-3000
320mm için 3000-3200
150mm için 5000-5200 gibi

Mehmet bey ,eline gözüne sağlık,
Çok faydalı bir konu teşekkür ederiz... :)p :)p :)p

Vay vay vayyy demekten başka diyecek birşey bulamıyorum, eline sağlık Mehmet Abi. :bravo:

Bu konu başka hiç bir forumda yok , sadece Rckolik'de....İlker hocamızın katkılarına ve Mehmet Bey'in emeklerine teşekkür ederim. :saygilar: :RCKolik:

Ynt: Castle ESC Ayarları : Temel Ayarlar, Throttle Kalibrasyon ve Governor Aktivasyon

Emeği geçenlerin elleri dert görmesin. Şimdi bir arkadaşımızda çıksa baz governor degerlerinide yazsa modellerin oda hayra geçer ;-)

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ellerinize sağlık.
ESC ile ilgili kalibrasyon ve ayar aşamalarının mutlaka tüm paller sökülerek yapılmasını tekrar hatırlatmak isterim. :saygilar:

Ynt: Castle ESC Ayarları : Temel Ayarlar, Throttle Kalibrasyon ve Governor Aktivasyon

Çok güzel bir konu olmuş Ellerinize sağlık. Baya uğraş verilmiş. Ama değmiş.

rafet odabaş' Alıntı:
Emeği geçenlerin elleri dert görmesin. Şimdi bir arkadaşımızda çıksa baz governor degerlerinide yazsa modellerin oda hayra geçer ;-)

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Kafaturu modele ve uçuş stiline göre değişir. Maksimum bir güvenlik sınırı ardır ve modelin kılavuzunda yazar.
Modele göre değilde pal boyuna göre önerilen maksimum sınıra yakın kafaturları:
770mm için 1800-1900
700mm için 2000-2100
600mm için 2200-2300
550mm için 2400-2600
500mm için 2600-2800
420mm için 2800-3000
320mm için 3000-3200
150mm için 5000-5200 gibi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Biraz geç de olsa RCKOLIK olarak Türkiye'de bir ilke daha imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu konumuzda tam bir set halinde Türkçe olarak "Castle Serisi ESC" lerin Konfigurasyon / Setup / Ayarlarını detaylı bir şekilde ele almaya çalışacağız.
........
Emeğinize sağlık güzel bir çalışma olmuş mehmet abi.

Castle ESC Ayarları : Temel Ayarlar, Throttle Kalibrasyon ve Governor Aktivasyon

Arkadaşlar güzel yorumlarınız ve beğeniniz için hepinize teşekkürler :thumbup:

mehmet bey gercekten muhteşem ve kolay anlaşılır bir konu olmuş ilker beyin tamamlayıcı konularıylada bütünleşmiş akıllarda soru işareti bırakmadan herkes kendi ayarlarını bilinçli bir şekilde yapma imkanı sunduğunuz için tekrardan teşekkürker.

Pallerin kesinlikle sökülmesi gerektiğini bizzat throottle kalibrasyon ayarı yaparken yaşadım 2 gun boyunca sıfırdan framesi kırılan 550 ile 3 helikopterin baştan bütün ayarlarını yapmak baya yorucu oldu ve üşengeçlikten goblin 700 ün pallerini sökmeden nasil olsa motora enerji vermez düşüncesiyle kalibrasyonu yaptım fakat kalibrasyon sesinden itibaren alt değeri bir tık yukarı arttırdım bel hizasındaki heli çalışmaya başladı :eek: :eek: :eek: elimle palleri tuttum ama 500kv 12s motor el tutarmı bu gücü neyseki paller ranzanın korkuluklarına sıkıştı ben gazı dipe ceksemde motor durmuyo çünkü limit dışına indirmişim travel ayarını neyse zorla pilin konnektörünü cıkardımda motor durdu asla unutulmayacak bir tecrübe oldu artık paller hep sökülecek bunu anladım %p

Rafet aslında bunun için Mr mrl's calculator diye bir program mevcut gerekli bilgileri girince (kv , pinion , maingar T , pil v , poly vs...) elde edebileceğimiz governor yada governorsuz rpm degerlerini görebiliyoruz . Modellerin manuallerinde de genelde pinion motor ve esc bağıntılı ideal rpm bilgileri mevcut. Bize düşen uygun pinionu mrmrls programıyla belirleyip değiştirmek oluyor sonrası governor ayarlarınıda bu konuyu örnek alarak tamamlamak . 2. bir seçenek ise castle programında gerekli bilgileri ekleyip pinion , kv , poly , maingear T vs... governor bölümünde N idleup1 idleup2 elle girecegimiz rpm değerleri girdiğimiz bölümün kenarındaki info sekmesinede basarak kontrol ederek max rpm yi kendimizde ayarlayabiliriz %95 in altinda bir sonuç yeterli zaten üzerine uyarı veriyor.

Muammer Akbulut' Alıntı:
... Pallerin kesinlikle sökülmesi gerektiğini bizzat throottle kalibrasyon ayarı yaparken yaşadım ......üşengeçlikten goblin 700 ün pallerini sökmeden nasil olsa motora enerji vermez düşüncesiyle kalibrasyonu yaptım fakat kalibrasyon sesinden itibaren alt değeri bir tık yukarı arttırdım bel hizasındaki heli çalışmaya başladı :........
asla unutulmayacak bir tecrübe oldu artık paller hep sökülecek bunu anladım %p
Teşekkür ederiz Muammer ama valla tek kelime ile allah korumuş :-\ :embarras:

700 sınıfı başı boş bir heli ile aynı oda da olmak gerçekten çok korkunç... Anladığım kadarı ile ESC softstart sayesinde pilleri sökmeyi becermişsin.... Yoksa kesinlikle bu sınıf bir heliyi elle durdurmak mümkün değil....... Tekrar büyük geçmiş olsun, allah cidden korumuş :)

Re: Castle ESC Ayarları : Temel Ayarlar, Throttle Kalibrasyon ve Governor Aktivasyon

Elinize saglım cok yararlı calısma olmus.Teşekkürler.

Aman Yarabbim , geçmiş olsun Muammer bey , cümlenizin verilmiş sadakası varmış.. :(
Şimdi Rasim yine bana çok kızacak ama , tam güvenlik uyarısı yapılacak yer de de susulmaz artık.
Arkadaşlar , lütfen hangi sınıf heli olursa olsun , aman bana birşey olmaz, aman zaten kumandam hold da gibi son derece güvenlikten yoksun bahanelere sığınarak , ev içinde heli ayarlarken ve bilhassa heliye enerji veriyorsak , palleri mutlaka sökelim.Olmadı motorun kablolarını ....Lütfen ama lütfen dikkat edelim.