Castle Talon 90A Cut Off 550 Dominator

bydmrblk

Kıdemli Uye
Evet arkadaşlar biz de nazarımızı çıkarmış bulunuyoruz :laugh:

Dün uçuş için alana gittim ilk pili taktım ve havalandım.
2.dakikalarda half pirodayken motor sustu. Bildiğiniz yavaşlayarak sustu ama bi anda söndü paller, sanırım soft cut off dedikleri olsa gerek ilk kez başıma geliyor çünkü :)

Adana'daki heyecanı yapmadım soğukkanlı davranarak Model ters pozisyonda olduğundan motorun duracağını anladığım an hemen düze çevirdim. Zaten çevirmemle pallerdeki enerji bitti nolur nolmaz diye holdu çektim. heli süzülerek ortalama 10-15 metre yükseklikten hoooooop buğday tarlasının içine.

Bu vesileyle ilk zorunlu otorotasyonu da gerçekleştirmiş olduk.

Gittim yanına uzun ve yemyeşil buğday başakları tıpkı bir kucak gibi yakalamış heliyi :thumbup:
inceleme aşamalarına geçtim iniş takımında kılcal bir çatlaklıktan başka hiç bir şey yok :halay:

Helikopterde çizik dahi oluşmamış paller bile katlanmamıştı, yumuşacık otlar korumuş ;D

Oturdum dişliler, featring şaft, servolar, linkler felan kontrol ettim bir sıkıntı bulamadım çok şükür.
Hovera kaldırdım tekrardan bir sıkıntı yok, ip gibi kendileri. %p

Böyle şanslı olacağım bir zaman daha olurmu bilemiyorum.
Eğer helikopter buğday tarlasında değilde normal bir düzlükte olsaydı pertti belki.

Hikaye tarzı anlatımımızdan sonra gelelim asıl meseleye.

Ne oldu da motor sustu?

Esc deki Soft cut off dediğimiz olay, ya liponun voltaj değerleri çok alt sınırlara düştüğünde, (3.20v) ya da Esc’nin ısısı üst seviyelere geldiğinde kendini korumaya almak için motorun yavaşlamasını sağlayan bir işlev.
Peki benim durum bunların hangisine uyuyor derseniz hiç birine cevabını rahatlıkla verebilirim.

Pillerim yeni doldurmuştum ki uçuşun 2. Dakikasında oldu bu olay, pillerin hücresine baktım 3.98 civarındaydı. Bu seçeneği eledik.
Esc ısısı dersek heli düştüğünde yanına varmam 40 saniyeyi bulmadı, ilk baktığım esc sıcaklığı oldu ki çok ılık bir haldeydi. Bu seçeneği de eledik.

Esc biplemesinde herhangi bir sinyal bir dizi bipleme felanda yoktu ki hata felan mı oldu diyelim.

Peki bu Esc niye kesti durduk yere diye sormaktan başka çarem kalmıyor. :-\

Ne foto ne video hiç birşey yok arkadaşlar tek olunca malum.

inceleme aşamalarında bile foto çekmek aklıma gelmedi, bir tek hafif çatlak bir skid var zaten.

İbrahim
benim esc bu şekilde ayarlı ve bu zamana kadar sorun çıkartmadı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Geçmiş olsun. Şükür kırım olmamış. Şimdi asıl mesele bundan sonra tedirgin uçman bence.
İnşallah nedenini bulursun.

Geçmiş olsun İbrahim abi , kırım olmamasına sevindim :thumbup:

Aynı problemi Tacettin abinin Goblin 500 de yaptı geçtiğimiz hafta. Durup dururken motor kesti ama servolarda güç vardı ki o da kırımsız atlattı. Bu hafta aynı şekilde uçuşlara devam etti hiç bir şey yok modelde.. Biz de çözemedik :)

Özkan Çıkıkçı' Alıntı:
İbrahim
benim esc bu şekilde ayarlı ve bu zamana kadar sorun çıkartmadı.

Abi benimki de bu şekilde tek fark Current Limitting. Fark eder mi bilmiyorum. Bu zamana kadar bende de bir sorun olmadı ama neden böyle yaptı ona da anlam veremedim öyle heliyi yoracak bir pilotajda yok malum.

İbrahim, geçmiş olsun ...

Öncelikle büyük geçmiş olsun Ibrahim, gerçekten hem büyük şans hem de soğukkanlı kurtarış için tebrikler.

İşte gel de arama Normal Castle ESC ?? Şimdi Talon değil de diğer seri Castle olsaydı, Phoenix, o zaman logları inceleyip daha net bir şeyler çıkabilirdi.

Aklıma ilk gelen konnektörler. İyice kontrol ettin mi ? Hangi tip konnektor kullanıyordun ? En son Arda'nın Kocaelinde yaşadığı sorunun kaynağı mesela konnektör bağlantısı çıkmışt.

Cahit Kaş' Alıntı:
Geçmiş olsun. Şükür kırım olmamış. Şimdi asıl mesele bundan sonra tedirgin uçman bence.
İnşallah nedenini bulursun.

Teşekkürler abi, kırım olmaması tek teselli, ama bu tedirginlikle bir daha uçabilirmiyim bilmiyorum, 2.pilim doluydu ama uçamadım mesela :(

Doğukan Ocak' Alıntı:
Geçmiş olsun İbrahim abi , kırım olmamasına sevindim :thumbup:

Aynı problemi Tacettin abinin Goblin 500 de yaptı geçtiğimiz hafta. Durup dururken motor kesti ama servolarda güç vardı ki o da kırımsız atlattı. Bu hafta aynı şekilde uçuşlara devam etti hiç bir şey yok modelde.. Biz de çözemedik :)

Sağolasın Doğukan'ım.

Valla ben de anlamadım neden durduk yere böyle bir şey yaptı.
Back guard var zaten servolarda enerji her türlü oluyor. Ama Back guard devreye girmedi, escden alıyodu yine enerjiyi. Servolarda devre dışı kalsa tersten çakılacaktı işte.
Ben bu şekilde uçabilirmiyim bilmiyorum inan

Ibrahim gecmis olsun gercekten ucuz atlatmışsın benim current limit ayarlarımda özkan abininki gibi insensitive şuan sorunsuz uçuyorum

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mordo Ortasi' Alıntı:
İbrahim, geçmiş olsun ...

Teşekkürler Mordo Abim :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öncelikle büyük geçmiş olsun Ibrahim, gerçekten hem büyük şans hem de soğukkanlı kurtarış için tebrikler.

İşte gel de arama Normal Castle ESC ?? Şimdi Talon değil de diğer seri Castle olsaydı, Phoenix, o zaman logları inceleyip daha net bir şeyler çıkabilirdi.

Aklıma ilk gelen konnektörler. İyice kontrol ettin mi ? Hangi tip konnektor kullanıyordun ? En son Arda'nın Kocaelinde yaşadığı sorunun kaynağı mesela konnektör bağlantısı çıkmışt.

Teşekkürler Mehmet Abim :saygilar:
Abi onu hiç sorma o kadar aradım ki log özelliğini neden yaptı ne oldu da yaptı bir türlü anlam veremedim. Gerçekten şartmış log.

Supra-x D6 tip konnektör kullanıyorum abi, Arda'nın durumda aklımda olduğundan kabloları kontrol ettim elimle lehimli yerlere asıldım ama bir olumsuzluk görmedim olmadı bugünde açar bir kontrol ederim lehimleri gözle görürüm.

Düşüş sonrasında aynı pille tekrar hovera kaldırdım 3 dakika kadar, bir sorun olmadı. Anlık bir durum oldu.

sadece spirit loglarına baktım gözle görülecek bir yer var, aşırı vibrasyon uyarısı ve sinyal kaybı diye bir uyarı, o da tam düşüş aşamasına denk geliyor sanırım.

Mustafa Atabek' Alıntı:
Ibrahim gecmis olsun gercekten ucuz atlatmışsın benim current limit ayarlarımda özkan abininki gibi insensitive şuan sorunsuz uçuyorum

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sağolasın kardeşim :saygilar:
ucuz atlattığımız kesin valla :)
Current Limiting ayarlarıyla çok alakalımıdır bilemiyorum ama bir araştırayım bakalım.

Bende sorunsuz uçuyordum ama ne olduysa işte

İbrahim madem modelde enerji vardı düşerken. Neden "receiver signal lost" uyarısı var. Acaba anlık sinyal kaybı olup ESC kesmiş olabilir mi?

Cahit Kaş' Alıntı:
İbrahim madem modelde enerji vardı düşerken. Neden "receiver signal lost" uyarısı var. Acaba anlık sinyal kaybı olup ESC kesmiş olabilir mi?

Abi şimdi inan bende onu düşünüyordum ama benim eski 500lükte hep bu uyarı olurdu uçuş sonrası loglarda ama bir gün bile esc kesmedi. hadi kesti diyelim şimdi dikkat ettim loglara bakarsak uçuşun 5.00 dakikalarına tekabül etmiş ki ben 2. dakika da düştüm.
enerji kesip sonrasında hovera kaldırdım. o süreyi de mi içine alıyor acaba bilemedimki.

ya arkadaş bu sinyal kaybı neden çıkar ben bilmiyorumki sıfır kumanda sıfır satellita. model de konumlama manuele göre tanımlanmış arada bir çıkıyor yine de.
eski dx7s te de bu uyarı çıkardı, şimdi bunda da çıkıyor, anlam veremiyorum bende mi sıkıntı, kumandalarda mı, ünitede mi:(

Şimdi bu log düştüğü uçuşa mı ait yoksa enerji kestikten sonra yaptığın hover uçuşuna mı ait bilmek lazım.
Ama hangisine ait olursa olsun bu normal bir uyarı değil. Ben hiç denk gelmedim Dx7s de.

İbrahim geçmiş olsun. Bende çok uğraşmıştım bu elektrik kesmeleri yüzünden. En son esc nin kondensatorlerinde sorun olduğunu farkettim. Patlamıştı sanırım. Beyaz köpük akmıştı :)

Senin esc yeni ama kontrol etmekte fayda var.