Çaylak Eğitim Modeli İmalatı

Tamer Öztürk

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar.Bu başlıkta Cem Zırh hocamızın tasarımı olan Çaylak eğitim modelinden bahsedeceğiz.Çaylak, birçok kişi tarafından yapılıp uçurulmuş ve memnun kaldığımız bir eğitim modeli.:)Son derece stabil uçan bir model olması özelliğiyle yeni başlayanlar için en uygun modellerdendir.Son zamanlarda patlar motorlu modelimde üzücü bir problem yaşamıştım.Aynı zamanda modelciliğe meraklı olan ve bu hobiye başlamak isteyen 8 yaşında dünyalar tatlısı bir kuzenim var.Hem kuzenimi hobiye başlatmak hem de kumandamı test edebilmek adına yeni bir model arayışına girdim.ARF modeller bütçeme uymadığı için el yapımı ekonomik bir model yapmam gerekiyordu.Bir süre düşündükten sonra Çaylak modelini yapmaya karar verdim.:) Böylece patlar motorlu modelimi kırarsam bu modeli de kötü günler için uçururum hem.Aslında daha önce birçok el yapımı modellerim olmuştu ve bu modeli de daha önce yapıp uçurmuştum.Birkaç gün önce gövdenin parçalarının bir kısmını kesip tesviye işlemini zımpara ile yapmıştım.Fakat okul yoğunluğu nedeniyle vaktim olmamasından dolayı zaman ayıramıyorum.Bu nedenle imalat aşamalarım yavaş yavaş gerçekleşecek.Belki birkaç ay sürebilir.Bu başlıkta yeni başlayan ve modeli yapmak isteyen arkadaşlarımıza/abilerimize elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım.Bu arada ufak tefek geliştirmelerim muhtemel.Gerekli elektronik,plan ve bilgileri ilerleyen zamanlarda paylaşmayı planlıyorum.Gövdenin kuyruğa doğru daralan kısmında sorun oluştu.Bir tarafı kuyruğa doğru biraz daha fazla açılı.Elde kestiğimiz için parçaları CNC gibi hassas olmuyor haliyle.Belki tekrardan yapmam gerekebilir.İlerleyen zamanlarda karar vereceğim.

Website:

İlk Resimler;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Not: Bu arada bazı resimler neden ters görünüyor bilemiyorum.Bilgisayarımda normal görünüyor.

İyi bir işçiliğin var, tebrik ediyorum:saygilar: Tamer, kaç mm maket kartonu kullandığın, hangi yapıştırıcı ile çalıştığın hakkında bilgi verebilir misin?

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
İyi bir işçiliğin var, tebrik ediyorum:saygilar: Tamer, kaç mm maket kartonu kullandığın, hangi yapıştırıcı ile çalıştığın hakkında bilgi verebilir misin?
Çok teşekkürler Levent abi.Sizlerden bu cümleleri duymak memnuniyet verici.:) Kullandığım malzeme 5mm maket kartonu ve yapıştırıcı olarak ise ilk etapta Uhu Por düşünüyordum hatta bazı bölgelere uyguladım fakat yapışma süresi ve mukavemeti beni tatmin etmedi.Sadece tek yüzeye uyguladım yapıştırırken.Bu yapıştırıcı ile çok fazla tecrübem yok.Belki de ben hatam yapmış olabilirim bilemiyorum.Sıcak silikon da gayet yeterli gövde imalatında fakat ne yazık ki diğer yapıştırıcılara göre daha ağır ve mukavemeti yüksek değil.Ama gövdede sorun olmaz(motor bağlantı yerleri ve kanat harici).Daha sonra bu bilgileri ilk mesaja eklemeyi planlıyorum.Gövdede diğer mesajımda bahsettiğim gibi hafif simetrilik ile ilgili durum söz konusu.Aslında farklı bir yöntem uyguladım inşa ederken ve kuyruk kısmına eğim verdim.Gerekeni yapacağım.İyi günler. :)

Öncelikle paylaşım için teşekkürler Tamer. Daha önce de başka bir versiyonu paylaşılan güzel bir eğitim modeli. Geri kalan montaj aşamaları ve maiden merakla bekliyoruz :thumbup:

Bu arada bazı resimler neden ters görünüyor bilemiyorum.Bilgisayarımda normal görünüyor.
Bu daha önce fark edilmemişti. Resim server üzerinde bir fonksiyonun kapalı olması nedeniyle bir sorun oluyor büyük ihtimal. Bu fonksiyonu açtırabilirsem büyük ihtimal bu sorun çözülecek diye düşünüyorum :)

• Beğen
Modelin son durumu nedir Tamer bey? Ben de önümüzdeki hafta bu modele başlamayı düşünüyorum. Gövdeyi ve kuyruğu maket kartonundan kanadı deprondan yapmayı düşünüyorum.

Ali bey merhaba.Ne yazık ki projeyi askıya almak durumunda kaldım.Daha önce ben bu modeli yapmıştım ve sorunsuz uçuşlar gerçekleştirmiştim.Size önerim kanadı maket kartonundan değil de yalıtım köpüğünden köpük kesme aleti ile kesmenizdir.Çünkü maket kartonuyla bükerek yaptığınızda simetrik olmuyor ve drag etkisi dediğimiz durum fazla olmakla beraber verimliliği düşürmektedir.Clark Y profili bence uygundur böyle bir model için.Modeli tamamlamak nasip olmadı fakat yapmaya düşünen tüm modelci dostlara seve seve yardımcı olurum.Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: Ali Emre KAYGIN
Ali bey merhaba.Ne yazık ki projeyi askıya almak durumunda kaldım.Daha önce ben bu modeli yapmıştım ve sorunsuz uçuşlar gerçekleştirmiştim.Size önerim kanadı maket kartonundan değil de yalıtım köpüğünden köpük kesme aleti ile kesmenizdir.Çünkü maket kartonuyla bükerek yaptığınızda simetrik olmuyor ve drag etkisi dediğimiz durum fazla olmakla beraber verimliliği düşürmektedir.Clark Y profili bence uygundur böyle bir model için.Modeli tamamlamak nasip olmadı fakat yapmaya düşünen tüm modelci dostlara seve seve yardımcı olurum.Kolay gelsin.

Teşekkür ederim ben de tam olarak tarif ettiğiniz gibi yapmayı düşünüyordum. haftaya fotoğrafları buradan paylaşırım inşallah.

• Beğen