CELL INVALID HATASI !

ERAY YAĞIZ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
You must be registered for see images attach

Merhabalar Turnighy 3S 2.2A 25C pil kullanıyorum. İlk kullanımımızdan sonra böyle bir sorunla karşılaştım, celllerden biri öldü demek anlamına mı geliyor acaba ? Bilgisi olan yardımcı olabilirse sevinirim...

Nimh modunda 1 Amp ile BAŞINDA BEKLEMEK KAYDIYLA, 10 dakika şarj et. Akabinde en az 5 dakika dinlendir. Sonra tekrarla. Bunu yaptıktan sonra Lipo Balans modunda tekrar dene.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Nimh modunda 1 Amp ile BAŞINDA BEKLEMEK KAYDIYLA, 10 dakika şarj et. Akabinde en az 5 dakika dinlendir. Sonra tekrarla. Bunu yaptıktan sonra Lipo Balans modunda tekrar dene.
Cevabınız için teşekkur ederım Nimh modunda sarj etmenın rıskı var mı cok guvenlık onlemı alacak bır ekıpman yokta o yuzden soruyorum.

Cevabınız için teşekkur ederım Nimh modunda sarj etmenın rıskı var mı cok guvenlık onlemı alacak bır ekıpman yokta o yuzden soruyorum.
Var tabi. O nedenle BAŞINDA BULUNMAK KAYDIYLA diye büyük yazdım.
Isınmasını kontrol et. Şayet bu 10dk'lık zaman aralığında hızlı bir ısınma tespit edersen hemen kablolarını ayır ve Lipoyu balkona çıkar. Bir daha da kullanma.
Senin tarif ettiğin problemi ben de bir kaç kere yaşadım ve aynı yöntemle biri hariç hepsini kurtardım. Kurtaramadığım da şişti ve balkonda bir gece bekletip, deşarj ettikten sonra çöpe attım.
Şayet sen de pilini kurtarırsan hücre başına 3.0V'un altına hiç bir zaman düşürmemeye çalış ve sadece balans modunda şarj et.

• Beğen
Var tabi. O nedenle BAŞINDA BULUNMAK KAYDIYLA diye büyük yazdım.
Isınmasını kontrol et. Şayet bu 10dk'lık zaman aralığında hızlı bir ısınma tespit edersen hemen kablolarını ayır ve Lipoyu balkona çıkar. Bir daha da kullanma.
Senin tarif ettiğin problemi ben de bir kaç kere yaşadım ve aynı yöntemle biri hariç hepsini kurtardım. Kurtaramadığım da şişti ve balkonda bir gece bekletip, deşarj ettikten sonra çöpe attım.
Şayet sen de pilini kurtarırsan hücre başına 3.0V'un altına hiç bir zaman düşürmemeye çalış ve sadece balans modunda şarj et.
Peki Nimh modunda 10 dk sarj edıp 10V civarlarına ulaştığında , balance moduna gecıp sarj etmeye ne kadar devam edeceğım, o arada bi desarj etme gıbı bı durum yapmayacağım dımı ?

Soruyu tam anlamadım. Ama durumu şöyle açıklamaya çalışayım:
"Bilgisayarlı" şarj cihazları Lipo modunda toplam voltaj ile hücre başı voltajı karşılaştırarak hesap yapar (çok basit oldu!).
Senin pilinin durumunda hücrelerden en az biri (veya hepsi) Lipo piller için olması gereken toplam / hücre başı voltajından daha düşük olduğu için Lipo olarak algılamıyor ve bu nedenle hata veriyor. 10 dakikalık bir 'kör' şarj ile toplam değeri dengesiz de olsa Lipo pil olarak algılayabilecek seviyeye çıkartıyorsun. Aslında bu kitaba göre asla yapılmaması gereken bir işlem. Ama kontrolü elden bırakmayacak şekilde kısa süre olmak üzere bunu yapmak biraz "Türk işi" de olsa ile yarıyor.
Sonra Lipo modunda balanslı şarj yaparsan gerisini şarj cihazı hallediyor.

• Beğen