Cessna 182 400 Sağa Çekme Sorunu

delibedri

Yeni Uye
Tekrar merhaba arkadaşlar :)
Bir kaç sıkıntım var. Model ile beraber gelen simülasyon cdsini kuramadım, phoneix simülatör programını denedim onun da kumanda ayarlarını yapamadım. Bugün ne olacaksa olsun artık dedim ve universitede duz yolda ucurmayı denedım havalandıramadım bile gerçi birazda cesaretsızlıkten oldu sanırım ama, ucak yerden kalkmak için düz giderken saga dogru çekmeye başlıyor, ankarada benim rcyı ucurabılecek var mı? Bugün evde sokup bı ıcıne bakayım dıyorum kuyruk cok ıslevlı gelmedı acıkcası bana nasıl yapıcam hıc bı fıkrım yok keske ucsaydı da kırıma ugrasaydı:( havalanmadı bıle pervaneyı kırdım , allahtan yedeği vardı ama dediğim gibi pekte bı ıse yaramadı, sizce sebeplerı ne olabilir?
Teşekkür ederim.

Yazacaklarım hoşuna gitmeyecek ama...

Bir uçak yerde giderken bir tarafa çekiyorsa;
1- Pervaneli uçaklar kalkışta sola giderler ve bunu pilot rudder ile düzeltmek zorundadır.
2- Uçağın ön dikmesi ayarsızdır. Rudder düzken ön dikme bir tarafa bakıyordur.
3- Rüzgar karşıdan değil bir yandan geliyordur ve uçak doğal olarak rüzgar içine dönmeye meyleder yerdeyken.

Genellikle genç arkadaşlar olayın temellerine bakmaksızın kutudan çıkarıp uçurmak istedikleri için oluyor bunlar. Ama kullandığınız şeyler gerçekten de "oyuncak" değil ve belirli bir teorik altyapı gerektiriyor. Bu teorik altyapı da okunarak elde ediliyor. Örneğin yukarıda saydığım üç madde bu teorik altyapı kapsamında.
İyi ki uçmamış da pervaneden daha büyük bir hasar yol açmamış...

Hocam teşekkür ederim uçağın rudder'ı ne demek? :) onun ayarı nasıl yapılacak

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ama kullandığınız şeyler gerçekten de "oyuncak" değil ve belirli bir teorik altyapı gerektiriyor. Bu teorik altyapı da okunarak elde ediliyor.
Gökhan hocam Sumer abi asil noktayi soylemis haddim olmayarak bende tekrardan belirtiyim...

Hocam iyi söylüyorsunuz da sım vardı da ben mı calısmadım? Kuramıyorum lanet seyı :) yoksa bende bodoslama cıkılmayacagını biliyorum ısım gereği fazla arastırmaya vaktım olmuyo maalesef

Eğer vakit sıkıntın varsa bence hobiyi başlamayı erteyin Gokhan bey. Netice de hobi dediğin sey boş vakit ve nakit isi.

Sim çalıştırmadım diyorsunuz. Mesela forumdaki ilgili konulara baktınız mı? Rudder ne diye soruyorsunuz. Buradan Ucak bolumdeki indeks sayfasına ve arada paylaşılan terimler konusuna bakmadığınız anlaşılıyor.

Kısaca kızmak yok ama siz kendiniz bu hobiye vakit ayırmazsanız kimse de size yardımcı olmak ıcın vakit ayırmaz. Söylediklerim biraz acı ama gercek, kusura bakmak yok. Kolay gelsin ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kaldı ki zaten en bastan ilk model tercihiniz de yanlış. Detaylar ve sebepler ıcın Ucak teknik bölümüne bakabilirsiniz

Sevgili Gökhan, "rudder nedir" sorusu bana göre noktayı koydu. İşin gereği okuyamıyorsan ileride biraz daha rahatlayıp okuyabileceğin, araştırabileceğin bir zaman bu hobiye geri dönersin. Çünkü bütün ısrarına rağmen, okumadan olmaz bu işler. Bak ben işsiz güçsüz, boş gezenin boş tayfası olduğum için rahat rahat okuyabiliyorum, sonra da çıkıp böyle ukalalık edebiliyorum.

Gökhan Elvan' Alıntı:
Tekrar merhaba arkadaşlar :)
Bir kaç sıkıntım var. Model ile beraber gelen simülasyon cdsini kuramadım, phoneix simülatör programını denedim onun da kumanda ayarlarını yapamadım. Bugün ne olacaksa olsun artık dedim ve universitede duz yolda ucurmayı denedım havalandıramadım bile gerçi birazda cesaretsızlıkten oldu sanırım ama, ucak yerden kalkmak için düz giderken saga dogru çekmeye başlıyor, ankarada benim rcyı ucurabılecek var mı? Bugün evde sokup bı ıcıne bakayım dıyorum kuyruk cok ıslevlı gelmedı acıkcası bana nasıl yapıcam hıc bı fıkrım yok keske ucsaydı da kırıma ugrasaydı:( havalanmadı bıle pervaneyı kırdım , allahtan yedeği vardı ama dediğim gibi pekte bı ıse yaramadı, sizce sebeplerı ne olabilir?
Teşekkür ederim.

2 yol var;

Simulatorun teknik sorunlarini gider kumanda dan doğaçlama komutlar ver . Her komut bir kanalı ifade eder Aileron Ailevator Rudder Throttle bunlarin kumanda üzerindeki konumlarını ve hangi eksende hareket kazandırdığını makalelerden oku.

Uçağın havadayken ya da kalkışta sapmalarını bu kanallardan ters komut vererek düzeltebleceğini farkedeksin. Ayrıca verdiğin her komutta uçağın üzerindeki hareketli kanatçıkların nasıl olup da uçağa yön kazandıracağını , uçağın hava sürtünmesini nasıl yendiğini , kalkış prensibinin kanadın aerodinamik yapısından kaynaklanan basınç farkından oluştuğu vs.vs.vs gibi

sonra uçağa hareket / itiş gücü kazandıran motorun nasıl akımca beslendiğini , pervanenin yapısı , balansı , hareketlerin parcalara tek eksende hareket kazandıran servolara bir bak ve BEN BUNUN NASIL UÇTUĞUNU ANLADIM dediğin an bas throttle çek elevatoru aksın gitsin dönmeyi de unutma :) ha parkda bahçede üniversite de değil o pervane bilmem kaç bin devirle bir komut karıştırısan fena yaralar .

Başka bir yol sosyal medyadan cevrendeki modelci abilerini bulacaksanın bol bol baklava gazoz ısmarlayacaksın yanlarına yanaşacaksın izleyeceksin öğreneceksin , 6 yada kanallı bir kumanda al derler heralde sana trainer modeline ısındırırlar ya trainer port la çift kumanda uçarsınız ya da elin iyiyse havada alıştırma yaparsın.

Bunları incele bu iş bana göre dersen gir .

Diğer yazanlara da katılıyorum.

Mustafa Deveci' Alıntı:
Başka bir yol sosyal medyadan cevrendeki modelci abilerini bulacaksanın bol bol baklava gazoz ısmarlayacaksın yanlarına yanaşacaksın izleyeceksin

Bunca zamandır birçok yeni başlayana yardım edip uçmasını sağladım ama gazozları hep ben ısmarladım. Hata mı yaptım acaba??? :p

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bunca zamandır birçok yeni başlayana yardım edip uçmasını sağladım ama gazozları hep ben ısmarladım. Hata mı yaptım acaba??? :p

Senin öğrencin olmak varmış abi .. :) ben ne börekler çörekler taşıdım bir bilsen :)

Sümer Yamaner' Alıntı:

Bir süre sonra gördüğün ukalalık da cabası...

Herkes vurduktan sonra Mustafa Bey güzel bir yanıt vermiş, teşekkür ediyorum

Gökhan Elvan' Alıntı:
Herkes vurduktan sonra Mustafa Bey güzel bir yanıt vermiş, teşekkür ediyorum
Kimsenin sana vurduğu yok Gokhan. Bunun ıcın bir sebep de yok zaten. Sana vursak elimize ne geçecek ki. Keske yazılanları farklı yorumlayabilseydin...

O zaman şahsım adına kendi bildigin yolda sana basarılar diliyorum.

Mehmet bey yazılanları gayet iyi yorumlayabılıyorum. Yapıcı bir cevap vermis Mustafa Bey müsaadenizle belirteyim, yazılanları gayet farklı yorumladım bi at bi deve değil ya uçacak, rudder sabitti bu arada ben kaldırırken

ır&safe=off&hl=tr-TR&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjAoM7I2KPJAhVmjXIKHco5DP8Q_AUIBigB#mhpiv=0]