Cessna 182... En büyük aşkımızdan bizi neden ayırıyorsunuzzzz...

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Gerçekten çok yakışıklı bir uçak bu Cessna 182.

You must be registered for see images attach

Hiç unutmam. Sene 1974. Tünel'de Müeyyet Sokak'ta Jet Model mağazası. Okuldan çıkıp doğru oraya koşuyorum her gün. Çünkü hayatta en çok sevdiğim şey olan uçaklar var orada. Tavanda da bir tane Cessna 182 asılı. Kırmızı ve beyaz boyalı. O zamanlar kumanda kullanımı çok karmaşık. Telsiz kanunu nedeniyle aslında yasak. Bu uçak da kumandasız yani serbest uçuş modeli. 0.8'lik bir motoru var. Yok yok sanırım 0.08'lik. Beş on cc yakıt koyuyorsun ve çalıştırıyorsun. Yakıt bitene kadar tam gaz çalışıyor. Hiç uçarken görmedim ama uçağa aşığım.

Cessna 182...

Hayallerimin uçağı!

Cessna 182 gerçekten de tam bir eğitim uçağıdır. Üstten kanadıyla son derece stabildir. Stall karakteristiği son derece selimdir. Dört dörtlük bir uçaktır. Ama gerçeği, modeli değil.

Cessna 182'nin modeli "scale" bir model olması nedeniyle en az orta seviye modelciye hitap eder ve ASLA BİR BAŞLANGIÇ MODELİ DEĞİLDİR. Üstten kanatlı olması bir şey ifade etmez. O modeli adam gibi uçurabilmek için deneyim gerekir. Tüm kontrollere hakim olmak gerekir. NOKTA!

Model Cessna Uçurmak Neden zor ?

İnsanın en büyük düşmanı CEHALETTİR.

Ne derler...

Bilmeyen ve bilmediğini bilene yardım et.
Bilmeyen ve bilmediğini de bilmeyenden uzak dur.

Arkadaşlar, yaza yaza klavyeler eskittik. Sizce bir modelci yeni başlayan birinin Cessna 182 uçurmasına neden karşı çıkabilir? Örneğin hep bir Cessna 182 uçurmak istemiştir ama olmamıştır. Başkası da uçuramasın ister?!?!?! Olur mu böyle bir şey...

Sanıyorsunuz ki sizde çok özel bir yetenek var. Kimsenin beceremediğini siz becereceksiniz.
Sanıyorsunuz ki bu iş dışarıdan görüdüğü kadar basit, iki çubuğu bir o yana bir bu yana çekerek uçak uçuruluyor.
Bilmiyor ama öğrenmemekte de ısrar ediyorsunuz.
İnatla hata yapa yapa öğrenmek gibi aptalca bir yola sapmak istiyorsunuz.
Halbuki yapmanız gereken, o güne kadar edinilmiş bilgiyi özümsemek ve hata yapacaksanız ondan sopnrasında yapmak olmalı. Zaten yapılmış, binlerce kez yapılmış hataları bir kez de sizin yapmanızın inanın ki kimseye faydası yok.
Azıcık laf dinleyin. Kimse sizin eşsiz yeteneğinize dil uzatmıyor meraklanmayın.

Cessna 182 bir scale modeldir dedik. Yani gerçeğinin belirli bir oranda küçültülmüş hali. Bu uçakların plandan inşaası da uçurulmaları da zordur. Yaparsınız ama aslında yaptım sanırsınız. Kütük gibi olur uçmaz. İlk denemede saatlerce süren emek bir çöp poşetine dolar. Yazık değil mi???

Bakın, uzaktan kumandalı model uçaklarda temel olarak şu elemanlar var:

1- Uçağın iskeleti. Gövde, kanatlar, kuyruk vs.
2- Kontrol yüzeyleri ve bunları kontrol eden sistemler (alıcı, servo, batarya)
3- Güç sistemi (motor)
4- Pilotaj

Her bir başlıkta öğrenilecek çok fazla bilgi ve edinilmesi gereken çok fazla deneyim var. Bunlar üç günde edinilmez. Deneyimli kişilerle bir arada, onların önderliğinde, ayrıca okuyup araştırarak, anlaşılmayan noktalar sorularak, konu iyice kavranarak edinilir.

Her insan önce emekler, sonra yürür sonra koşar. Bu işte de önce basitten başlamak, adım adım ilerlemek gerekir. Cessna 182'yi bu kategoride tanımlamak gerekirse "hızlı yürümek" diyebiliriz. Yani bir Cessna 182'ye bulaşmak için önce emekleyecek, sonra bolca yürüyeceksiniz ki sıra hızlı yürümeye gelsin.

Genellikle bilmediğini bile bilmeyene ne desen boş. O bu yazılanları okumayacak bile. Ama bilmediğinin farkında olup kendini geliştirmek isteyen birisi olursa bu satırlardan faydalanacağından eminim.

Kolay gelsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

EFSANE modele efsane bir konu olmus abi, ellerine klavyene saglik :thumbup: :bravo:

Eminim bu yaziya ilerleyen gunlerde bolca link olarak paylasacagiz :laugh:

Hazir geri gelmisken bu modelin uygun model olmadigini bizzat yasayarak test eden arkadaslarin da tecrubelerini buraya link olarak verelim :RCKolik:

--------------------------------------------------------------

Soru : Bazi yerlerde "Cessna" modeli TRAINER Modeli olarak gecmektedir. Bu dogru mudur ?

Cessna modeli ilk model olarak uygun bir model degildir. Deneyen arkadaslardan bazi yorumlari paylasalim :)

En sonunda sabır taşı çatladı!...

Aynı 1974 yılında ben de bir Cessna yapmıştım (Avatarımda elimdeki uçak, L19 Bird Dog). Ama önce, Sümer bey'in okuldan çıkıp koşturarak gittiği o Jet Model'in kitlerinden olsun, THK'nın kitlerinden olsun kaç tane yapmışımdır kimbilir. Tel kontrollu o model ilk denemede kırıldı! Ah keşke bir bilen olaydı da yardım edeydi! :(

Gönül ister ki gençlerimiz gerçeğini yapsınlar. Ama yürümeden koşamazsın! Hele uçmak...

Sümer Bey Ömer bey
merhabalar yıl 75 ler Thk model uçak yapımı için
uçak Şablonlarını veriyordu balsa plakalara siyah karbon kağıdıyla kopyasını çıkarıp
balsa plakalarını jiletle keserdik ama eğri yüzeyler biraz yamuk olurdu
en son uçağı kapladığımızda kaplamanın gergin olması için su ile karıştırılmış bir karışım sürerdik davul gibi olurdu
yapıştırmak için kırmızı üzerine beyaz yazıları olan özel yapıştırıcıları vardı
kuyruk ile pervaneye bağlı 4 kat kauçuğuda demirini tam halka haline getirirdik çıkmasın diye
THK da bir günlük eğitim de veriyorlardı
O yıllarda yaptığımız uçağın
modeli Neydi hiç hatırlamıyorum
Eğer hatırlıyorsanız
THK nun verdiği uçağın modeli neydi
3 Arkadaş almıştık 3ü de aynıydı
(Fazla havada kalsın diye pervaneyi yani kağuçuk lastiği fazla kurduğumuzdan ilk uçuşta kırımı yaşamıştım)

Eline sağlık Sümer abi. :thumbup:

Aşk acı çekmek demekmiş, sen bize mantığınızı kullanın diyorsun yani. :laugh:

Cessna 182'yi sevelim ama sevenleri de uyaralım. (Bu bir kamu spotudur) :eek:f: :RCKolik:

yıl 1974 ben daha doğmamışım, ama sorun niye doğmamışım, dedim chesna 182yi görürüm aşık olurum sümer abi basar fırçayı sonra bize dedim, bekledim doğmadım :D , şaka maka sümer abi okadar çok bu uçaktan isteyen varki bende merak eder oldum nası bişi diye :D

O kadar emek verdiğim hobiye, çoğunlukla heli odaklı...

Tam "balsadan cessna 182" yapmaya niyetlendim, Sümer abi yasakladı :)

ben şuan planı tamamlayıp komple bitirdikten sonra kısa süreliğine bu işi orta seviye kapana kadar duvara asacağım. hafta sonu 20 densite strafordan çaylak modeli yapmaya başlıyor olacağım :)

Cessna 182 planım hala atölyede bir yerde duruyor :D Heliye yeni başlamışım, bir yandan HK450 ile boğuşuyorum, bir yandan da her gün cessna planını açıp "acaba" diyorum... Direkten dönmüşüm ;D

Murat Yılmaz' Alıntı:
ben şuan planı tamamlayıp komple bitirdikten sonra kısa süreliğine bu işi orta seviye kapana kadar duvara asacağım. hafta sonu 20 densite strafordan çaylak modeli yapmaya başlıyor olacağım :)

Aklın yolu bir! :D

Babamda cessna yı çok sever :thumbup:

Ellerinize sağlık.

İlk gerçek anlamdaki model rc uçağımızı cessna 182 (500) almıştık. İçinden kumandası, bataryası, pervanesi, şarj cihazı çıktığını görünce tamam bu iş demiştik.

Kanat genişliği 1,5 Metre, esaslı duruyordu.

Herşey tamamdı. Simulasyon eğitimi,... çocuklar içindir. Bilgisayarda oyuna ne gerek var elimde model var diye düşündük.

Denemek maksatlı bir akşam üzere çıktık. Tam gaz verdik havalanı, takla attı, burnu dağıldı. Ancak bir sene sonra uçurmayı başarbildik.

Keşke Sümer Bey'in yazısını bunu almadan evvel okusaydım.

Tekrar elinize sağlık Sümer Bey. :saygilar:

Sümer abi eline sağlık güzel konu olmuş :)

Dün uçak tamiri için balsa ile uğraştım. Teknikleri bilmeden uğraşmak zormus.

Sümer bey, kendinizi ve konuyu çok güzel ifade etmişsiniz ve haklısınız! Yaşım 49 (merak edebilecek gençlere; Dinozor filan görmedim, abartmayalım) Çocukluğumdan beri maket yaparım, radyo kontrollü modellere hep imrenmişimdir, Yaklaşık 1,5 yıl önce ilk modelimi aldım. Ustaların tavsiyesi her zaman değerlidir, internetten araştırdım, çok sayıda yazı okudum. Özetle şunu diyorlardı, üstten kanat olsun, dihedral açısı olsun, burun tekerleği olsun! Ben ne yaptım?! Cessna 182 aldım :laugh:

Elbette bir model edinmek, uçmak için yeterli değil! 'Falanca' model uçak kulübünün web ve sosyal medya sayfasına üye oldum. Tanışacağız, sorularım olacak, birlikte uçacağız, ne kadar güzel :) Sayfada birbirleriyle sohbet etmeyi çok seviyorlar, yeniler uzak olsun! Hayran hayran bizi izlesinler yeter!!

Cessna hala dolabın üzerinde duruyor, bind vs herşey tamam ama hiç uçurmadım.. Daha sonra sizinki gibi uyarıları duyduğum için bunu erteledim, axn floater jet aldım, o da beklemede.. FPV ile tanıştım, başlangıç seviyesi herşey tamam.. Şu anda Cessna Skymaster yapıyorum.. Dediğiniz gibi binlerce kez yapılan hataları tekrar tekrar yapmaya hiç gerek yok! Ustaların bilgileri, tecrübeleri gerçekten çok değerli ama.. Aması var işte...

Benim tercihim kendi başıma uçuşa çıkmak, gerekirse pilotajı öğrenene kadar elli uçak kırmak! Ola ki burnu değil de sadece uçağı havada bir modelciyle tanışırım, o zaman başka..

Tecrübelerinizden gelen önerileriniz değerli ancak işin bir de bu yönü var diye parantez açmak istedim. Herkese kırımsız uçuşlar dilerim, saygılarımla...

Erol Tatoğlu' Alıntı:
...Ola ki burnu değil de sadece uçağı havada bir modelciyle tanışırım, o zaman başka..
O modelciler burada değiller Erol bey. :RCKolik:

Bizde modeli hariç başka bir uzvu havada olanlara direk Sümer abi müdahale ediyor, kendisi cerrahtır. :laugh: :lol: