CNC router ile balsa model uçak parçalarının kesimi

SERKAN KAHRAMAN

Uçmak önemli değil. Konmak önemli.
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba. Uzun zamandır balsa model uçak parçalarını daha kolay kesebileceğim bir makine arayışı içindeydim. Sonunda eldeki imkanlarla bir cnc router yapayı başarabildim. İlgisi olan arkadaşlar için cihazımın resimlerini ekliyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elinize sağlık,

kaça kaç parça kesebilyorsunuz?

Elinize sağlık. Benim de çok zamandır aklımda olan bir proje, ama henüz fırsat bulup da girişemedim. Yapım aşamaları, kulandığınız ekipman ve maliyet hakkında daha detaylı bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Çok beğendim , harika birşey olmuş , evlere şenlik........ :bravo:
4 nm'lik 3 motor , 12 adet lineer rulman , galiba ağaçtan(su kontrası) yapılmış gövde.
Şaka maka aslında bu minicik şeye epeyce bir emek vermişsiniz.Bilen anlar.....
Güç kaynaklarıyla desteklediğiniz z ekseni galiba çok rijit olduğu için salıyor , tepeye bir makara sistemi ile motor ağırlığı kadar bir ağırlık eklediniz mi bu alet tadından yenmez valla... :thumbup:
Sürücüler de M60 mıdır ?.Oldukça ekonomik ve her eve lazım bir alet olmuş.Gerçekten tebrik ederim , tahminimce tek sıkıntınız motorun gürültüsüdür , aslında fiyat patlamasa en düşük invertörle bir de en düşük kv frekans motor konuverirse , ses de çok azalır. :D
Güle güle kullanın , hayalimin makinası , aslında dükkanımda 2 tane var da , insanın kendine ait evinde böyle minicik bir routeri olması çok güzel olur.
Güzel iş örneklerini de görmek dileklerimle........... :saygilar:

Yorum ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Öncelikle cihaz tam olarak hesaplamadım ama 750-1000 tl arasında bir fayata maal oldu. gövde için kontraplak kullandım. kesmesi işlemesi kolay olsun diye. ancak ideal malzeme değil. bu malzeme çok fazla esniyor. bu nedenle yoğun kullanımda uzun ömürlü olmayacağını tahmin ediyorum. mekanik malzemeleri istanbul dan satın aldım. elekronik kontrol devresini yutdışı bir siteden aldım. biraz önce bahsettiğim gibi el ile 3-4 kg gibi bir zorlanmada belirgin esnemeler oluyor. ancak balsa keserken bu sorun yapmıyor. freze olarak bimden aldığım el taşlama frezesini kullanıcam. 130w lık bir cihaz ancak yine balsa için fazlasıyla yeterli. 1mm derinlikli işlemelerde çam türü ağaçları dahi rahatlıkla işleye biliyor.

yapmaya ilk karar verdiğimde gözümde çok büyütmüştüm. ancak hiçte okadar karmaşık zor değilmiş. yapmak isteyen arkadaşlara elimden geldiği kadarıyla yardmcı olmak isterim. bu arada cihazın tasarımı tamamen bana aittir. parçaları kendim çizdim. isteyen olursa dxf ve ya solid formatında verebilirim. kullanacağınız mekaniğe göre boyutlar rahatlıkla değiştirilebilir.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Çok beğendim , harika birşey olmuş , evlere şenlik........ :bravo:
4 nm'lik 3 motor , 12 adet lineer rulman , galiba ağaçtan(su kontrası) yapılmış gövde.
Şaka maka aslında bu minicik şeye epeyce bir emek vermişsiniz.Bilen anlar.....
Güç kaynaklarıyla desteklediğiniz z ekseni galiba çok rijit olduğu için salıyor , tepeye bir makara sistemi ile motor ağırlığı kadar bir ağırlık eklediniz mi bu alet tadından yenmez valla... :thumbup:
Sürücüler de M60 mıdır ?.Oldukça ekonomik ve her eve lazım bir alet olmuş.Gerçekten tebrik ederim , tahminimce tek sıkıntınız motorun gürültüsüdür , aslında fiyat patlamasa en düşük invertörle bir de en düşük kv frekans motor konuverirse , ses de çok azalır. :D
Güle güle kullanın , hayalimin makinası , aslında dükkanımda 2 tane var da , insanın kendine ait evinde böyle minicik bir routeri olması çok güzel olur.
Güzel iş örneklerini de görmek dileklerimle........... :saygilar:

Hakan bey , z ekseni güç kaynağı ile destekli değil. arkada duran güç kaynağı kontrol devresi için. cihaz çalışırken orada durmuyor. yer olmadığı için oraya koydum. fotoda z ekseni öne esnemiş gibi duruyor haklısınız. ancak kameranın lensinden kaynaklı sanırım. göz yanılması. heli pitchgauge ile ölçtüm. tam 90 derece. ama tabi 6 ay sonra kaç derece olur bilmem :) . ilginize teşekkürler. motorun gürültüsüde fazla değil. kullandığım motor bahsettiğim üzere 130w lık el taşlaması. evde her zaman kullandığım bir cihaz. sadece cihazı ilk çalıştırdığımda step motorlardan aşırı ses gelmişti. sanki ağaç kesergibi. onuda step adımını küçülterek çözdüm. 1/16 da kullanıyoru. sizin bilginiz daha fazla sanırım bu konuda. 1/16 da kullanmamın bir sakıncası var mıdır.

teşekkürler.

Elinize sağlık Serkan Bey, hiç anlamadığım bir konu ama böyle birşey yapmaya girişmek bile tebrik edilecek birşey. :bravo:

Umarım istediğimiz gibi sonuç alır ve keyifle uçacak çok güzel modeller yaparsınız. :RCKolik:

Türker Akgün' Alıntı:
Elinize sağlık Serkan Bey, hiç anlamadığım bir konu ama böyle birşey yapmaya girişmek bile tebrik edilecek birşey. :bravo:

Umarım istediğimiz gibi sonuç alır ve keyifle uçacak çok güzel modeller yaparsınız. :RCKolik:

Teşekkür ederim Türker Bey.

Serkan bey bu soruya cevap vermem biraz zor , sürücü üzerindeki switch ayarlarınızı ve kullandığınız arayüz programının motor tuning değerlerini görmek lazım.
Mil sanırım 16 mm 5 hatveli mil.Bu bilgiden yola çıkarak yaptığınızın doğru olabileceğini söyleyebilirim.
Diğer yandan , cnc aslında mantık olarak basit geliyor gibi ama , imalat aşamasında ölçülerin netliği , malzemenin esneme katsayısı , montajda yeterli teknik bilgi ve detay çok önemli.Yoksa cnc yapıyorum derken , durduk yerde kendinize bir dert edinebilirsiniz. :laugh:
Kafa sallaması , Y eksenine basan rulmanların biraz daha mesafeli konulmasını gerektirir, yükseklik ne kadar artarsa , bu mesafe o kadar geniş olmalı, yoksa sallar.
Bu da parçada kesim izi , ya da ince uçlarda kırılma gibi sorunlara sebep olur.
Balsa çok yumuşak bir malzeme , 0.5 uç bile keser , ama 4mm kontraplak da zor derim.
Neyse , bu olayı çoktan bitirmişsiniz bile , steplerin ses yapmaması için ve hızlı kesimlerde step atmaması için , motor tuning değerlerini aklerasyon,deklerasyon değerlerini deneme yanılma yöntemi le çözebilir ,motorlara en uygun değeri manual olarak bulabilirsiniz.Bu değerler yüksek olursa , motorlar çok yüksek bir vınlama sesi yapar ve dönemez , anlarsınız zaten. :saygilar:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Serkan bey bu soruya cevap vermem biraz zor , sürücü üzerindeki switch ayarlarınızı ve kullandığınız arayüz programının motor tuning değerlerini görmek lazım.
Mil sanırım 16 mm 5 hatveli mil.Bu bilgiden yola çıkarak yaptığınızın doğru olabileceğini söyleyebilirim.
Diğer yandan , cnc aslında mantık olarak basit geliyor gibi ama , imalat aşamasında ölçülerin netliği , malzemenin esneme katsayısı , montajda yeterli teknik bilgi ve detay çok önemli.Yoksa cnc yapıyorum derken , durduk yerde kendinize bir dert edinebilirsiniz. :laugh:
Kafa sallaması , Y eksenine basan rulmanların biraz daha mesafeli konulmasını gerektirir, yükseklik ne kadar artarsa , bu mesafe o kadar geniş olmalı, yoksa sallar.
Bu da parçada kesim izi , ya da ince uçlarda kırılma gibi sorunlara sebep olur.
Balsa çok yumuşak bir malzeme , 0.5 uç bile keser , ama 4mm kontraplak da zor derim.
Neyse , bu olayı çoktan bitirmişsiniz bile , steplerin ses yapmaması için ve hızlı kesimlerde step atmaması için , motor tuning değerlerini aklerasyon,deklerasyon değerlerini deneme yanılma yöntemi le çözebilir ,motorlara en uygun değeri manual olarak bulabilirsiniz.Bu değerler yüksek olursa , motorlar çok yüksek bir vınlama sesi yapar ve dönemez , anlarsınız zaten. :saygilar:

kontrol devrem tb6600 neni nesil bir kontrol sistemi. step motolara doğrudan paralel bağladım. verilerinde 5 A diyor verilerinde. şu an 3 A e ayarlı. motorları döndürmede bir sıkıntı yok. yani 3A yetiyor.miller dediğiniz gibi 16mm 5 hatve.

Serkan bey tebrik ederim.. Bu hepimizin çok işine yarayacak gibi görünüyor. :) Ellerinize sağlık..

serdar topraktan' Alıntı:
Serkan bey tebrik ederim.. Bu hepimizin çok işine yarayacak gibi görünüyor. :) Ellerinize sağlık..

Teşekkürler Serdar Bey. Umarım istediğim gibi kullanabilirim. Şimdilerde solidworks ve artcam çalışıyorum. İşimi görecek kadar öğrendim sayılır. Yarıyıl tatilinde çalışmalara başlıyacağım kısmetse.