DAL/Eachine TX600 600mw video verici - Mini inceleme

Zafer ŞAHİN

Mahna Mahna ...
İlgi Alanı
Multikopter
Arkadaşlar merhabalar,

Bu yazıda özellikle ufak ve hafif yapısı ile dikkatimi çekmiş olan TX600 video vericiler hakkındaki bilgileri ve benim görüşlerimi paylaşıyor olacağım.

Bu mini video verici çeşitli markalar altında satılıyor olsa da, etiketi ve tasarımı nedeni ile aynı model olduğunu rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu mini video vericinin temelini ise SM217T isimli verici modülü oluşturuyor.

Rangevideo tarafından bu verici modülü, FX755 ismi altında satılıyor.

TX600 olarak satılan bu video verici, SM217T modülünün yanında bir tane de 3 amperlik voltaj regülatöründen oluşuyor. Voltaj regülatörü olarak ise aşağıda görülen 3 amperlik step-down voltaj regülatörünün, ayar potu sabitlenmiş ve 5V veren bir versiyonu kullanılıyor.

Banggood tarafından demonte halde, SM217T ve 3A regülatörden oluşan aşağıdaki kit de satılıyor.

SM218T modülüne ait olsa da SM217T modülü için de kullanılabilecek olan devre şemasına ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Teknik özellikler, özet olarak şöyle :
Item Name:5.8G 600mW 32CH AV Wireless Transmitter
Frequency :5645~5945Mhz
Channel:32CH
Power Input: 7~28V
Work Current: 230~250mA@DC12V
Work Temperature -10~+60 °C
Weight: 20g(Included Antenna)

Vericinin adından da anlaşılacağı üzere TX600, 600mW gücünde bir verici. Voltaj regülatörü 7 - 78 volt arasındaki voltajları kabul edebiliyor. Ve çıkış olarak sabit 5V üretiyor. SM217T video verici modülü ise sabit olarak 5V voltaj ile çalışıyor. Toplam güç harcaması 2.5Watt civarında.

Ben Eachine markası altında satılan versiyonundan satın aldım. Voltaj regülatörü, SM217T modülünün metal zırhının üzerine ters çevrilerek yapıştırılmış durumda. Ben de modülün ısınmasını mümkün olduğunca azalatabilmek için, regülatör ve SM217T modülünü ayırmaya karar verdim. Ama aynı zamanda RP-SMA anten konnektörünün de çok kötü bir işçilik ile boyunun çok uzun tutularak lehimlenmiş olduğunu görüp, onun da boyunu kısaltmaya karar verdim. Aşağıdaki resim benim çektiğim bir resim değil ama bana ulaşan modülde, anten konnektörü ile PCB arasında 5 - 6mm kadar mesafe vardı. Ki bu durum hem parazit riski hem de dayanıklılık açısından son derece kötü ...

Regülatör ile SM217T modülünü ayırdım, RP-SMA konnktörünü tıraşlayıp yeniden lehimledim, SM217T modülünün 2mm'lik GND - 5V - SIGNAL uçlarına 2.54mm'lik header konnektör lehimledim, regülatörün giriş ve çıkış uclarını biraz keyfime göre düzenledim, SM217T modülünün metal zırhının üzerine bir tane aluminyum soğutucu plaka yerleştirdim ve şöyle bir şey oldu. Antensiz ağırlığı, aşağıdaki hali ile 17 gram oldu. Orjinal hali ise 11 gram idi .

Video vericiye enerji verdikten sonra ciddi olarak ısınıyor. Isınma konusu gerçekten ilginç. Yaptığım o kadar müdahaleye rağmen, anten taktığım halde elde zor tutulacak kadar ısınıyor. RCGroups'daki mesajlarda da bu vericinin ortak sorunun çok ısınması olduğu konuşuluyor.

Bazıları 100 kullanım boyunca hiç sorun yaşamadıklarını belirtirken, 3 kullanım sonrasında yandığını belirten bile var. Daha önce TS353 verici üzerinde farklı antenleri test ederken farkettiğim bir durum var. Daha kaliteli antenler, modülün daha az ısınmasına yol açıyorlar. 5 dolarlık isimsiz bir 3 yapraklı anten, 20 dolarlık Boscam antene göre, TS353 modülünün belirgin bir şekilde fazla ısınmasına yol açıyor. Ama bu durumu henüz XT600'de deneme fırsatım olmadı. Fakat kesin olan bir şey var ki bu modülü, hava akışının düzgün olduğu bir yere konuşlandırmak gerekiyor.

5945MHz'ye ayarlayarak elimdeki RC305 video alıcı ile beraber kısa bir test yaptım. Ev içinde görüntü olarak bir sıkıntı yok. Ama tabii ki asıl test dışarıda yapılacak. Gene elimde bulunan 400mW'lık TS353 ile karşılaştırmayı düşünüyorum. Uçuş testlerine kadar şimdilik benden bu kadar ...

Yine harika bir inceleme ve şahane bir paylaşım. Ellerine saglık Zafer hocam :RCKolik:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eline sağlık abi güzel inceleme olmuş, havadaki performansını merak ediyorum..

anormal ısınma yapmasının sebebi aslında diğerlerine göre daha küçük olduğu için diye tahmin ediyorum. çünkü zaten bu tarz vericileri yerde 2dk'dan fazla kullanmak önerilmez, bu tarz vericiler zaten 30dk yerde kalsa yanar gider hepsi için geçerli bu. Ama havada her yerinden hava alacağı için pek ısınma ve yanma yapmayacaktır zaten..

Dün, TS353 ve XT600'ün ısınma potensiyellerin karşılaştırmak için bir test yaptım. Isınarak harcanan enerji, cihazın asıl görevi olan radyo dalgaları oluşturmak için kullanılamadığı manasına geldiğinden, bu test bir nevi verimlilik testi(yayın güçlerinin aynı olmadığının farkında olarak bu testi yaptım) olarak da değerlendirilebilir. Ama sonuçlar ilginç ve tutarsızdı...

Öncelikle malzemeler:
- Video Vericiler:
* XT600 : İlk mesajımda belirttiğim şekilde uyarlamış olduğum Eachine XT600 modelini kullandım.

* TS353 : Fabrika çıkışlı hali ile kullandığım TS353 400mW verici.

- ANTEN :
* Boscam CL-58 5.8G Clover-Leaf Circular Polarized Antenna:

- TERMOMETRE
* DT8380 : 100°C altındaki sıcaklıklarda defalarca uyumlu ölçümler yapmış olduğunu test ettiğim bir termometre. Dolayısı ile yüksek sıcaklıklarda da güvenmemek için pek bir sebebim yok.

Test senaryosu :
- Anten takılı olacak
- Pervane v.b. aktif havalandırma bulunmayan durgun havada ölçüm yapılacak
- Vericilere kamera takılıp, sinyal gönderdikleri teyid edilecek. İki verici de bu nedenle 5945MHz değerine ayarlanarak RC305 alıcı ve C1333 FPV kamera ile eşleştirildi.
- Vericiler 1 ve 2 dakika boyunca aktif olarak çalıştıktan sonra sıcaklıkları kontrol edilecek.

- 1 dakika testi : Vericiler, pilden ayrıldıktan sonra ölçüm yapıldı.
* XT600 : Her ne kadar, elimle tuttuğum zaman TS353'e göre çok daha sıcakmış izlenimi vermiş olsa da, termometre tarafından 38°C olarak ölçüldü
* TS353 : Termometre tarafından 34°C olarak ölçüldü

- 2 dakika testi : Vericiler, pilden ayrıldıktan sonra ölçüm yapıldı.
* XT600 : Her ne kadar, elimle tuttuğum zaman TS353'e göre çok daha sıcakmış izlenimi vermiş olsa da, termometre tarafından 43°C olarak ölçüldü
* TS353 : Termometre tarafından 41°C olarak ölçüldü

- 2 dakika testi : Vericiler, pilden ayrılmadan ölçüm yapıldı. Buradaki sonuçlar yorumlanamayacak kadar tutarsızdı.
* XT600 : Termometre tarafından 81°C ve 115°C olarak iki ayrı ölçüm yapıldı.
* TS353 : Termometre tarafından 258°C olarak ölçüm yapıldı.

Hem termometrenin pili bitmek üzere olduğundan, hem de her seferinde vericilerin oda sıcaklığına soğumasını beklemek zorunda olmanın, zaman alıcı bir durum olmasından dolayı, testi tekrarlamayı biraz erteledim. Farklı bir modülde olsa da, benzer bir test yapabilecek olan varsa, sonuçları karşılaştırmayı çok isterim ...

Zafer SAHIN' Alıntı:
.........
- 2 dakika testi : Vericiler, pilden ayrılmadan ölçüm yapıldı. Buradaki sonuçlar yorumlanamayacak kadar tutarsızdı.
* XT600 : Termometre tarafından 81°C ve 115°C olarak iki ayrı ölçüm yapıldı.
* TS353 : Termometre tarafından 258°C olarak ölçüm yapıldı.

Hem termometrenin pili bitmek üzere olduğundan, hem de her seferinde vericilerin oda sıcaklığına soğumasını beklemek zorunda olmanın, zaman alıcı bir durum olmasından dolayı, testi tekrarlamayı biraz erteledim. Farklı bir modülde olsa da, benzer bir test yapabilecek olan varsa, sonuçları karşılaştırmayı çok isterim ...
258 C nedir öyle Zafer Hocam :eek: :eek:

Valla üşenmeyip böyle bir test yapıp sonucu da bizlerle paylaştığın için teşekkür ederiz, ellerine sağlık :RCKolik: