Deprondan 0 uçak nasıl yapılır

Suat Aktaş

Yeni Uye
Herkeze selamlar yaklasık 1-2 sene gibi kısa bi zamandır bu hobiyle uğrasıyorum elimde cessna 182 ve zagimden baska uçağım yok daha önce dışını hazır alıp birleştirip elektroniğini monteleyıp ucuruyodum fakat su zamana kadar hiç kitine kadar kendim kestirtip birleştirip bi 3d model yapamadım çoğu siteye bakmama rağmen anlamadım boyutunu neye gore ayarlıyoruz nasıl kestiriyoruz bunun gibi birsürü soru var aklımda bana yardımcı olursanız cok sevınırım gerçekten aklımda tonlarca sorun var elimde Emax CF2812 1600kv Outrunner Brushless Motor + 5-6 adet turnıgy ve arttech marka servo 5 yada 9 gram dıye hatırlıyorum , 30A ve50A esc ve turnigy 2200mAh 3S 25-30C Lipo pil mevcut bunlarla nasıl bir uçak yapabılırım herkeze şimdiden teşekkür ederim :saygilar:

Suat ben bir konu acmistim. Okursan, bu ucagi yapmasan bile belki faydasi dokunur. Elindeki elektronik bu ucaga uygun. Pil biraz buyuk gelebilir ama ucagin ic kismi musait. Kadir bu ucagi 2200mah ile ucurmustu.

Pilin 1000mah civari olsaydi lil ripper onerebilirdim.

Merhabalar. Elindeki motor ve pil bubtarz uçaklar için biraz ağır olabilir. Eğer motoru daha güçlü bir motorla değiştirebilme imkanın varsa sana tavsiyem 3dbatix extra modeli. Bu uçağı ben yaklaşık iki aydır uçuruyordum. Geçtiğimiz hafta sonu kırım geçirdi ve emekli oldu. bahsettiğim uçak bu ben 5mm maket kartonundan yaptım. Bu modeli bi incelemeni tavsiye ederim. Kesim olarakta elle kesim yapabilirsin. Gerekli olan malzemelerse depron yada maket kartonu neşter yapıştırmak için uhu ppr yada sıcak silikon çelik cetvel bant kanat için 4yada 5mm bir metre karbon çubuk.

suat merhaba, sendeki elektroniğin benzeri ile ben extra 330 uçurdum sıkıntı çıkmadı, planları sana maille yollarım zaten mailini aldım bugün, evden bakayım, 3 servo ile çalışıyor bu model, ama 4-5 mm kalınlıgında karbon cubukla kanadı desteklemen gerekiyor yoksa depron ince oldugu için havada kanat çırpar, 6mm depron tabaka kullanıyorum 1 tabakadan 1 uçak çıkıyor, koçtaşdan ve bauhousdan 8,75 tlye almışdım fiyat arttıysa bile çok yakın bi zamanda aldım 1 tl falan oynamışdır,
servoları hareket ettirmek için pushrod tellere ihtiyacın olucak elinde varmı bilmiyorum, birde mailde dediğim gibi özalit çıktı alıcaksın, bir özalitçi bakıver evine yakın bi yerlerde varmı diye, bulamazsan ozaman başka şeyler düşünelim,

deprondan birçok uçak modeli mevcut, tamamen göz zevkine kalmış bir tercih aslında,
tamerin 1000mah pil için önerdiği lilripper benimde sevdiğim bir uçaktır ama dediği gibi onun için pilin biraz büyük ve ağır kalır, scale tarzı taner beyin önerdiği gibi uçaklar yapabilirsin yada vaktim yok hemen yapayım diyorsan benim bahsettiğim gibi bi extra 330 da yapabilirsin, tamamen zaman ve tercihe bakar bu, deprondan scale spitfire bile yaptım ben , en son f-14 yaptım sırf görüntüleri güzel olsun diye uzun süre uğraştım onlarla, sen hemen bitsin parçası az olsun diyorsan ona göre bi proje ayarlıyayım yoksa başka bir proje ayarlıyayım..

yukarda linkini verdiğim başlıkta extra330 ları ve spitfire uçağı görebilirsin.

bu linktede red baron var mesela,

f-14 yapımıda bu linke..

deprondan dediğim gibi birçok plan mevcut sen yapma süresi ve parça sayısını gözünde biraz canlandır ona göre zaten kararını verirsin ayarlarız, diğer arkadaşlarda yardımcı olur zaten. tanerin verdiği linktekide güzel bir uçaktır .

öncelikle yardımcı olduğunuz için çok ama çok tesekkür ediyorum ilk olarak burak abi ben o tarz uçakları pek beğenmiyorum uçuş olarak kapalı alanlarda daha ufak modellerını gordum gercekten ucusu cok guzel ama dediğim gibi şeklede öenm veririm tamer abi senın uçağı çok beğendim gercekten ama biraz geri kafalı oldugum için resimlerdeki seyleri pek anlayamadım sanırım benım ıcın birkaç beden büyük gibi :rolleyes: :-\
Bu arada Volkan abi F-14 Tomcat bir harika gerçekten tecrübeni ve becerini konusturmussun o kadar detaylısı olmasada yapmak istediğim model tam o tarzda yada tamer abinin yaptığı edge 540 tarzında o tarzda planlarınız varsa ve epostama atarsanız cok sevınırım volkan ve tamer abi :) :)

Linki verilen uçağı yapabilirsin. Eğer köpük kesme makinası ile kanat kesebilirsen daha güzel olur bu modeller.

Suat Aktaş' Alıntı:
öncelikle yardımcı olduğunuz için çok ama çok tesekkür ediyorum ilk olarak burak abi ben o tarz uçakları pek beğenmiyorum uçuş olarak kapalı alanlarda daha ufak modellerını gordum gercekten ucusu cok guzel ama dediğim gibi şeklede öenm veririm tamer abi senın uçağı çok beğendim gercekten ama biraz geri kafalı oldugum için resimlerdeki seyleri pek anlayamadım sanırım benım ıcın birkaç beden büyük gibi :rolleyes: :-\
Bu arada Volkan abi F-14 Tomcat bir harika gerçekten tecrübeni ve becerini konusturmussun o kadar detaylısı olmasada yapmak istediğim model tam o tarzda yada tamer abinin yaptığı edge 540 tarzında o tarzda planlarınız varsa ve epostama atarsanız cok sevınırım volkan ve tamer abi :) :)

olur f-14 projesini yolluyayım sana, sanırsam onun a4e direk basılabilen formatıda mevcuttu bende, onlarıda birbirine yapıstırarak komple projeye sahip olabiliyodun, mail ile f-14ü atarım sana, zaten yapım resimleri sitede yüklü burda ordanda takip edebilirsin takıldıgın yerdede yardımcı olurum. uçuşu çok güzel bir uçak, bu arada 2200 mah pil ile zagide yapabilrisin uğraşmim dersen internetten hazır bi zagi kanadı alıp üstüne elektroniklerini yerleştirebilirsin.

Volkan abi elimde suan bu 3 uçağım var ufak tefek eksiklerı var o zagiyi ve diğerini hazır kesim almıştım gri olanın altında dikdörtgen uzun bir kutu vardı elektronık ekıpmanlar oraya koyuluyordu motor dahıl ama uçak tam uçamadan üst üste 2 kere düşünce baya bi hasar aldı altı oyle kaldı ucakta elımde. zagi çalışıyor cesnanında motoru eksık sadece bana basit aynı zamanda güzel bir model lazım f14 guzel fakat yandan servolarla kanatları acıp kapatma şeyi baya kafamı karıstırdı onun sade modelı varsa ve atarsan cok sevınırım volkan abi yada cesna gibi el yapımı kolay üstten kanatlıda olabılır nasıl olsa yakınımda 3 tane özalitçi var benim istediğim gibi modellerın varsa istediğin kadar atabılırsın volkan abı beklıyorum :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Merhaba. Flite test deki oldfogey modelini tavsiye ederim. Eğer üstten kanatlı bir model istiyorsan yapımı kolay ve uçuşuda çok sakin bir model. Uygun elektronikle tam bir eğitim modeli.

Burak abi videolarına baktım gercekten harıka bir uçak tam nokta atışı oldu gerçekten çok sağol planları bulduktan sonra bunuda lısteme alıcam %p :)

ok suat anladım f-14 den vazgeçtin, elimde ufak bi çesna palanı vardı yapımı kolay olan, hiç yapmadım uçuşu nasıl bilmyiorum o konuda garanti veremem ama internetten bakmışdım hoşuma gidince indirmişdim ondan atayım ozaman sana bi incele, yapım resimleride olucakdı onun sanırsam onuda yolluyayım fikir verir.

Volkan Güneş' Alıntı:
ok suat anladım f-14 den vazgeçtin, elimde ufak bi çesna palanı vardı yapımı kolay olan, hiç yapmadım uçuşu nasıl bilmyiorum o konuda garanti veremem ama internetten bakmışdım hoşuma gidince indirmişdim ondan atayım ozaman sana bi incele, yapım resimleride olucakdı onun sanırsam onuda yolluyayım fikir verir.

abi cessna ve extra 330un planlarını beklıyorum mesaj attım :)

Bunu izlersen aklındaki sorulara büyük ihtimal cevap bulacaksın depronla ilgili.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu linkten de takip edebilirsin genelde öğretici şeyler paylaşıyorlar.

Videoda olan uçağı örnek olarak attım belirttiğin malzemelerle bu uçar mı bilmiyorum. İzleyerek deprondan uçak yapmada fikir edinebilirsin.

saol sercan abi videoyu ızledım sitedende birkac modele bakıyorum :)

Rica ederim ne demek. Flite test fotoblok malzemesi kullanıyor fakat planlarından depronla da yapabilirsin rahatlıkla.
Depronla olan tek farkı, depronun üzerine yapıştırılmış kağıt var fotoblok ta.
Plandaki kesimleri deprona uygun parça parça olarak kesip yapıştırdığında bi farkı kalmıyor hatta depron fotobloktan çok daha hafif.