Dijital bir sinyali (pwm) analoga cevirmek

irfan

Çalışkan Uye
Arkadaslar alicimdan gelen dijital rssi (pwm) sinyalini osdye baglamak icin anolog voltaj sinyaline cevirmek istiyorum. Bu is icin kullanilan converterlar var. Ben biraz arastirdim ancak cokda birsey bulamadim. İhtiyacim olan donusturucu kucuk boyutlarda ve hafif olmali. Bilgisi olan varsa yardimci olursaniz sevinirim.

Alcak geciren filtre (low-pass filter) ayni isi goruyormus.yine bunun hakkinda bilgisi olan varsa sevinirim.

Hayırdır Irfan tam olarak ne yapmayı planlıyorsun da böyle bir şeye ihtiyaç duydun :rolleyes: Biz senden uçuş videoları beklerken böyle sorular gelince "Acaba mı" demeye başladık :laugh:

Neyse şaka bir yana senin de dediğin gibi, nette çok bilgi yok. Aslında aşağıdaki link tam olarak istediğin şeyi yapıyor ama adama ulaşamıyorlarmış. Belki bulamamıssındır diye ben yine de paylaşayım dedim ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hayırdır Irfan tam olarak ne yapmayı planlıyorsun da böyle bir şeye ihtiyaç duydun :rolleyes: Biz senden uçuş videoları beklerken böyle sorular gelince "Acaba mı" demeye başladık :laugh:

Neyse şaka bir yana senin de dediğin gibi, nette çok bilgi yok. Aslında aşağıdaki link tam olarak istediğin şeyi yapıyor ama adama ulaşamıyorlarmış. Belki bulamamıssındır diye ben yine de paylaşayım dedim ;)

Abi bunu modelim icin istiyorum zaten. İsi biraz daha profesyonellestirelim istedim :)
Mobius pazartesi giris yapmis Trye. Torbayada eklenmis bu haftasonu gelmeden teslim ederlerse haftasonuna ucus videolarim gelecek merak etmeyin :)
Kullandigim kumanda alicisi ile verici arasindaki baglanti gucunu gosteren rssi diye bir bilgi var. Ozellikle uzun mesafe fpv yapan kisiler icin hayati oneme sahip. Cogunlukla uhf modullerde kullaniliyor ve bu bilgi bir osd (on screen display) araciligiyla ucus ekranina diger bilgilerle birlikte yapistiriliyor. Bu bilgi bazi alicilarda dijital (pwm) bazilarinda ise analog. Gelismis cogu osd cihazi bu bilgiyi dijital olarak alip cekim gucunu % de olarak gosteriyor. Benim elimdeyse super hafif ve 2 voltaj gostergesi olan hk super simple osd cihazi var. Baglantilarin birine pil durumunu baglayacagim. Digerine ise sinyal gucunu ancak sinyal gucunu oncelikle analoga cevirmem lazim ki diger voltaj gostergesini bu amacla kullanabileyim.
Ogrendigim kadariyla cok basit bir islem aslinda. Sizin linkini verdiginiz yabanci kaynaklarla birlikte yerli kaynaklarida yaladim yuttum ama nedense online olarak bu zimbirtiyi bulamiyorum. Bir elektronik muhendisi 20 lira maliyetle 20 dkda yapabilir ancak ben biraz zorlanirim :)
Low-pass filter denilen sey aslinda cogu cihazda da var ancak ben birtutlu bulamadim. Mictronics denen arkadasta satisini coktan birakmis. Bi iki hobi sitesinde buldum ancak 30-40 euro gibi bir fiyat cekmisler.
Benim asil istedigim turkiyede bu low-pass filteri nerede bulabilecegim veya kime yaptirabilecegim.

Not: ayrica arastirip yardimci olmaya calistiginiz, vakit ayirdiginiz icinde tesekkur ederim. Aslinda iskender abi okusa bilir muhtemelen. Simdi aklima geldi ya nerde acaba :)

irfan buzdağlı' Alıntı:
Abi bunu modelim icin istiyorum zaten. İsi biraz daha profesyonellestirelim istedim :)
Mobius pazartesi giris yapmis Trye. Torbayada eklenmis bu haftasonu gelmeden teslim ederlerse haftasonuna ucus videolarim gelecek merak etmeyin :)
Hadi inşallah, merakla bekliyoruz Irfan :halay:

irfan buzdağlı' Alıntı:
Kullandigim kumanda alicisi ile verici arasindaki baglanti gucunu gosteren rssi diye bir bilgi var. Ozellikle uzun mesafe fpv yapan kisiler icin hayati oneme sahip. Cogunlukla uhf modullerde kullaniliyor ve bu bilgi bir osd (on screen display) araciligiyla ucus ekranina diger bilgilerle birlikte yapistiriliyor. Bu bilgi bazi alicilarda dijital (pwm) bazilarinda ise analog.
Gerçekten faydalı bir bilgi imiş ;)

irfan buzdağlı' Alıntı:
Benim asil istedigim turkiyede bu low-pass filteri nerede bulabilecegim veya kime yaptirabilecegim.

Not: ayrica arastirip yardimci olmaya calistiginiz, vakit ayirdiginiz icinde tesekkur ederim. Aslinda iskender abi okusa bilir muhtemelen. Simdi aklima geldi ya nerde acaba :)
Pek yardımcı olamadık gerçi ama :embarras: Iskender kardeşimiz bazen yoğunluktan foruma giremeyebiliyor. Özelden cep tlf bilgisini gönderiyorum. İstersen bir alo dersin :)

Şöyle birşey denedinmi internette araştırıken buldum genelde hep böyle.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kullandigim frekansa uyan sekli bu.

İnternette bununla alakali bir suru sey okudum calisma prensibini bile ogrendim ama satan bulamadim.
İskender abiden cevap bekliyorum yoksa kendim yapicam.
İlginiz icinde tesekkur ederim.

ben biraz önce programda denedim oluyor.Yapması o kadar zor değil.1 Direnç bir de kondanstator alacan şekildeki gibi bağlayacan o kadar.İskender beyde cevap versin öyle dene sonra durduk yere zarar vermeyelim cihaza:)

Evet soyledigin gibi cok basit birsey aslinda. Board uzerinde haziri vardir muhtemelen diye soruyorum.
Cizimdeki devreye low-pass filter diyorlar. Mutlaka satiliyordurda nasil arayacagimi bulamadim :)
Olmadi cumartesi elektrinikciye gidip alicam zimbirtilari kendim yapicam.
Yakacak cok bi durum yok en fazla osd yanar onunda voltaj araligi yuksek zaten. Once olcum yapar sonra modele baglarim

Deneme amacli yaptim bu devreyi bakalim calisacak mi :)

Tam istedigim sonuc. Mukemmel oldu.
Yardimci olan herkese tesekkurler.
Artik ucarken kumanda cekim gucunu gorebilecegim :)
Buda deneme videosu
Voltmetrem olmadigi icin sarj aletiyle yaptim olcumu
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

irfan buzdağlı' Alıntı:
Tam istedigim sonuc. Mukemmel oldu. Yardimci olan herkese tesekkurler.
Artik ucarken kumanda cekim gucunu gorebilecegim :)

Buda deneme videosu. Voltmetrem olmadigi icin sarj aletiyle yaptim olcumu
Gerçekten güzel bir haber Irfan :thumbup: Ilerleyen zamanlarda belki daha hassas bir devre ile sinyal gücünü daha hassas görebilirsin. Şimdilik bu yeter gibi :thumbup:

Ama ben esas OSD üzerine montajı sonrası, yer destekleri sırasında çekim gücünün ne kadar bir hassasiyet ile değişeceğini merak ediyorum.
Zira burada esas olan sinyal gücünün seni tadmin edecek % oranların değişiyor olması lazım, yanılmıyorum değil mi :rolleyes:

Ynt: Dijital bir sinyali (pwm) analoga cevirmek

Gözünaydın irfan azimle bulmussun çözümü:laugh:)

Samsung Galaxy'den Gönderildi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Gerçekten güzel bir haber Irfan :thumbup: Ilerleyen zamanlarda belki daha hassas bir devre ile sinyal gücünü daha hassas görebilirsin. Şimdilik bu yeter gibi :thumbup:

Ama ben esas OSD üzerine montajı sonrası, yer destekleri sırasında çekim gücünün ne kadar bir hassasiyet ile değişeceğini merak ediyorum.
Zira burada esas olan sinyal gücünün seni tadmin edecek % oranların değişiyor olması lazım, yanılmıyorum değil mi :rolleyes:
Abi hassasiyet olayini sana soyle soyleyeyim. Osdye yaptigim bir modifikasyonla alicinin yanindayken 32.00 v civari ; kumanda kapaliyken 0.9-1 v covari ve cozunurluk neredeyse 0.05 volt. Yani inanilmaz tatmin edici oldu. Hatta modeli ucurarakda denedim ama icerde 2metrekarelik yerde oldugu icin mobiusla cektigim videosunu yuklemiyorum ;)

Buda devrenin son hali :)

irfan buzdağlı' Alıntı:
Abi hassasiyet olayini sana soyle soyleyeyim. Osdye yaptigim bir modifikasyonla alicinin yanindayken 32.00 v civari ; kumanda kapaliyken 0.9-1 v covari ve cozunurluk neredeyse 0.05 volt. Yani inanilmaz tatmin edici oldu. Hatta modeli ucurarakda denedim ama icerde 2metrekarelik yerde oldugu icin mobiusla cektigim videosunu yuklemiyorum ;)
Süper, hadi gözümüz aydın o zaman :halay: