Diskten veri kurtarma yazılımı ve birkaç öneri hk.

BLackX

Çalışkan Uye
Web sitesi
www.omerkose.net
Arkadaşlar Merhaba;

Yaklaşık 1 haftadır Raspberry Pi ile uğraşıyorum. Dün SD karta işletim sistemi kurmak için kartı notebook'a taktım. Tabi bu arada yıllardır kullandığım harici diskim de notebook'a takılı. İçerisinde işyerindeki çalışmalarım, aldığım notlar, emeklerim dahil birsürü veri var. Sonrasında imajı SD karta yazmak için programın Write butonuna tıkladım. Sonrasında başımdan aşağı kaynar sular döküldü. İmajı yazdırmak için SD kart yerine benim harici diski seçmişim. Butona tıkladıktan sonra farkettim tabii ki ama iş işten geçti.

Bu tür işleri yaparken harici disk, usb bellek tarzı cihazların sökülerek işlem yapılmasını gerektiğini acı bir tecrübeyle öğrendim.

Şimdi işin güzel tarafına gelecek olursam. R-Studio isminde güzel bir program denk geldi. Dün taramayı başlattım. Taramayı diskteki sektör bazında yapıyor. Tarama işlemi yaklaşık olarak 2 saat sürdü. Bu 2 saatin sonunda kurtarılabilir verileri görmek için diskin kendisinin de açılması 1-1,5 saat civarında sürdü fakat sonunda tüm verilerimi görmek beni ne kadar mutlu etti anlatamam :halay:

Tüm bunları yazmamdaki sebep bu tür imaj işlemlerinde çalışırken mutlaka harici bellek tarzı usb cihazları çıkartarak işlem yapılmasını tavsiye etmek, eğer benim gibi bunu yapmadıysanız da R-Studio programından sizi haberdar etmek istedim. Yazıyı şimdi baştan okudum biraz reklam kokan bir yazı olmuş gibi ama bu program bu tür zamanlarda gerçekten işe yarıyormuş :hoppa:

Saygı ve selamlarımla.

• Beğen
Tepkiler: Sarven Bedikoğlu
Valla ne yalan söyleyeyim konuyu okurken hep eyvah diyerek okudum :-\ Ama allahtan sonu güzel bitti :thumbup:

Öncelikle büyük geçmiş olsun Ömer %p İnşallah kimsenin başına gelmez böyle bir durum. Paylaşım ve bilgilendirme için de ayrıca teşekkürler :thumbup:

Çok teşekkürler abi. Dediğiniz gibi inşallah kimsenin başına gelmez ama gelirse de benim yaşadığım stresi yaşamadan verilerini kurtarırlar inşallah :thumbup:

Paylaşım için teşekkürler Ömer. :thumbup:

Çoğumuzun buna benzer anıları vardır sanırım bilgisayarla. :eek:f:

Verilerini kurtardığına çok sevindim. :halay:

Paylaşım için teşekkürler Ömer %p
verilerin kurtulmuş ya, çok şükür :saygilar:

Paylaşım için teşekkürler. Ben de zamanında benzer bir olay yaşamıştım. Recovery My Files diye bi programla kurtarmıştım birçok dökümanı.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kardeşim hdd i Flash bellek sanarak formatlamıştı. Bununla kalmayarak bir kaç film yazdırmıştı. 930gb özenle toparladığım bir çok veri silindi. Veri kurtarma programlarının bir çoğunu denemiştim. En çok önerileni R-studio olmuştu. Tüm veriyi kurtarmadı. Daha sonra ismini tam hatırlamıyorum ama recovery My files olabilir, Bütün veriyi hatta fazlasıyla gittiği şekilde geri getirdi. Farklı zamanlarda yapılan silme işlemleri için ayrı klasörler oluşturması ise mükafatı diyelim. Hdd kurtarmak için bir çok veri kurtarma şirketi ile görüşmüştüm ama hiç biri garanti vermedi. Buna nazaran verdikleri fiyatlar dudak uçuklatır :). Dediğim gibi isminden tam emin değilim ama kurtarma yaptığım pc de kurulu duruyor sanırım. "T" ile başlayan bir prg da olabilir. R-studio çok övülen bir program ama istediğinizi tam olarak vermez. Tarama konusunda da oldukça yavaş. Yanlış hatırlamıyorsam dosyaları kategori şeklinde kurtarıyordu. Tekrar düşündüm büyük ihtimal recovery My files programı olması lazım. Silineni silindiği gibi geri getirir. Fazlası var eksiği yok. Kullanımı çok kolay ve tarama konusunda da çok hızlı. 930gb kurtarma süresi 8 saat(programı çalıştırdıktan 2 saat sonra yattım kalktığımda bitmişti :laugh:.

Geçmiş olsun adaşım, Allahtan sonu iyi bitmiş.

Benim de bir veri kurtarma hikayem var. Aslında kurtaramama... Herhalde bir 4-5 sene olmuştur. İçinde çocukların küçüklük fotoğraf ve videolarının olduğu harici disk, çalışırken yerde bir tekme yedi ve devrildi. Sonra da bir daha içindekileri okuyamadı. İçinden ritmik bir tıkırtı ve cızırtı geliyor, ama diski okuyamıyor. Bir kaç veri kurtarma firmasına sordum, çok uçuk rakamlar istediler. Ben de diski öylece bir kenara koydum, teknolojinin içindekileri daha ucuza kurtarabilecek kadar gelişmesini bekliyorum. Varsa öyle bildiğiniz bir program veya firma, tekrar bir denemek isterim.

Kadir SARIYILDIZ' Alıntı:
Kardeşim hdd i Flash bellek sanarak formatlamıştı. Bununla kalmayarak bir kaç film yazdırmıştı. 930gb özenle toparladığım bir çok veri silindi. Veri kurtarma programlarının bir çoğunu denemiştim. En çok önerileni R-studio olmuştu. Tüm veriyi kurtarmadı. Daha sonra ismini tam hatırlamıyorum ama recovery My files olabilir, Bütün veriyi hatta fazlasıyla gittiği şekilde geri getirdi. Farklı zamanlarda yapılan silme işlemleri için ayrı klasörler oluşturması ise mükafatı diyelim. Hdd kurtarmak için bir çok veri kurtarma şirketi ile görüşmüştüm ama hiç biri garanti vermedi. Buna nazaran verdikleri fiyatlar dudak uçuklatır :). Dediğim gibi isminden tam emin değilim ama kurtarma yaptığım pc de kurulu duruyor sanırım. "T" ile başlayan bir prg da olabilir. R-studio çok övülen bir program ama istediğinizi tam olarak vermez. Tarama konusunda da oldukça yavaş. Yanlış hatırlamıyorsam dosyaları kategori şeklinde kurtarıyordu. Tekrar düşündüm büyük ihtimal recovery My files programı olması lazım. Silineni silindiği gibi geri getirir. Fazlası var eksiği yok. Kullanımı çok kolay ve tarama konusunda da çok hızlı. 930gb kurtarma süresi 8 saat(programı çalıştırdıktan 2 saat sonra yattım kalktığımda bitmişti :laugh:.

Kadir abi R-Studio programını ilk çalıştırıp taramayı başlattığımda belirttiğiniz gibi kategori halinde getirdi tüm dosyaları ve çok anlamsız dosyalar vardı. Fakat disk harfinin üzerine çift tıkladığımda tüm verilerimi klasör bazında görebildim. Evet tarama süresi uzun sürüyor ama ben tüm verilerimi kurtarabildim çokşükür :hoppa:

Omer Erkan' Alıntı:

Benim de bir veri kurtarma hikayem var. Aslında kurtaramama... Herhalde bir 4-5 sene olmuştur. İçinde çocukların küçüklük fotoğraf ve videolarının olduğu harici disk, çalışırken yerde bir tekme yedi ve devrildi. Sonra da bir daha içindekileri okuyamadı. İçinden ritmik bir tıkırtı ve cızırtı geliyor, ama diski okuyamıyor. Bir kaç veri kurtarma firmasına sordum, çok uçuk rakamlar istediler. Ben de diski öylece bir kenara koydum, teknolojinin içindekileri daha ucuza kurtarabilecek kadar gelişmesini bekliyorum. Varsa öyle bildiğiniz bir program veya firma, tekrar bir denemek isterim.

Ömer abi çok teşekkürler. R-Studio'yu denemenizi tavsiye ederim. Veri kurtarma konusunda Kayseride bir firma var, verilerinizi de büyük bir ihtimal kurtarır fakat fiyat konusunda gerçekten uçuk rakamlar istiyor. Bu arada yazınızı tekrar okudum da diskin kafa vurması diye tabir edilen bir olay var, sanırım sizin disk o duruma gelmiş. Ne yazık ki bu süreçte verileri kendiniz kurtaramıyorsunuz. Diskteki veriler çok çok önemliyse istedikleri parayı ne yazık ki vermeniz gerekecek :(

Omer Erkan' Alıntı:

Muhtemelen donanımsal bir hata var. Bu tür yazılımlar donanımsal hatalarda etkisiz. Bu gibi durumlarda bire bir aynı bir disk bulup ana plaka ya da plakaların ya da okuma yazma kafasının nakli ile çözüm sağlanabiliyor. Ama çok zahmetli bir iş tabii...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Muhtemelen donanımsal bir hata var. Bu tür yazılımlar donanımsal hatalarda etkisiz. Bu gibi durumlarda bire bir aynı bir disk bulup ana plaka ya da plakaların ya da okuma yazma kafasının nakli ile çözüm sağlanabiliyor. Ama çok zahmetli bir iş tabii...
Aynen sümer abiye katılıyorum, Ömer abi çok daha geç olmadan çalışan aynı model numaralı bir tane bulmanı öneririm ikiside dursun bir kenarda ne zaman bir havasız tozsuz kabin bulursan orada söküp gerekli parçaların nakliyle denenebilir.

Teşekkürler arkadaşlar. Daha önce bir kaç yazılımsal deneme oldu. Fakat bir işe yaramamıştı. Hani dedim, bir umut.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Aynen sümer abiye katılıyorum, Ömer abi çok daha geç olmadan çalışan aynı model numaralı bir tane bulmanı öneririm ikiside dursun bir kenarda ne zaman bir havasız tozsuz kabin bulursan orada söküp gerekli parçaların nakliyle denenebilir.

Mustafa haklısın! Aynısından bir tane çok geç olmadan bulmak lazım. Zaman geçtikçe yenisini bulmak da imkansız hale gelebilir!

Paylaşım için teşekkürler benımde disk nanaylamişti pc den sogumustum resmen bi ara denemek sart oldu guzel anılara ulaşırız inşaallah.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Peki tüm verileri sıfırlanmış format atılmış bir bilgisayardan format öncesi kullanılan bilgileri geri getirme gibi bir işlem yapma kabiliyetine sahip mi bu program? Daha öncesinde bu tarz bir girişimde bulunmuştum küçük çaplıydı ama format falan yoktu. Piyasada bu tür işlemleri güvenli şekilde yapan birden çok program bulunuyor. Fakat formattan sonra dahi yapabilene denk gelmedim.