[DIY]: 1 Saat - Atölye Işığı

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Bugün atölyede kullandığım masa lambasına gıcık oldum :D Söktüm attım, kendime güzel bir ışık kaynağı yapmaya karar verdim. %p

O anda önceki lambayı söktüğüme pişman oldum, zira yeni lambayı birazcık karanlıkta yapmak zorunda kaldım, ama olsun :eek:f: :lollol:

Neyse, eldeki malzemelerden, yaklaşık 70cm'lik dahtaya 4 sıra led şerit yapıştırdım, toplam 168 led oldu. Aslında 5. şerit için de yer vardı, ama led yoktu ne yazık ki. Bu şeritlerin yapışkanı bir süre sonra kendini koyveriyor, o yüzden ara ara kablo bağı attım. İlk önce şeritleri kendi arasında bağlayacaktım, ama sonra ilerde farklı bir şeyler yapmak istersem diye her şeridi kendi başına kabloladım, yukarda paralel olarak birleştirdim. Uçlarına klemens taktım, elimde XT60 kalmamış :D Bu lambanın olayı 12v adaptörle, veya elektrik falan kesilirse 3s lipoyla çalışabilmesi. Tahminen saatte 800-850 mA çekecek, 3s 2200 mAh lipoyla iki saat rahatlıkla kullanılabilir sanıyorum. Tavana bağlamak için kancalar ve ince paraşüt ipi kullandım. Kullandığım düğüm ipin uzunluğunun ayarlanmasına olanak sağlıyor. Yani lamba yükseklik ayarlı. :coolxf: Tek taraftan yüksekliği ayarlayabiliyorsunuz, lamba kendini baya iyi terazide tutuyor. Ama ipin kancayla sürtünmesi biraz fazla olduğundan, tam yatay kalamıyor. Üzerine bir de su terazisi kabarcığı yapıştırdım, yamuksa düzeltebilirim ;D Bu da bugünün eğlencesiydi :) Yeterli ince kablom kalmamış, o yüzden bugünlük pille çalıştırıp fotoğrafladım. Buyrunuz;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ellerine sağlık Emre, çok güzel bir çalışma olmuş :bravo: :thumbup: Yine her türlü detayı düşünmüşsün ;)

Bu arada Yen'i atölye gün geçtikçe daha güzel hale geliyor ve eskisini aratmıyor maşallah :hoppa:

Hahahaaaa... Su terazisine bayıldım. Lamba tam yatay olmazsa fotonların bir bölümü nadide vantilatör gövdesine daha fazla çarpar nemelazım! :p :D Ellerine sağlık.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ellerine sağlık Emre, çok güzel bir çalışma olmuş :bravo: :thumbup: Yine her türlü detayı düşünmüşsün ;)

Bu arada Yen'i atölye gün geçtikçe daha güzel hale geliyor ve eskisini aratmıyor maşallah :hoppa:

Saol abi, bişeyler yapmaya fırsat buldukça eklemeler yapmaya çalışıyorum. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hahahaaaa... Su terazisine bayıldım. Lamba tam yatay olmazsa fotonların bir bölümü nadide vantilatör gövdesine daha fazla çarpar nemelazım! :p :D Ellerine sağlık.

Ahaha :D Yok abi foton diil de, hoşuma gidiyor detay işler :D

Güzel bir çalışma olmuş Emre bey :)

Emre, bayağı işe yarar bir şey olmuş galiba. Bir ara ben de öyle bir şey yapsam iyi olacak. Tavandaki florasan hem eski teknoloji, hem de biraz yüksek kalıyor.

Omer Erkan' Alıntı:
Emre, bayağı işe yarar bir şey olmuş galiba. Bir ara ben de öyle bir şey yapsam iyi olacak. Tavandaki florasan hem eski teknoloji, hem de biraz yüksek kalıyor.
Öncelikle Emre eline sağlık.

Ömer abi florasan aynı zamanda devamlı titrer ve gözü de çaktırmadan götürür.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Öncelikle Emre eline sağlık.

Kesinlikle haklısın abi. Bildiğim kadarı ile bu sorun ilk defa askeri okullarda fark edilmis .

Yine bildiğim kadarı ile çözümü de çift florasan lambası kullanmak imis.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Celalettin Yazkan' Alıntı:
...
...

Hmmm, titrediğini biliyordum da göze zararı olduğunu bilmiyordum. Takometre ile baktığında 3000 devir gözteriyor zaten. Gerçi masa üstünde ve tavanda da birer tasarruflu ampul var ama... :-\

Eline sağlık çok güzel olmuş :) Şu aralar tam da ihtiyacım olan şeydi, led şeritleri de almıştım ama eşik enerjisine ulaşabilecek gaz gelmedi hala :D

Ama madem ipli bir sistem yaptın tavan asmak için, neden iki makara ekleyeyip yüksekliğini ayarlanabilir yapmadın :p su terazisi de daha bir anlamlı olurdu o zaman dimi :laugh:

Eline sağlık Emre abi çok güzel çalışma olmuş :thumbup: Benim yapmayı planladığım ama yapmaya üşendiğim her şeyi sen erinmeden hayata geçiriyorsun gerçekten kıskanıyorum :laugh:

Harika bir çalışma. Neden benim de aklıma gelmedi ki bu şimdiye kadar diye hayıflanıyorum. Üstüne üstlük salon aydınlatması olarak led döşediğim halde.
Bir tek şu ayarlı düğüme takıldım. Onun ayrıntısını öğrenmek isterim.

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Eline sağlık çok güzel olmuş :) Şu aralar tam da ihtiyacım olan şeydi, led şeritleri de almıştım ama eşik enerjisine ulaşabilecek gaz gelmedi hala :D

Ama madem ipli bir sistem yaptın tavan asmak için, neden iki makara ekleyeyip yüksekliğini ayarlanabilir yapmadın :p su terazisi de daha bir anlamlı olurdu o zaman dimi :laugh:

Makara yok, ama kancalara sabit bagli degil ipler. Yukseklik ayarlanabiliyor, kancanin uzerinden kayiyor. [emoji5] Aslinda makara cok da kullanisli degil, cunku agirlik merkezi degistigi anda bir tarafa kayacaktir butun lamba. Agirlik merkezi de pil baglayinca baya degisiyor... Bir miktar surtunme faydali [emoji106][emoji5]

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Harika bir çalışma. Neden benim de aklıma gelmedi ki bu şimdiye kadar diye hayıflanıyorum. Üstüne üstlük salon aydınlatması olarak led döşediğim halde.
Bir tek şu ayarlı düğüme takıldım. Onun ayrıntısını öğrenmek isterim.

Dugum su videodakinin bir versiyonu. İki degil dort tur atarak yaptim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Emrem ne yaparsa yapsın, mutlaka ilmine ve kitabına uygun olarak ,mükemmel şekilde yapar . Ellerine sağlık Emrem :thumbup: :RCKolik:

Emre abi eline sağlık süper bi çalışma olmuş. Bu konuda sana hayranım hiç üşenmeden düşünüyor çiziyor ve hayata geçiriyorsun, ve en güzeli hiç üşenmeden resimlendirip bizlerle paylaşıyorsun. Eline koluna emeğine sağlık abi :bravo: :bravo:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi