[DIY]: CNC Kanat Kesici

Web sitesi
www.elektroinceleme.com
İlgi Alanı
Uçak
Selamlar,

CNC işine girişmek ve uçak yapım sürecini hızlandırmak için CNC Kanat Kesici yapmaya karar verdim.

Yapmışken 4 eksen olsun istedim ve derinlik 1 metre, yükseklik 15 cm olsun diye karar kıldık. Genişlik ise araya gerilecek rezistans teli tarafından belirlenecek.

Neden 4 eksen derseniz kanadın iki ucu farklı kalınlık ve genişlikte olsun istediğiniz zaman mecbur 2 adet Y ve Z ekseni gerekiyor. (Eksen isimlerini yanlış yazmış olabilirim :laugh: )

Solidworks ile internetten bulduğum çizimlerden esinlenerek ve ölçüleri kafama göre belirleyerek çizdim.

Sistemin ucuz olması için elimden geleni eksik etmedim ;D Hatta gerçek lineer rulman kullanmak yerine 3B yazıcıyla basılmış plastik rulman kullanacağım. Aynı şekilde krom kaplı indüksiyonlu mil yerine düz çelik mil ve hareket sisteminde M8 saplama ve Nema 17 step motor kullanacağım.

Baskılara yeni başladım ve yataklama rulmanları, civatalar, saplamalar, miller, motor sürücü ve kontrol kartı hazır bir şekilde bekliyor. Tek eksik şu anda motorlar. 4 adet Nema 17 motor arıyorum. Onları da bulunca galiba eksiğim kalmayacak.

Çizimler:

Genel görünüş bu şekilde. Bundan iki tane karşılıklı olacak.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Resimde her parça farklı renkte görünüyor. Sadece kahverengi olan kısım MDF veya suntadan yapılacak çünkü eksenler gerildiğinde tahminimde üzerinde büyük bir yük olacak. Geri kalan parçaların hepsi 3B baskı.

Sistem tamamlandığında düz bir zeminde civatalar ile tutturulacak. Zemindeki klavuz deliklere eksen başı ve sonu civata ile bağlanacak.

Şimdilik bazı şüphelerim var. Bazı yerlerin strese dayanamayacağını düşünüyorum. Deneyim göreceğiz olmadı 3B ile çizimde verdiğim payı biraz daha arttırıp daha stabil bir sistem yapmak mecburiyetinde kalacağım.

Baskıdan bir görüntü. Somun baskı duraklatılarak parça içerisine gömülüyor. Böylece çıkmayacak bir sağlamlıkta parça içerisine hapsetmiş olacağız.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Zor olmaz ise aşamaları da videoya alarak kanala yüklemeyi düşünüyorum.

Teşekkürler. :saygilar:

Eline sağlık seçkin yine güzel bir proje bulmuşsun 3d yazıcımı yapayım bunuda yapacağım [emoji3]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eline sağlık Seçkin, bakalım nasıl birşey çıkacak ortaya. :thumbup:

Yine güzel bir işe girişmişsin Seçkin :thumbup: Merakla takipteyiz ;)

Eline sağlık, sonucu merakla bekliyor olacağız.

Seçkin güzel bir işe girişmişsin, senin altından kalkamayacağın bir iş yok bence :)

gelişmeleri takipteyiz.

Eline sağlık takipteyim.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi