DIY CNC tezgahı

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar her hobi forumunun olmazsa olmazı bir cnc tezgah konusundan forumumuz neden eksik kalsın dedim ve ayrıca yıllardır bir alevlenen bir sönen cnc aşkıma artık kavuşmak gerektiğine karar verdim. CNC nedir, ne değildir, ne yapar, kime lazımdır gibi konuları anlatmak bana düşmez, bu işi profesyonel olarak yapan arkadaşlarım ve abilerim olduğunu biliyorum. Benim amacım küçük atölyemde kullanabileceğim ölçüde, temel bir cihaz yapmak için bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak.

Öncelikle aklımdaki makineyi anlatayım, hem konu hakkındaki seviyem belli olsun ki, tavsiyeler en temelden başlamak zorunda kalmasın, daha önemlisi öyle yapma böyle yap tarzı ürün odaklı çalışalım :D

Aklımdaki makine 30x40 cm civarı çalışma alanlı, sabit tabanlı, hareketli 3 eksenli, vida tahrikli, 4 motorlu, arduino grbl kontrollü, dremel kesicili bir makine. Aslında 4. eksene de giresim var, ancak grbl 3 eksenle sınırlı bildiğim kadarıyla, ayrıca mekanik baya karışacak, dolayısıyla emeklemeden koşmamamak adına bununla başlamayı düşünüyorum. Çalışacağım malzeme genelde ahşap, sunta, kontra, mdf, zaman zaman yumuşak metal ve karbonfiber olacak. Ayrıca makineyi ilerleyen zamanlarda gerekli değişiklikleri yaparak lazer engraver ve 3d printer olarak da kullanma hevesim var. Konu hakkında tavsiyelerinizi bekliyorum.

Not: Forumumuza güzel bir cnc konusu gerektiğini de cidden düşünüyorum, işin ustalarından konuya bir el atmalarını bekliyorum. :)

DIY CNC tezgahı

Aslinda bana da lazim minik bir tezgah. 2 haftada bir depron ucak yapiyorum. Asil, ileride balsaya gectigimde cok isime yarayacak.

Ama beni korkutan isin elektronik kismi.

Emre isallah senin konunun sonunda korkulacak birsey yokmus derim :D :D

DIY CNC tezgahı

Abi ben de bu konuyla ilgili malzeme topluyorum diyebilirim, ancak çok maliyetli bir iş.
Motorlar ve sürücüler tamam, üzerinde hareket edecek raylar kaldı. Yüksek presizyonda hareket için kaliteli lineer rulman gerekiyor, onunda metresi 200dolar filan :eek: :eek:

Motor sürücü devrelerinin kontrolü için kendi kütüphanemi yazdım arduinoda, ancak esas iş; çizimleri iş listesine dönüştüren bilgisayar programını yazmak.
Bunu yazmaya boyum yetmez, hazır bulduktan sonra gayet yapılabilir bir proje oluyor. Aslında serial port'tan adım ve yön bilgisini dinleyen hazır arduino programları var.
Ben bu arayüzü kendim yapmayı düşünüyorum, hazır bulacağım bilgisayar programıyla düzgün haberleşecek şekilde..

En güzeli a4988 sürücülerle çalışan shield setler, hazır ve lehimsiz,

yukarıdaki gibi, daha basiti de olabilir.
Lehimin suyu çıkar bence bunlar çok daha güzel :agreed:

Abi gelişmeleri paylaşırsan ilgiyle takipteyim :RCKolik:

DIY CNC tezgahı

Emrem , makina en azından 50x50 cm olsun , yaptığın yatırıma değsin ,çünkü ufak olması ile dediğim ölçü olması 100 lira fark eder mi bilmiyorum. İlla ki step motorlara ihtiyacın var , nema marka olabilir.Nm değerleri artık keseceğin malzemenin cinsine bağlı..Eskiden çok yoktu , ama şimdi envai türlü parça bulmak mümkün.16 mm 5 hatve miller işini görür , en azından 18 mm mdf 'yi halledebilsin.Bunun yanında lineer rulmanlar ve yataklamaları lazım.Sigma alüminyum bir kasa yaparsan rijit olur , kasma ,sıkışma,zorlama,titreme yapmaz.3 kaplin , 3 çekme somunu ihtiyacın olacak..Motor ve yazılım işin en kolay tarafı.İnvertör kullanmayacağın için motoru manual açıp kapatırsın , ya da arduino ile sen mutlaka halledersin biliyorum.Sürücüleri de bir 3 eksen uygun fiyatlı karta bağladın mı iş tamam...Mach3 uyumlu bir kart olursa iyi olur , arayüz programı için debelenmeden , hemen kurup çalıştırırsın...Artık gerisi yapacağın işe ve yeteneğine kalmış , vektörel çalışan ya da cad tabanlı herhangi bir programdan kod üretip postalarsın makinaya ;)
Çok karmaşık görünen , aslında o kadar da karmaşık olmayan bir konu.Sadece eksenlerin çalışması düzgün olsun , mdf'den bile yapılır..
Tabi ben fiyatları bilmiyorum , dolar uçtuktan sonra baya bir pahalanmış olabilir...ama Emrem eminim en güzelini ve uygununu ,bu mükemmel bilgisiyle çok rahat yapacaktır... :saygilar:

DIY CNC tezgahı

tamerkaymakci' Alıntı:
Aslinda bana da lazim minik bir tezgah. 2 haftada bir depron ucak yapiyorum. Asil, ileride balsaya gectigimde cok isime yarayacak.

Ama beni korkutan isin elektronik kismi.

Emre isallah senin konunun sonunda korkulacak birsey yokmus derim :D :D

Tamer elektronik işin kolay kısmı, artık neredeyse lehim bile gerekmiyor.

Kağan Kazancı' Alıntı:
Abi ben de bu konuyla ilgili malzeme topluyorum diyebilirim, ancak çok maliyetli bir iş.
Motorlar ve sürücüler tamam, üzerinde hareket edecek raylar kaldı. Yüksek presizyonda hareket için kaliteli lineer rulman gerekiyor, onunda metresi 200dolar filan :eek: :eek:

Motor sürücü devrelerinin kontrolü için kendi kütüphanemi yazdım arduinoda, ancak esas iş; çizimleri iş listesine dönüştüren bilgisayar programını yazmak.
Bunu yazmaya boyum yetmez, hazır bulduktan sonra gayet yapılabilir bir proje oluyor. Aslında serial port'tan adım ve yön bilgisini dinleyen hazır arduino programları var.
Ben bu arayüzü kendim yapmayı düşünüyorum, hazır bulacağım bilgisayar programıyla düzgün haberleşecek şekilde..

En güzeli a4988 sürücülerle çalışan shield setler, hazır ve lehimsiz,

yukarıdaki gibi, daha basiti de olabilir.
Lehimin suyu çıkar bence bunlar çok daha güzel :agreed:

Abi gelişmeleri paylaşırsan ilgiyle takipteyim :RCKolik:

Olay zaten presizyonda bitiyor, yapılacak makinenin mekanik kısmı ne kadar karmaşıklaşırsa kesinlik o kadar düşüyor. Benim için 0,05 mm kesinlik gereğinden çok bile, ki 3 eksen bir makinede ulaşılamayacak bir hedef değil. Ama işin içine ne kadar hareketli eksen girerse sıkıntı o kadar artıyor..

Program olarak Sketchup'tan dxf dosyasını cambam benzeri bir programa aktarıp gcode'u oluşturmayı planlıyordum, işi çok rahatlatan bir cam programı. Ancak mac versiyonu olmaması beni biraz zora sokuyor. Aslında sketchup'tan direk gcode üretmek de mümkün. İşin o kısmına daha sonra odaklanmayı planlıyorum, benim ilk çözmem gereken mekanik aksam.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Emrem , makina en azından 50x50 cm olsun , yaptığın yatırıma değsin ,çünkü ufak olması ile dediğim ölçü olması 100 lira fark eder mi bilmiyorum. İlla ki step motorlara ihtiyacın var , nema marka olabilir.Nm değerleri artık keseceğin malzemenin cinsine bağlı..Eskiden çok yoktu , ama şimdi envai türlü parça bulmak mümkün.16 mm 5 hatve miller işini görür , en azından 18 mm mdf 'yi halledebilsin.Bunun yanında lineer rulmanlar ve yataklamaları lazım.Sigma alüminyum bir kasa yaparsan rijit olur , kasma ,sıkışma,zorlama,titreme yapmaz.3 kaplin , 3 çekme somunu ihtiyacın olacak..Motor ve yazılım işin en kolay tarafı.İnvertör kullanmayacağın için motoru manual açıp kapatırsın , ya da arduino ile sen mutlaka halledersin biliyorum.Sürücüleri de bir 3 eksen uygun fiyatlı karta bağladın mı iş tamam...Mach3 uyumlu bir kart olursa iyi olur , arayüz programı için debelenmeden , hemen kurup çalıştırırsın...Artık gerisi yapacağın işe ve yeteneğine kalmış , vektörel çalışan ya da cad tabanlı herhangi bir programdan kod üretip postalarsın makinaya ;)
Çok karmaşık görünen , aslında o kadar da karmaşık olmayan bir konu.Sadece eksenlerin çalışması düzgün olsun , mdf'den bile yapılır..
Tabi ben fiyatları bilmiyorum , dolar uçtuktan sonra baya bir pahalanmış olabilir...ama Emrem eminim en güzelini ve uygununu ,bu mükemmel bilgisiyle çok rahat yapacaktır... :saygilar:

Abi teşekkür ederim, henüz bir şey bilmiyorum, umarım sizler yol gösterdikçe ben de işi öğrenirim :) Dediğin gibi işe bir kere giriştikten sonra çalışma alanının maddi yükü giderek düşüyor. Ancak hem kullanılacak malzeme, hem motorlar büyüyeceği gibi, benim için asıl sorun olacak konu aletin toplamda kaplayacağı alan. Çalışma alanı büyüdükçe hem kesinlik açısından, hem de aleti koyacak yer bulma açısından sorun yaşayacağım. Zaten en başta bu yüzden sabit taban seçtim. Yoksa Y eksenini hareketli tabana atar işin belki yarısından kurtulurdum, ama o zaman Y ekseninin hareket etmesi için daha fazla alana ihtiyacım olacak. 16mm 5 hatve dediğin tahrik milleri mi, onu anlayamadım. Konu hakında Türkçe kaynak bulmak zor, İngilizce terminolojiyle öğrenmeye çalışıyorum :) Ben açıkçası 8mm tahrik milleri, 12mm linear raylar, 4.2 torklu Nema17 motor kullanmayı düşünüyordum, zayıf mı kalır? Sigma profil kullanmayı planlıyorum, ama tabi alüminyum profil deyince bana hep kapı, pencere, cam balkon profili gösteriyorlar, sanırım organizeye gidip 1-2 boy profil için dilenmek gerekecek :D

Baktım olmuyor ilk denemeyi biraz küçültüp daha basit halde yapmayı deneyeceğim. Belki sonrasında kayışlı yada Kremayer dişli bir sistem deneyebilirim.

DIY CNC tezgahı

Emre bey, projenizde başarılar.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

DIY CNC tezgahı

Emre şimdiden kolay gelsin tam senlik bir iş, en güzel şekilde yapacağından eminim. %p

DIY CNC tezgahı

Emre Kaman' Alıntı:
..Not: Forumumuza güzel bir cnc konusu gerektiğini de cidden düşünüyorum, işin ustalarından konuya bir el atmalarını bekliyorum. :)
Aynen Emre. Bence de olması gereken bir konuydu :thumbup: Konunun sıkı takipcisiyim :RCKolik:

Necdet Aygören' Alıntı:
Emre bey, projenizde başarılar.

Harika bir paylaşım olmuş, teşekkür ederiz Necdet Bey :thumbup: Insan sonucu görünce bir tane de ben yapayım diyor hemen :D

DIY CNC tezgahı

20x20 sigma profilin metresi 9-10 lira civarına. Bu kalınlık işinizi görür mü bilmem ama sanayilerde rahat bulunabilir bir parçadır.

Nema17 biraz ufak gelmez mi? :-\ Ayrıca o kadar torklu bir motoru A4988 veya DRV8825 sürebilir mi? Bunların amperleri 2 amper dolaylarında.

Bizim de başlığı değişebilen CNC projemiz vardı. Dremel gibi bir şey takınca CNC, extruder takınca 3B yazıcı olacaktı. Normal Prusa I3 gibi yazıcıları kullanmayı düşündüm ama kayış sisteminden dolayı zorlamaya gelmeyecekti. Vidalı mil sistemi kurmak gerekiyordu ki bu da yaklaşık 4 kat kayışa göre yavaş bir sistem anlamına geliyordu. Motorlar hızlı çalıştırılarak bu fark azaltılabilir ama şasenin sağlamlığının çok iyi olması şartıyla. Şimdilik proje askıda. Bütçe ve başlamadığımız çizimler bitince yapabiliriz. :laugh:

DIY CNC tezgahı

Ben bu sure zarfinda arastirmaya devam ettim, su an is biraz cikmaza girmis gibi duruyor, cunku oncelikler ve kesilmesi muhtemel malzemelerde degisiklikler oldu. Yukarida anlattigim cnc ile bana lazim olan cnc arasinda cok fark var :)

Oncelikle spinner olarak kullanmayi planladigim dremel ile belki sunu da keserim dedigim seylerin yarisini bile kesemeyecegimi dusunuyorum artik. Spinner olarak ya bosch-dewalt-makita tayfasindan bir dik freze, yada uygun shank mekanizmasini yapabilirsem saglam bir heli motoru dusunuyorum. Buna gore yapilacak frame ve motorlar vs derken maliyet oldukca yukseliyor, isin emek maliyeti de dusunulunce, satin almak daha avantajli hale geliyor.

Su an icin projeyi askiya aldim ben de. Onumuzdeki 3-4 ay icinde birseyler netlesirse, hazir bir cihazla ilgileniyorum, onu alacagim. Belki onu kullanarak ev icin kucuk birsey yaparim :)

Emre Kaman' Alıntı:
Ben bu sure zarfinda arastirmaya devam ettim, su an is biraz cikmaza girmis gibi duruyor, cunku oncelikler ve kesilmesi muhtemel malzemelerde degisiklikler oldu. Yukarida anlattigim cnc ile bana lazim olan cnc arasinda cok fark var :)

Oncelikle spinner olarak kullanmayi planladigim dremel ile belki sunu da keserim dedigim seylerin yarisini bile kesemeyecegimi dusunuyorum artik. Spinner olarak ya bosch-dewalt-makita tayfasindan bir dik freze, yada uygun shank mekanizmasini yapabilirsem saglam bir heli motoru dusunuyorum. Buna gore yapilacak frame ve motorlar vs derken maliyet oldukca yukseliyor, isin emek maliyeti de dusunulunce, satin almak daha avantajli hale geliyor.

Su an icin projeyi askiya aldim ben de. Onumuzdeki 3-4 ay icinde birseyler netlesirse, hazir bir cihazla ilgileniyorum, onu alacagim. Belki onu kullanarak ev icin kucuk birsey yaparim :)

Arel 1.4 kv motor , delta invertör :D,sağlam bir heli motoru ve esc'siyle aynı kapıya çıkar (gerçi son fiyatlara bakmadım), geriye kalan sadece mekanik , stepler kuvvetli olursa malzeme işleme gücü ona göre değişir.En mantıklı kararı almışsın Emre.Hazır almak en mantıklı , toplama pahalıya çıkıyor, çünkü şurası da biraz daha iyi oluversin diyorsun , maliyet zıplıyor ...

DIY CNC tezgahı

Evet abi, dur az daha buyuk olsun, dur tek ray olmasin cift olsun, soyleydi boyleydi derken hazirindan pahaliya cikiyor. Henuz atolye vs durumlari net degil, netlesirse guzel bi makine dusunuyorum, bi tane de ufak eve yapicam ucuzundan. Olmazsa zaten yeni bi yer buldum, simdilik orda idare etmeyi dusunuyorum :)

DIY CNC tezgahı

Hayırlısı ....Sen yapacağım dersen zaten bir gün yaparsın... :)

DIY CNC tezgahı

Malzemeleri icin sahinrulman adresine bakabilir , sonrasinda telefon ile goruserek alim yapabilirsiniz ( telefonda indirim imkanida oluyor )

Kopru tipi vs kesinlestikten sonra bende elimden geldigi kadar yorum yapmaya calisirim.