[DIY]: Sıcaklar Yüzünden Soğumayan Motorlar : Motor Soğutucusu

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Instagram'da dolaşırken Tareq'in paylaştığı hikayeye denk geldim. Kendisi şuanda Align FunFly 2017'de ve şöyle bir sistemi paylaşmış. Önceden ben de düşünmüştüm ancak hayata geçirmek için ne 3D Printerım var ne de bunun için yeterli bir bilgi seviyesi... :D

Ben yaz aylarında uçmayı hiç sevmiyorum, en son 20 Mayıs Kocaeli buluşmasında uçuş yapmıştım. Son 3 ayı tamamen hobicilik anlamında boş geçirdim. Bunun en büyük sebebi de soğumayan motor, aşırı sıcak baskıya maruz kalan piller...

Temmuz ortalarında akşam üstü 2 takım pili doldurunca yakınlarda bir alanda ufak bir uçuş yapayım dedim, 1. pil bittikten sonra 2. pile geçmek için tam 40 dakika (abartmıyorum) motorun soğumasını bekledim. Ondan sonra da sıcak havalarda daha helikopter uçurmayacağıma söz verdim :D

Altta paylaştığım fotoğrafta 3D printer ile çizilmiş çok basit bir sistem. Fan + pil olayıyla işi çözmüşler. Eminim benzer problemi yaşayanlar vardır.

3D printer için çizimini yapabilecek var mı forumda?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Basit ama güzel bir uygulama :thumbup:

Bolca planın bulunduğu adresini kontrol ettim az önce ama ne yazık ki bir şey çıkmadı :-\ O yüzden bizden birisinin çizmesi gerekecek.

Büyük ihtimal son dönemde bolca 3D baskı üretimi yapan "Quantum" firması bunu da piyasaya çıkarır ;) Bakınız son örnek ürün :

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Basit ama güzel bir uygulama :thumbup:

Bolca planın bulunduğu adresini kontrol ettim az önce ama ne yazık ki bir şey çıkmadı :-\ O yüzden bizden birisinin çizmesi gerekecek.

Büyük ihtimal son dönemde bolca 3D baskı üretimi yapan "Quantum" firması bunu da piyasaya çıkarır ;) Bakınız son örnek ürün :

Abi gerek var mı bunu almaya ? Kırılan pallerden uygun ölçüde kesip kullanılabilir bu iş için sanırım :saygilar:

Doğukan 'cım ısınınan motor yüzünden uçuşlarına ara vermiş isen gerçekten ayıp etmişsin [emoji1]

Motor içindeki en zayıf halka bobinlerinin üzerindeki emaya kaplama dır, oda 200 küsür dereceye kadar dayanır,

Extra çözüm olarak şunu öneriyorum sana, motor mount la motor arasına termal macun sür, mountla da, frame temas yerlerine sür, oluşan ısıyı yaymaya çalış, faydası olacaktır.

Ali Yalçın' Alıntı:
Doğukan 'cım ısınınan motor yüzünden uçuşlarına ara vermiş isen gerçekten ayıp etmişsin [emoji1]

Motor içindeki en zayıf halka bobinlerinin üzerindeki emaya kaplama dır, oda 200 küsür dereceye kadar dayanır,

Extra çözüm olarak şunu öneriyorum sana, motor mount la motor arasına termal macun sür, mountla da, frame temas yerlerine sür, oluşan ısıyı yaymaya çalış, faydası olacaktır.

Abi problem motorun ısınması değil, ısındıktan sonra soğumaması.. Soğusa da çok gec soğuması... Isınmasından yana sıkıntım yok, zaten ona da çözüm yok :)

Ben 2 uçuş arası süreyi kısaltmak için çözüm arıyorum. Senin söylediğin çözüm de yararlı olabilir. Diğer yandan zaten kış geliyor... Ama yine de çizimi yapan olursa benim yapmaya niyetim var :lol:

Türk usulü bi, tavsiye vereyim o zaman, motorun etrafına havlu sar üstünden ince, ince su dök [emoji28] [emoji28]