DJI Naza Kartında Ucuş Limiti Tanımlama

selcuktuncer

Tecrübeli Uye
BELKİ KÜÇÜK BASİT GELEBİLİR AMA MUTLAKA DENEMELERİMİZİ ÖNLEM ALARAK YAPALIM. ÖRNEĞİN,

Şüphe duyduğumuz model henüz deneme aşamasındaysa Naza kullananlar için (APM de de mevcut) bir tavsiyem olacak,

Herhangi bir kontrol kaybında cihazın çok uzaklaşmaması açısından Naza Assistant uygulamasında mesafe limiti koyarak denemeler yapmak çok yarar sağlayacaktır. Mutlaka bu değerleri olabildiğince düşük tutalım ki görüş alanımızdan çok fazla uzaklaşmasın. Aşağıdaki değerleri programdan olabildiğince düşük tutarak bir nevi sanal Tasma takmış oluyoruz cihaza. Küçük ama önemli bir önlem...

height: yükseklik
radius: bize olacak olan 360 derecemax uzaklık mesafesi
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Apm Kullananlar içinse Geofence ayar ekranı şöyledir;
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu konu Yönetim tarafından aşağıdaki mesaj taşınarak açılmıştır.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
...Herhangi bir kontrol kaybında cihazın çok uzaklaşmaması açısından Naza Assistant uygulamasında mesafe limiti koyarak denemeler yapmak çok yarar sağlayacaktır. Mutlaka bu değerleri olabildiğince düşük tutalım ki görüş alanımızdan çok fazla uzaklaşmasın. Aşağıdaki değerleri programdan olabildiğince düşük tutarak bir nevi sanal Tasma takmış oluyoruz cihaza. Küçük ama önemli bir önlem...
İnanmayacaksın ama daha yarım saat önce Türker ile benzer şeyi konuştuk, sanal Tasma, Sanal Duvar... Demek zaten varmış ve kullanıcı opsiyonuna bırakmışlar.

Mesela kesinlikle yükseklik parametresi tüm kartlar için default olmalı ve örneğin 500 mt üstüne hiç bir kart çıkamamalı. Yani kullanıcı buna müdahale edememeli...

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İnanmayacaksın ama daha yarım saat önce Türker ile benzer şeyi konuştuk, sanal Tasma, Sanal Duvar... Demek zaten varmış ve kullanıcı opsiyonuna bırakmışlar.

Mesela kesinlikle yükseklik parametresi tüm kartlar için default olmalı ve örneğin 500 mt üstüne hiç bir kart çıkamamalı. Yani kullanıcı buna müdahale edememeli...

Aynen abi evet var. bu değerleri defaultunda altında tutmalıyız eğer güvenli bir yerde değilsek. Faydası olacaktır. Ben denemelerimi 80-100 mt arasında yapacağım mesela artık :)

Süper bir özellik bence. :thumbup:

Şimdi FPV yapan arkadaşlarımız bana kızacaklar ama bence dikey eksende hava trafiği açısından limit 100, yatay eksende ise yarıçap 500 metreyi hiçbir zaman geçmemeli.

Gün gelecek bu limitlerin kullanıcının insiyatifine bırakılmayacak şekilde donanımsal olarak bloke edileceğini düşünüyorum, teknoloji böyle ilerlerken. :rolleyes:

Türker Akgün' Alıntı:
Süper bir özellik bence. :thumbup:

Şimdi FPV yapan arkadaşlarımız bana kızacaklar ama bence dikey eksende hava trafiği açısından limit 100, yatay eksende ise yarıçap 500 metreyi hiçbir zaman geçmemeli.

Gün gelecek bu limitlerin kullanıcının insiyatifine bırakılmayacak şekilde donanımsal olarak bloke edileceğini düşünüyorum. :rolleyes:

Abi bloke edilse 1 haftaya en geç, arasında neredeyse 400-500 tl fark olan Naza Lite ı küçük bir yazılımla Naza m V2 ye çeviren hacker kardeşlerimiz onu da kaldırır :laugh:

Bilinçlenmek çok önemli. Şimdi öyle uçuş alanları var ki 10 km gidiyor adam FPV ile, ottan ağaçtan başka bir şey yok gayet güvenli ama birde 50 metre uçulmuycak yerler var. Bunun bilincinde olup değerleri buna göre sınırlamalıyız diye düşünüyorum. %p

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Abi bloke edilse 1 haftaya en geç, arasında neredeyse 400-500 tl fark olan Naza Lite ı küçük bir yazılımla Naza m V2 ye çeviren hacker kardeşlerimiz onu da kaldırır :laugh:

Bilinçlenmek çok önemli. Şimdi öyle uçuş alanları var ki 10 km gidiyor adam FPV ile, ottan ağaçtan başka bir şey yok gayet güvenli ama birde 50 metre uçulmuycak yerler var. Bunun bilincinde olup değerleri buna göre sınırlamalıyız diye düşünüyorum. %p

En azından modelcilikle alakası bile olmayan, kendi özgürlükleri haricindeki herşeye duyarsız, cebi paralı DJI kullanıcılarını engelleyecektir bence Selçuk.

O kullanıcılar zahmet edip internetten araştırma falan yapmayacakları, okuyup uğraşmayacakları için parayla satılmadığı sürece bu limitleri pasif hale getiremeyeceklerdir bence. Sahip olduklarıyla sıkılana kadar oynayıp tüketecek ve sonra bir kenera atıp yeni maceralara yelken açacaklardır. :laugh:

Lafım senin gibi modelci arkadaşlarıma değil, söz meclisten dışarı elbette.

Senin söylediğin o bilinç varsa zaten ben Jüpitere gitmeyede varım. ;) :RCKolik:

Türker Akgün' Alıntı:
En azından modelcilikle alakası bile olmayan, kendi özgürlükleri haricindeki herşeye duyarsız, cebi paralı DJI kullanıcılarını engelleyecektir bence Selçuk.

Senin söylediğin o bilinç varsa zaten ben Jüpitere gitmeyede varım. ;)

o bilinçlenme yok abi tuvalete girip sifonu dahi çekmeyen geometri bilgisi sıfır olup hedefi tutturamayan o kadar çok insan varken bu konuda hiç yok maalesef :)

Ben daha çok bir sertifika ehliyet zorunluluğu ile birlikte birde otobüslerin ya da filoların kullandığı gibi Log kaydı denetlemesi yapılmasını isterim. ve yılda 1 kez muayene kontrolü yapılıp mevcut log kayıtlarıylada inceleme yapılmasını ve herhangi bir crackleme işlemi yapılmışmı, uçulan bölge güvenlimi, uçuş limitleri açılmış mı tarzında denetim yapılması daha caydırıcı olacaktır.