DJI'ın aktardığı görüntü nasıl çok kaliteli

İlgi Alanı
Multikopter
DJI ın ürettiği quadların kamerasına bakıyorum hepsi çok kaliteli mesafe artsa bile görüntü kalitesini koruyor. Merak ettiğim şey ise nasıl bir teknik ile bu görüntüyü aktarıyorlar ?

Kontrol Kartınız
Kendim geliştirdim(Arduino ile)
Model Sınıfı
F450
Motor, Pervane ve ESC
Emax 2212 980kv motor, 1045 pervane 30A esc
Kumanda Alıcı ve Verici
Nrf24l01
Extra Ekipman
Barometre, ivme ölçer
Dijital video link? Çok ahım şahım bir şey değil.

Mavic gibi dronelarda hem iyi kameralar var hem de iletişim sistem kontrol öncelikli değil, görüntü aktarımı öncelikli olduğu için canlı video iyi oluyor.

Yine DJI'ın quadcopterler için ürettiği DJI HD FPV sistemi de Dijital link kullanıyor.

Eğer basit bir cevap istiyorsan cevabım şu: Çünkü o DJİ dünyadaki en iyi multiplayer üreticilerinden biri hatta en iyiside denebilir.
Daha ayrıntılı bir cevap istiyorsan. Dijital sistem kullanıyor. Normalde fpv cihazlarda analog sistem kullanılırdı onunda aktarma sınırı var. Artık dji dijital sistem sayesinde fpv cihazlarda da kullanilmaya başlandı. Bildiğim kadarıyla sinyal düzgün olduğu sürece çok düşük gecikmeyle 1080p görüntü aldatabiliyor.

Dji ın photom , insprie gibi fotoğrafçılık amaçlı serilerinde gecikme süresinde biraz kayıp vererek daha uzun menzillerde biraz gecikmelide olsa daha iyi görüntü aktarımı yapabiliyor diye biliyorum

Ahım, Şahım bişey değil diye küçük görmek biraz haksızlık olmuş, adamların fpv gözlükleri çok başarılı, dijital gibi yüksek kaliteyi en düşük gecikmeyle aktarabilmek büyük devrim, yiğidi öldür hakkını yeme demişler.

Ahım, Şahım bişey değil diye küçük görmek biraz haksızlık olmuş, adamların fpv gözlükleri çok başarılı, dijital gibi yüksek kaliteyi en düşük gecikmeyle aktarabilmek büyük devrim, yiğidi öldür hakkını yeme demişler.

DJI'yı değil, teknolojiyi o şekilde nitelendirdim. Ki orada da demiştim, Dijital video link diye.

Burada DJI'ın kalitesini görüyoruz zaten. Hem dijital FPV için, hem de mesajımda dediğim gibi, Mavic dronelarda bulunan kameralar için. Yoksa DJI'a paralel olarak çıkan birçok Dijital FPV feed i bir bir yok olmazdı. DJI'nın hem kamera donanımları hem de gözlük donanımları kaliteli.

Ancak görüntünün kaliteli olmasının ana sebebi dijital video link. Bu da dediğim gibi yaygın bir sistemdir. DJI bunu nirvanasına ulaştırmıştır, orada hemfikiriz zaten.

DJI'yı değil, teknolojiyi o şekilde nitelendirdim. Ki orada da demiştim, Dijital video link diye.

Burada DJI'ın kalitesini görüyoruz zaten. Hem dijital FPV için, hem de mesajımda dediğim gibi, Mavic dronelarda bulunan kameralar için. Yoksa DJI'a paralel olarak çıkan birçok Dijital FPV feed i bir bir yok olmazdı. DJI'nın hem kamera donanımları hem de gözlük donanımları kaliteli.

Ancak görüntünün kaliteli olmasının ana sebebi dijital video link. Bu da dediğim gibi yaygın bir sistemdir. DJI bunu nirvanasına ulaştırmıştır, orada hemfikiriz zaten.
Hocam ben bu aralar dijital görüntü aktarımı üzerinde çalışıyorum da djı muadili olarak bildiğiniz bir dijital fpv system var mı.

Kisacasi Analog sistemler eski karasal tv yayini seklinde gelir , dijital sistemler gunumuzde kullanilan hd uydu alicilari gibidir .
İkisininde artilari ve eksileri var
Mesela analog sistemler daha düşük frekansta goruntuyu iletebilmeyi sagladigi icin daha uzun mesafelerden goruntuyu iletebilmek mumkundur ayrica sinyal seviyesi düşse bile parazitlide olsa goruntu vardir .
Dijital sistemlerde goruntu analog sistemlere gore cok cok daha iyidir her turlu detayi gormek mumkundur ancak analog sistemlere gore daha yuksek frekanslarda calistiklari icin mesafe daha kisadir ayrica sinyal seviyesi azaldiginda goruntu bir anda gidebilir , analog sisteme gore goruntude gecikmeler daha fazladir .

Konusu açılmışken sormak istedim. Oğluma dayısı su altı çekimi yapsın diye Osmo-Action kamera hediye etti. Ben de uçuşları kameraya çekmek için nasiplenirim dedim:) Ama gördüm ki bu kamera bunca mükemmel özelliğine rağmen zoom özelliğine sahip değil. Bu tip aksiyon kameraları hep böyle midir? Araştırdım, bir lens ekleme veya bir şekilde yakınlaştırma özelliği kazandırma gibi bir örnek göremedim:rolleyes:

Konusu açılmışken sormak istedim. Oğluma dayısı su altı çekimi yapsın diye Osmo-Action kamera hediye etti. Ben de uçuşları kameraya çekmek için nasiplenirim dedim:) Ama gördüm ki bu kamera bunca mükemmel özelliğine rağmen zoom özelliğine sahip değil. Bu tip aksiyon kameraları hep böyle midir? Araştırdım, bir lens ekleme veya bir şekilde yakınlaştırma özelliği kazandırma gibi bir örnek göremedim:rolleyes:
Diğer kameralar hakkında bilgim yok fakat çekim yapıldıktan sonra görüntü kalitesinden biraz ödün vererek dijital yakınlaştırma yapılabilir

Evet, bu tarz kameralar fixed focal length olarak geçer. Bunun yanında FOV ayarlamaları yapabilirler ancak bunlar da GoPro kadar iyi olamaz. Zira GoPro'nun lens teknolojisi patentlidir.

Ancak her şeyden öte, çekimlerde zoom yapmak pek de iyi bir fikir olmayabilir. Zira zoom yaptıkça yani FOV daraldıkça, çekilen görüntü titreme ve sarsıntılara daha duyarlı hale gelir, ço kolay etkilenir. : )