Doğuş - Sim Çalışma Videoları

Doğuş Arısoy

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rüzgar uçağın burnundan 4 m/s şeklinde gelmekte. Bu şekilde iniş yapmaya çalıştım. Nedense inişler sırasında uçağın göğsünü kabartıyorum, ve çok düşük hızlarla yaklaşıyorum. Anlamsız bir şekilde uçakta sekiyor iniş sırasında. Sizlerden yorum bekliyorum umarım böyle arada bir sim videosu ekleyerek yaptığım teknik hatalardan alışkanlığa dönmeden kurtulurum.

Görebildiğim kadarıyla inişte zıplamadan çok daha önemli sorunlar var. RÜzgarlı havada hafif bir trainer sekerek inebilir. İleride kanat yüklemesi yüksek uçaklara geçtiğinde hayal ettiğin scale inişleri yaparsın. Şimdilik inişlerin kötü değil.
Dönüşlerde aileron yerine rudder kullanıyor olman kötü. Hem de çok kötü. Üstten kanatlı ve bol dihedralli bir uçakta sorun olmayabilir çünkü böyle bir uçakta rudder aynı zamanda aileron işlevi de görür. Ama uçaklar yatış ile dönerler ve bu da aileronla yapılır. Rudder ise uçağın burnunu dönüşün dışına kaçırmamak için ek olarak kullanılır. Tek başına rudder sadece son yaklaşmada hiza tutmak için kullanılabilir.
İkinci önemli nokta trafik patterni daha soğrusu son yaklaşma dönüşleri. Hiçbir dönüşünde pisti karşılamıyorsun. Karşıladığın hat pistin taa ilerilerinde bir yer. O nedenle pist başına çapraz gelip sonra düzeltmen gerekiyor ki bu olmaz.
Trafik patterni bir dikdörtgendir. Pist bu dikdörtgenin bir uzun kenarında bulunur. Tamam bizim koşullarda dikdörtgenin kısa kenarları dönüşe gittiği için yarım çember şeklini alıyor. Ama sonuçta son yaklaşmaya dönerken pisti karşılamış olman yani pistin hayali orta hat uzantısı üzerinde olman lazım.
Yeni başlayanların en sık yaptığı hata dönüşten geç çıkmaktır. Uçağa dönüş komutu verdikten sonra tam istedikleri başa dönene kadar bekleyip sonra düzeltirler. Bunun sonucunda da uçak dönmesi gerekenden fazla dönmüş olur.
Şimdi pistin karşısında ve paralel uçuyorsun. Gazı azalttın ve sağdan dönüşe başladın. Öncelikle bu dönüşte ana kumanda yatış ek kumanda rudder olacak. Asla fazla yatırmayacaksın çünkü oryantasyon kaybı riski yatış arttıkça artar. Sağdan dönüşe başladın. Uçağın uzatılmış (hayali) pist orta hattı ile ilişkisini kontrol edeceksin bir yandan. Uçak eğer yeterince seri dönmüyorsa biraz daha yatırıp biraz da arudder ekleyeceksin. Videodaki gibi uçak fazla mı dönüyor? O zaman yatışı azaltacaksın hatta gerekirse birkaç saniye düz uçuşa geçip dönüşe tekrar başlayacaksın. Senin tüm son yaklaşma dönüşlerin fazla dönüş ve dönüşten geç çıkış nedeniyle pistin hayali orta hat uzatmasının daha ilerisinde sonlanıyor.
Bunu alçak irtifada bolca meydan turu atarak düzelteceksin ama simülatör bir yere kadar. Gerçek uçuşlarını artık lay aly lom değil belirli bir düzen çerçevesinde yaparsan çok hızlı ilerlersin.

1- İrtifayı koruyarak dönüş yapmak. Yatışı iyi kontrol etmek. Fazla yatırmamak. Meydan turu patternine çok takılmadan bu şekilde birkaç sorti.
2- İlk maddedekilere ek olarak meydan turu dikdörtgen patterninin korunması. Birkaç sorti.
3- Son yaklaşma dönüşünde pistin ortalanarak hizalanması. Bolca touch and go.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Görebildiğim kadarıyla inişte zıplamadan çok daha önemli sorunlar var. RÜzgarlı havada hafif bir trainer sekerek inebilir. İleride kanat yüklemesi yüksek uçaklara geçtiğinde hayal ettiğin scale inişleri yaparsın. Şimdilik inişlerin kötü değil.
Dönüşlerde aileron yerine rudder kullanıyor olman kötü. Hem de çok kötü. Üstten kanatlı ve bol dihedralli bir uçakta sorun olmayabilir çünkü böyle bir uçakta rudder aynı zamanda aileron işlevi de görür. Ama uçaklar yatış ile dönerler ve bu da aileronla yapılır. Rudder ise uçağın burnunu dönüşün dışına kaçırmamak için ek olarak kullanılır. Tek başına rudder sadece son yaklaşmada hiza tutmak için kullanılabilir.
İkinci önemli nokta trafik patterni daha soğrusu son yaklaşma dönüşleri. Hiçbir dönüşünde pisti karşılamıyorsun. Karşıladığın hat pistin taa ilerilerinde bir yer. O nedenle pist başına çapraz gelip sonra düzeltmen gerekiyor ki bu olmaz.
Trafik patterni bir dikdörtgendir. Pist bu dikdörtgenin bir uzun kenarında bulunur. Tamam bizim koşullarda dikdörtgenin kısa kenarları dönüşe gittiği için yarım çember şeklini alıyor. Ama sonuçta son yaklaşmaya dönerken pisti karşılamış olman yani pistin hayali orta hat uzantısı üzerinde olman lazım.
Yeni başlayanların en sık yaptığı hata dönüşten geç çıkmaktır. Uçağa dönüş komutu verdikten sonra tam istedikleri başa dönene kadar bekleyip sonra düzeltirler. Bunun sonucunda da uçak dönmesi gerekenden fazla dönmüş olur.
Şimdi pistin karşısında ve paralel uçuyorsun. Gazı azalttın ve sağdan dönüşe başladın. Öncelikle bu dönüşte ana kumanda yatış ek kumanda rudder olacak. Asla fazla yatırmayacaksın çünkü oryantasyon kaybı riski yatış arttıkça artar. Sağdan dönüşe başladın. Uçağın uzatılmış (hayali) pist orta hattı ile ilişkisini kontrol edeceksin bir yandan. Uçak eğer yeterince seri dönmüyorsa biraz daha yatırıp biraz da arudder ekleyeceksin. Videodaki gibi uçak fazla mı dönüyor? O zaman yatışı azaltacaksın hatta gerekirse birkaç saniye düz uçuşa geçip dönüşe tekrar başlayacaksın. Senin tüm son yaklaşma dönüşlerin fazla dönüş ve dönüşten geç çıkış nedeniyle pistin hayali orta hat uzatmasının daha ilerisinde sonlanıyor.
Bunu alçak irtifada bolca meydan turu atarak düzelteceksin ama simülatör bir yere kadar. Gerçek uçuşlarını artık lay aly lom değil belirli bir düzen çerçevesinde yaparsan çok hızlı ilerlersin.

1- İrtifayı koruyarak dönüş yapmak. Yatışı iyi kontrol etmek. Fazla yatırmamak. Meydan turu patternine çok takılmadan bu şekilde birkaç sorti.
2- İlk maddedekilere ek olarak meydan turu dikdörtgen patterninin korunması. Birkaç sorti.
3- Son yaklaşma dönüşünde pistin ortalanarak hizalanması. Bolca touch and go.

Abi uyarılarını dikkate alacağım. Ama anladığım uçak aileronla yatıyorsa ek rudder ihtiyacı yoktur. Bende ise hep sol baş parmak rudder ile hakimiyet kurma peşinde. Buna dikkat ederek müsait zamanda çalıştıktan sonra tekrar bir kayıt alacağım abi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aileron ARTI rudder.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Demek ki ilk terk etmen gereken alışkanlık stikleri baş parmakla kontrol etme alışkanlığı.

sumeryamaner' Alıntı:
Aileron ARTI rudder.

Abi ben aileronla yatırıp rudderı sonra basıyordum şimdi aynı anda aileron çok rudder az şekilde mi dönüş yapmam lazım.

sumeryamaner' Alıntı:
Demek ki ilk terk etmen gereken alışkanlık stikleri baş parmakla kontrol etme alışkanlığı.

Abi onuda denedim. Askı ile taktım boynuma 3 parmakla stick tuttum hiçbir tuşa erişemez oldum. Şimdi baş parmak kullanıp yüzük parmağı ile alttaki kontroller orta parmak ile antenin yanındaki kontroller işaret parmağı ilede stiklerin üzerindeki kontrolleri kurcalamaya çalışıyorum. Birde benim eller tombiş abi stiklere sığmıyor 3 parmak [emoji4]

Sumer abimiz uzman olarak gerekli yorumlari Yapmis :halay: Ben sadece su konuya da baktigindan Emin olmak adina paylasmis olayim ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sumer abimiz uzman olarak gerekli yorumlari Yapmis :halay: Ben sadece su konuya da baktigindan Emin olmak adina paylasmis olayim ;)

Abi okumam mı tek tek izledim videoları daha modeli bile almadan. :)

Abilerim sim çalışmalarını kendim izlediğimde bile hatalarımın farkına varıyorum. Bilgisayarım için farklı farklı daha performans kaybı yaratmayacak bir simülatör olmadığı için kayıt sırasında da çok kastığı için net görüntüler alamıyorum. Keşke bizler içinde farklı farklı simülatörler olsada bizde rahat rahat kullansak.

Ben videoyu izlediğimde ilk inişin başarılı olduğunu dönüşlerde elavatör hakimiyetinin zayıf ama ilk videoya göre daha başarılı olduğunu gördüm. İkinci manevrayıda ilki gibi yapabilseydim çok iyi olacaktı. Hızda çok kaybediyorum. Birde pistin başına inip ortasına kadar teker sürüp sonunda kalkmak gibi bir amacım oldu nedense. Touch and go adabına uysun istedim ama olmadı şimdilik. :)

Doğuş' Alıntı:

Abilerim sim çalışmalarını kendim izlediğimde bile hatalarımın farkına varıyorum. Bilgisayarım için farklı farklı daha performans kaybı yaratmayacak bir simülatör olmadığı için kayıt sırasında da çok kastığı için net görüntüler alamıyorum. Keşke bizler içinde farklı farklı simülatörler olsada bizde rahat rahat kullansak.

Ben videoyu izlediğimde ilk inişin başarılı olduğunu dönüşlerde elavatör hakimiyetinin zayıf ama ilk videoya göre daha başarılı olduğunu gördüm. İkinci manevrayıda ilki gibi yapabilseydim çok iyi olacaktı. Hızda çok kaybediyorum. Birde pistin başına inip ortasına kadar teker sürüp sonunda kalkmak gibi bir amacım oldu nedense. Touch and go adabına uysun istedim ama olmadı şimdilik. :)
Doğuş biz realflight ve phoneix kullaniyoruz onlar kendi içlerinde kayıt yaptıkları için video almıyoruz ve hiç Kasmi yor bu senin simde vardır bir araştır.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Doğuş biz realflight ve phoneix kullaniyoruz onlar kendi içlerinde kayıt yaptıkları için video almıyoruz ve hiç Kasmi yor bu senin simde vardır bir araştır.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Abi bundada varmış ona benzer birşey ama bendeki basic sürümü bunun üst sürümlerinde alıyor sanıyorum.

Git gide işi kapıyorum sanırsam. :halay: Trainerı bıraktım birde bununla deneyeyim dedim. Son inişide iyi dengeleyebilsem çok iyi olacaktı ama 3'te 2 de başarılı gibi. :RCKolik:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ben bundan daha iyi inemiyorum! :)

Abi benim yaptığım uygulamada bir hata var mı, yoksa buna göre çalışayım. İnternette dönüş videolarını inceledim rudder basıp rudder tersine aileron veren birine denk geldim. Sonra senin dönüşlerle ilgili yazıları okudum abi. Sanıyorum ki benim yaptığım işlemler doğru. Bazen elavatörü çok iyi ayarlayamıyorum irtifa yükseliyor abi ama onuda baya çözdüm gibi.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Arkadaşlar, "Coordinated Flight" dediğimiz temel uçuş tarzında uçağın içinde bulunan her nesnenin ağırlık vektörünün uçağın tabanına dik olmasını isteriz. Ne demek? Özellikle dönüşlerde uçakta bulunan nesnelerin (buna pilot ve yolcular da dahil) dönüş içine yıkılmalarını da dönüş dışına savrulmalarını da istemeyiz. Tüm kontrollerimizin temel gerekçesi de budur.

Bunu sağlamak için döneceğimiz tarafa aynı anda aileron ve rudder komutu veririz. Her iki komut da uçağın başını düşürmeye yol açacağı için hemen takip edecek şekilde gerektiği kadar elevatör çekeriz. Yani aileron ve rudder aynı yönde verilir. Bu şekilde Hakan'ın özellikle altını çizdiği gibi, abartılı bir yatıştan kurtulmuş oluruz aynı zamanda. Zira fazla yatış bir yerden sonra kontrol ve/veya oryantasyon kaybına yol açar. Ama bazı abilerimizin baskıları ile rudder kullanmak yerine tek elle uçuşa alışıp uçağı iyice yatırıp elevatör çekerek dönmeyi doğruymuş gibi algılamış da olabiliriz. Bu saçma ve temelsiz alışkanlıktan kurtulmak, uçuş kalitemizi olumlu yönde etkileyecektir.

Gelelim "Un-Coordinated" manevralara. Bunlar genel olarak "kayma" yani "slip"'e yol açan manevralardır. Modelde gerçek uçaktan daha fazla kullanılırlar.
Yatışsız dönüşlerde aynen Hakan'ın dediği gibi ters kumanda verilebilir. Dönüşe, dönüş yönünde rudder ve elevatör komutu ile başlanıp uçağın yatışını önleyecek kadar ters aileron verilebilir. Dışarıdan göze hoş görünse de ve ben özellikle Pier Cub ile çok severek uygulasam da içindeki her şey bu dönüş esnasında dönüş dışına savrulur. O nedenle gerçek uçakta tercih etmeyiz.

Bir diğer ters kontrol uygulaması yan rüzgar inişinde yapılır. Burada rüzgarın geldiği yöne aileron verip uçağı pist istikametinde tutmak için ters rudder veririz. Dikkat edilecek nokta uçak aileron tarafına yattığı için ters rudder kısmen up elevatör etkisi yapacaktır. Mutlaka elevatör basıp stall engellenmelidir.
Başka bir uygulama hızlı irtifa kaybetmek için yapılan slip manevrasıdır. Bunda da bir yana aileron verilirken ters rudder basılır ve down elevatör verilir. Hızlı irtifa kaybının temel sorunu olan hız artışını bu manevra ile engelleriz.

Yan rüzgarla son yaklaşmada eğer krab yöntemini kullanıyorsak yani burnumuz rüzgar içine dönük olacak şekilde iniyorsak son anda rudder ile burnumuzu pist hizasına çevirirken oluşacak olan yatışı ters aileronla engelleriz. Bu modelcilikte çok sık kullanılmaz. Daha çok büyük yolcu uçaklarının uygulamasıdır.

Son olarak normal bir son yaklaşmada da süratimiz azalmış olacağı için istikameti aileron ile değil rudder ile tutmamız doğru olur. İşte bu esnada rudder komutu ile oluşacak yatışı engellemek için ters aileron komutu verebiliriz.

Rudder lobisi bol rudderli uçuşlar diler. :D

---------------------------------------------------------------
Rudder konusuna gelince... Rudder pilotun mutlaka hakim olması gereken bir kumanda. Bir trainer ile uçarken hiç rudder kullanılmasa da olur. Dönüşler yamuk yumuk olur belki. Başka da sorun olmaz. Ama kalkış ve inişte rudder çok önemli. Uçaklarda klasik olarak pervane, kokpitten bakıldığında saat yönünde döner. Bu uçaklarda kalkış için gaz açıldığında uçak sola gider. Pilot buna hazırlıklı olmalı ve gerektiği kadar sağ rudder beslemesi yapmalıdır. Uçak hızlandıkça gerekli olan sağ rudder miktarı azalacaktır. Uçak sağdan yan rüzgar almadığı sürece kalkış koşusunda sol rudder komutu verilmez (ki burada nedense verilmiş).

İnişte rudder istikamet kontrolü için ana kumandadır. Çünkü uçağın hava hızı düşüktür ve aileronların etkinliği azalmıştır. Ayrıca stall hızına yakın uçan uçakta bir kanadı kaldırmak için verilecek aileron kumandası o kanadı stall edip uçağı virille yere yapıştırabilir. O nedenle düşük hızlarda ana yön kumandası rudder olmalıdır. Rudder hakimiyeti, bir gün havada aileron devre dışı kaldığında uçağı kurtarmayı da sağlayacaktır.

Havadaki dönüşlerde aileron komutu ile paralel olarak rudder komutu kullanılır. Ne kadar kullanılacağı uçağa bağlıdır. Bu durumda rudderin işlevi şudur: Bir tarafa dönmek için yatış verdiğinizde yükselen kanat yani yatışın tersindeki kanat daha fazla direnç oluşturur ve uçak burnunu ters tarafa çevirmeye çalışır. Buna havacılıkta "adverse aileron yaw" deriz. İşte rudder bunu engelleyip burnu dönüş tarafına zorlayacak kadar basılmalıdır. Tabii bu zamanla edinilecek bir deneyim.

Bir de yan rüzgar inişinde rudder önem taşır. Burada yere yaklaşınca rüzgar içine hafif yatış verip istikameti ters tarafa rudder basarak koruruz. Ama bu da aslında ileri düzey bir manevra sayılabilir.

Sümer Abi'nin bir konuda yazdığı mesajı burayada ekliyorum sorumu sorup cevabınıda bulmuş oldum. :)