DSMX Kumandaya DMSS modül takılır mı ?

Yıldıray Peker

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar.

JR12X kumandam mevcut. Orijinal DSMX modüllü,PCM(Mhz antenli) değil. Bu kumandanın DSMX modülünü söküp,DMSS modülü TG2.4XP modülü takabilir miyim ?

Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
Merhabalar.

JR12X kumandam mevcut. Orijinal DSMX modüllü,PCM(Mhz antenli) değil. Bu kumandanın DSMX modülünü söküp,DMSS modülü TG2.4XP modülü takabilir miyim ?

Teşekkürler.

Tıklayınız :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

;)

Tıklayınız :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

;)

Levent Bey Abi süpersiniz çok teşekkür ederim :)

Anladığım kadarıyla sadece PCM sistemlere uygun,DSMX 12x'te kullanamam. Doğru anladıysam.

Bir de ayrı konu açmadan sormak istiyorum müsadenizle

1-Uçuş yaparken kumanda anteni hangi açıda olmalı? Düz,45 derece ve 90 derece anteni şekillendirebiliyoruz malumunuz(dx9 gibi yeni kumandalar hariç)
2-Kumandanın arkasında bulunan modül kapağı çıkarılmış iken kulağımı yaklaştırdığımda kumanda açıkken çok ince bir ses geliyor,tüplü televizyonların arkasından gelen çok ufak ses gibi.
Bu normal midir acaba ?

Çok teşekkür ederim.

Kumandadan gelen ses normal. Kablolar, bağlantı pinleri, seramik kondansatorlar, bobinler ince bir vızıltı çıkarır. Bir zararı yok.

• Beğen
Tepkiler: Yıldıray Peker
Evet, her elektronik devre ses çıkarabilir. Elektrik akımı güç olduğu için geçtiği her yeri titreştirmeye çalışır. Dediğim gibi kablolar, bağlantı pinleri, seramik kondansatorler, bobin ve transformatorlar bir vınlama sesi çıkarabilir.

1-Uçuş yaparken kumanda anteni hangi açıda olmalı? Düz,45 derece ve 90 derece anteni şekillendirebiliyoruz malumunuz(dx9 gibi yeni kumandalar hariç)
45 derecelik açı en ideali diye okumuştum zamanında bir yerlerde
2-Kumandanın arkasında bulunan modül kapağı çıkarılmış iken kulağımı yaklaştırdığımda kumanda açıkken çok ince bir ses geliyor,tüplü televizyonların arkasından gelen çok ufak ses gibi.
Bu normal midir acaba ?
Levent abi normal demiş ama Turnigy dahil şu ana kadar 4 tane Kuman’da kullandım (Turnigy, 2 adet Futaba, 2 adet Spektrum) ve hiç birinde ben bu sesi duymadım ya da dikkat etmedim :rolleyes:

Evet, her elektronik devre ses çıkarabilir. Elektrik akımı güç olduğu için geçtiği her yeri titreştirmeye çalışır. Dediğim gibi kablolar, bağlantı pinleri, seramik kondansatorler, bobin ve transformatorlar bir vınlama sesi çıkarabilir.
Çok teşekkür ederim ilginiz için Levent Bey Abi

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
45 derecelik açı en ideali diye okumuştum zamanında bir yerlerde

Levent abi normal demiş ama Turnigy dahil şu ana kadar 4 tane Kuman’da kullandım (Turnigy, 2 adet Futaba, 2 adet Spektrum) ve hiç birinde ben bu sesi duymadım ya da dikkat etmedim :rolleyes:
Mehmet Bey Abi çok teşekkür ederim. Arkasında bulunan modül kapağını çıkardım,antenini değiştirecektim. O kısma kapıya kulak dayar gibi sıfıra sıfır kulağımı dayadığımda duyabiliyorum. Varsa bile farkedilmeyecek bir ses diye düşünmekteyim.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Mehmet bey, bu ses her elektronik devrede görülmüyor. Sanıyorum modül bağlantı pinlerinden geliyor olabilir. Bazı devrelerde bu vınıltı duyuluyor. Dediğim gibi bir arıza değil. Normal bir şey.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari