Dual Rate ve EXPO Ayarları (görsel)

Mordo Ortaşı

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Dual Rate ayarlarını görsel olarak anlatan bir site ,bakmakta fayda var.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Expo ayarlarını anlatan ve görsel olarak servo hareketlerini gösteren faydalı bir site.

Abi eline sağlık gerçekten çok güzel bir şekilde açıklamışlar :thumbup:

Hemen konu ile ilgili paylaşımlarımıza bu bilgileri de ilave edelim :RCKolik:

Teşekkürler Mordo Abi. :bravo:

Bazen bir animasyon, bir video veya fotoğraf parağraflarca yazı ile anlatabileceğimiz bir şeyi saniyeler içinde algılamamızı sağlayabiliyor. :thumbup: Buda öyle bir görsel olmuş bence. %p

Mordo bey, paylaşım için teşekkürler! %p Yeni başlayanların, hatta bir çok deneyimli modelcinin bile üzerinde durmadığı bir kolaylık. Eğer radyolarımızda bu işlev olmasaydı, bunu mekanik olarak yapmak gerekecekti, ki bu iş hiç de kolay olmayacaktı! :-\

Çaylak modeli için dual rate ve expo ayarını nasıl yapmamı önerirsiniz acaba. Sakin stabil bir uçuş yapıp uçmayı öğrenebileceğim bir değer öneriniz varmıdır. Elevator, aileron ve ruder için değerleri ayrı ayrı belirtirseniz çok sevinirim. Sorularımla belki biraz bunaltıyorum sizleri ama sürekli uçakların düşüp kırılmasından bıktım. Artık bu riski en aza indirmek için tüm önlemleri almak istiyorum. Tecrübelerinizden faydalanıp doğru olanı yapmak istiyorum. Teşekkür ederim.

İbrahim Bey bu ayarlar için genelgeçer çözümler ne yazık ki yok. Normalde işe kontrol yüzeyi atımları ile başlamak gerekir. Bir ARF kitte üretici zaten önerilerini yapmış olur. Biz de ona uyarız. Sizin durumunuzda ise ya uçağı daha önce uçurmuş olanların kullandığı atımları öğrenmek ya da göz kararı bir ayar yapmak gerekecek. Ayrıca bu tür bir uçakta dual rate gerekeceğini düşünmüyorum. Tek bir rate yeterli. Belki dual rate ayarını sadece farklı expo oranları için kullanabilirsiniz. Yani yüzey atımlarını değiştirmeyip sadece expo değerlerini değiştirecek şekilde bir dual rate (hatta triple rate) düşünebilirsiniz.
Ben kendi uçaklarımda kural olarak aileron ve rudder için daha az expo (% 15 - 20), elevatör için daha fazla expo (% 25 - 40) ayarlarım. Tabii bu değerleri Futaba / Hitec için eksi, JR / Spektrum için artı olarak düşünmelisiniz.
Çaylak için şöyle bir önerim olabilir. Varsa üç konumlu bir buton kullanın.
High rate:
Aileron expo 10
Rudder expo 10
Elevator expo 25

Medium rate:
Aileron expo 15
Rudder expo 15
Elevator expo 30

Low rate:
Aİleron expo 20
Rudder expo 20
Elevator expo 35

"Rate" ifadesi kafa karışıklığı yaratmasın. Üç konumda da endpointler % 100 olacak.

Üç konumlu buton orta konumdayken uçuşa başlanır. Havada her iki konum da denenir. Sonra gerekirse ince ayar yapılır. Hatta tam istenilen ayar bulunduğunda dual / triple rate ayarları iptal edilip uçak sadece bu ayarla uçurulur.

Sümer bey anlattığınız şekilde kumanda ayarlarımı yaptım çok teşekkür ederim. Doğru anladığımı teyit etmek için ayarlarımın bir resmini paylaşmak istedim. Yanlışım varsa düzeltirmisiniz lütfen.

Kumandanız ne? Grafiklere göre expo ters olmuş gibi. Eksi olması gerekecek sanki.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Expoları eksi verin. ;)

ibrahim bey at-9 kumanda kullanıyordu radiolink, öyle seöylemişdi diye hatırlıyorum, expolar ters olmuş gibi sümer beyinde söylediği gibi,
bu arada bende bu konuyu yeni gördüm, gerçekten görseller süpermiş çok açıklayıcı olmuş..

birde ibrahim bey isterseniz madem yeni bir çaylak model yapacaksınız, modeli bitirdiğinizde kanat hareketlerini gösteren bir video yada resim çekerseniz yani demek istediğim örneğin full aileron da kanat atımının nekadar açıldığını görebileceğimiz resim veya video çekerseniz , belki onun üzerinden ufakda olsa size dual rate verip vermemeniz konusunda bilgi verebiliriz, bende 2 kademeli switche atarım hep dual rateleri, baktım havada sağır kaldı direk %100 hale getiren konuma çekerim geri , deneme uçuşlarında..

Kumandam radiolink at9. 3 konumlu c swich ine atamiştim bu ayarlari. Eksi olarak degiştiriyorum o zaman degerleri teşekkür ederim hepinize. Kanatlari kaldi sadece ucçagin bugün onlara da tamamlayip videosunu paylaşirim dual rate ayrlarını da sizin önereceğiniz şekilde yapariz. Çok sağolun değerli yorumlariniz için

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Volkan bey ayarlardan sonra video yuklerseniz dual rate için ihtiyaç olup olmadıgını soyleriz demiştiniz bu video sizin için [emoji16] acaba bu şelilde stabil bir uçuş için uygunmudur. Expo ayarlarını da yaptım ama hala aileronlara komut verirken elevator de veya elevatore komut verirken aileron da hafif hafif hareket ediyor. Expo ayarlarını da biraz arttırsam mı acaba. Bugun hava çok sakin uçuş denemesi yapmak istiyorum degerli cevaplarınızı bekliyorum.

Bence aileron ve elevatör iyi. Rudder sağa hareket etmiyormuş gibi geldi bana. İmkan varsa rudder atımlarını artırmayı öneririm.
Aileron elevatör karışması ise sizden kaynaklı. Bunu önlemek için kumanda stiklerinin yaylarını sertleştirebilirsiniz (kumandanızda diğer birçok kumandadaki bu özellik vardır diye umuyorum).

Sumer bey evet ruderde biraz sıkıntı var ona bakacağım birde servosu bosta dururken kendı kendıne tırt tırt şeklinde sesler çikartiyor acaba servo bozulmuş olanilir mi. Kumanda yaylarının sıkılasabildiğini de bilmiyordum menu den mi yolsa içini açıp mı yapmak gerekiyor o işlemi.
Edit: Birde hiç ruder kullanmasam uçağı uçurmak daha kolay olmaz mi elim ona hiç alisamadi sim de de pek kullanma gereksinimi duymuyorum [emoji16]