Dx6i Gyro'yu Gear Kanalına Atama

Berkay Eğmür

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Herkese merhabalar. Geçen hpc uçuşlarımda modelin verdiğim gyro gainleri almadığını farkettim. Gainin işlemesi için gyroyu gear kanalına atamak felan lazımmış galiba bunu dx6i'de nasıl yapabilirim ? Bileniniz varmıdır :) Teşekkürler.

Berkay , DX6i'nin menüsünü bilmiyorum , ama DX7S de aynen şöyle yapılıyor.Menü - Gyro bölümüne geliyorsun.Alt solda Ch:Gear seçili olacak. Sağ alt köşede Sw:F Mode
Normal : Normal modda kuyruğu tutan gain değeri ayarlanacak
Stunt 1 : İdle -up pozisyonunda kuyruğu tutan değer , normal uçuş değerinin 5-6 birim eksiği olabilir...
Hold : Hold çektiğinde kuyruğu tutması arzu edilen değer , normal ve idle değerlerinden biraz daha yüksek olacak.......

Cevabin icin tesekkurler abi ama benim gyro menusu su sekil:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Berkay Eğmür' Alıntı:
Cevabin icin tesekkurler abi ama benim gyro menusu su sekil:

Berkay , rate yazan yeri bir şekilde aşağıdaki normal yüzdeyi karıştırarak düşürerek ya da yükselterek , head lock durumuna getirmen lazım.Dx7'ninkinden farklı ama mantığı aynı bir menü...Bilen birisi elbet yardımcı olur , ama bu durumda tutmaması normal çünkü rate modda uçuyorsun...

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Berkay , rate yazan yeri bir şekilde aşağıdaki normal yüzdeyi karıştırarak düşürerek ya da yükselterek , head lock durumuna getirmen lazım.Dx7'ninkinden farklı ama mantığı aynı bir menü...Bilen birisi elbet yardımcı olur , ama bu durumda tutmaması normal çünkü rate modda uçuyorsun...
Abi orda hep rate yaziyor gain 50nin alti rate 50 nin ustu head lock olarak kabul ediliyor.

Bence kumandada 7. Kanal olmadığından Gyro zaten 5. Kanal olan gear kanalına atanmış durumda. Bence sorun helikopterde. Daha doğrusu sorun değil de helinin gyrosu 5. Kanala atanmış değil.
Mesela 130x de gyro gain değerlerini kumandanın stickleri ile değiştiriyorduk. Belli bir yolu vardı. Cyclic gain değerlerini de aynı şekilde sticklerle değiştiriyorduk. Tabi önce heliyi ayar menüsüne alıyorduk.
Belki bunda da böyle bir yol vardır

Cahit Kaş' Alıntı:
Bence kumandada 7. Kanal olmadığından Gyro zaten 5. Kanal olan gear kanalına atanmış durumda. Bence sorun helikopterde. Daha doğrusu sorun değil de helinin gyrosu 5. Kanala atanmış değil.
Mesela 130x de gyro gain değerlerini kumandanın stickleri ile değiştiriyorduk. Belli bir yolu vardı. Cyclic gain değerlerini de aynı şekilde sticklerle değiştiriyorduk. Tabi önce heliyi ayar menüsüne alıyorduk.
Belki bunda da böyle bir yol vardır
Abi helinin oyle ayar modu felan yok gain arayanlar var heli gain aliyor fakat iste gyroyu gear kanalina atamak gerekliymis

Peki bu kumanda ile başka heli uçurdun mu?
Eğer uçurduysan onlarda nasıl ayarladın gyroyu?
Dx7s de gyroyu aktif edince zaten gear kanalı seçili oluyor. Ama istersen 7. Kanala atayabiliyorsun. Muhtemelen dx8 de istersen 7. Veya 8. Kanala atarsın. Öyle her istediğin kanala izin vermiyor. O nedenle bence sende zaten 5. Kanala atanmşı durumdadır
130 x de ben de ayar modu yok sanırdım ama ESC ayarlar gibi sticklerle ayarlanıyordu

Cahit Kaş' Alıntı:
Peki bu kumanda ile başka heli uçurdun mu?
Eğer uçurduysan onlarda nasıl ayarladın gyroyu?
Dx7s de gyroyu aktif edince zaten gear kanalı seçili oluyor. Ama istersen 7. Kanala atayabiliyorsun. Muhtemelen dx8 de istersen 7. Veya 8. Kanala atarsın. Öyle her istediğin kanala izin vermiyor. O nedenle bence sende zaten 5. Kanala atanmşı durumdadır
130 x de ben de ayar modu yok sanırdım ama ESC ayarlar gibi sticklerle ayarlanıyordu
Alzrc 450 fbl ucuruyorum abi onda zaten uniteden ayarlaniyor her sey.

Mix1 yerine girip boyle bir seyler yaptim ama boyle olacak sanirim ?

Berkay Eğmür' Alıntı:
Alzrc 450 fbl ucuruyorum abi onda zaten uniteden ayarlaniyor her sey.

450 fbl uçururken sahada nasıl gyro ayarlıyordun. Tamam üniteden ayarlanıyor ama sahada kumandadan da ayarlayabiliyorsun. Neyse şimdi ustalar el atar

Cahit Kaş' Alıntı:
450 fbl uçururken sahada nasıl gyro ayarlıyordun. Tamam üniteden ayarlanıyor ama sahada kumandadan da ayarlayabiliyorsun. Neyse şimdi ustalar el atar
Abi kbarda program disinda gainle oynayamiyosun.

Bende fubar vardı. O da aynısı. Ama kumandadan gain değişiyor. Kbar da da değiştiğini biliyorum. Ama onun için fbl ünitenin programında bank kısmında bir seçim yapılıyor

Cahit Kaş' Alıntı:
Bende fubar vardı. O da aynısı. Ama kumandadan gain değişiyor. Kbar da da değiştiğini biliyorum. Ama onun için fbl ünitenin programında bank kısmında bir seçim yapılıyor
Evet bende o sekilde yapiyorum ama program olmadan gain atandigini bilmiyordm

Yanında bi alıcı ve bir servo varsa yeni model açıp alıcıyı bindle. Sonra gear kanalına servoyu tak. Gyro menüsünü de aktif et. Sonra gyro gain değiştirdikçe gear kanalına takılı servonun hareket ettiğini göreceksin. Şayet hareket etmezse o zaman gear kanalını gyroya ataman gerekir.