DX8 AUX1 kanalına nasıl müdahale edilir?

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Değerli dostlar, açıkçası forumlarda konu açmadan önce detaylı bir araştırma yaparım ama bu sefer affınıza sığınarak fazla kurcalamadan sorumu sormak istiyorum.

Dün sahada bir arkadaşımızın DX7 kumandası ile yeni bir uçağın setup'larını yapmaya çalıştım. Model bir PC9 ve retractlı. Ön dikmenin rudder servosu ile ana rudder servosu ayrı. Ben de farklı endpointler kullanabilmek için Y kablo kulanmak yerine miks kullanmak istedim.
Kumandada ilk dört kanal zaten belli. Beşinci kanal "gear" yani iniş takımı için ayrılmış. Sonra da AUX1 ve AUX 2 var. AUX2 sağ üstteki potansiyometreye bağlı. Zaten kumandadaki tüm switch ve bir potansiyometrenin yanında işlevleri yazılı. Ne yazık ki AUX1 kanalına kumanda eden herhangi bir switch ya da potansiyometre yok.
Bunu görünce şöyle düşündüm: Bu AUX1 kanalı sadece miks ile kullanılmak üzere tasarlanmış. Yani çift aileron kanalı ya da çift elevatör kanalı gibi. Ehh bu da zaten tam aradığım şey. Ama gel gör ki herhangi bir switch ya da potansiyometreye bağlı olmayan bu AUX1 kanalı sürekli bir uçta duruyor. Yani orta konumda değil. Tamam miksleyince rudder ile birlikte çalışıyor ama merkezde olmadığı için istenilen etki elde edilemiyor.

Soru şu: DX8'de AUX1 kanalını nasıl kontrol ediyoruz?

(Özür dilerim DX8 olacak)

Abi,

Geçenlerde DX8 ile HC-3X benze şekilde AUX-1 kullanmamız gerekti. Ben de o zaman araştırmıştım. Bizim yaptığımız anlatayım abi, sen ihtiyacına göre revize edersin.

Şimdi amacımız :

AUX-1 kanalına , daha önce belirlediğimiz değerleri 3 konumlu 1 switch yardımı değiştirmek. Ayrıca daha önce verdiğimiz bu değerler uygun değilse de, bu değerleri online olarak kumanda üzerinden oynamak.

3 konumlu Swithc olarak "Rud D/R" kullanalım. Online değer değiştirmek için de potansiyometre yerine "R Trim button" kullanacağız.

Buna göre kumanda üzerinde şu ayarlamaları yapıyoruz :

1- "DX8 System > Switch Select" menüsünden "R Trim: Gov" seçiyoruz. Abi bu muhtemel uçak modelinde olmayan bir değer. Bunu senin uygun bir şey yapman gerekecek.
2- Daha sonra "Governor" menüsüne gidip, şu ayarlamaları yapıyoruz.
Pos 0: 50%
Pos 1: 55%
Pos 2: 60%
Ch: Aux 1 Sw: Rud D/R

Biraz karışık oldu ama umarım ne demek istediğimi ifade edebilmişimdir :embarras:

Abi bir de şu konuya bak istersen. Tam olarak senin istediğin şeyi sormuş ve yapmışlar gibi.

Çok teşekkür ederim. Ben "Switch Select" diye bir meni item bulamadım. Derdim o :) Şimdi linke bakıyorum.

System Setup'a girip oradan Switch Select menüsüne ulaşmak gerekiyormuş. Neden bu JR/Spektrum'dan uzak durduğumu bir kez daha anladım. Kimse kusura bakmasın. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
System Setup'a girip oradan Switch Select menüsüne ulaşmak gerekiyormuş. Neden bu JR/Spektrum'dan uzak durduğumu bir kez daha anladım. Kimse kusura bakmasın. :)
Her zaman lazım olmaz diye iç kısımlara koymuşlar abi :laugh:

Merak ettiğim konu şu? Bu ayar modele mi kaydediliyor yoksa kumandanın global bir ayarı mı?

Sümer Yamaner' Alıntı:
Merak ettiğim konu şu? Bu ayar modele mi kaydediliyor yoksa kumandanın global bir ayarı mı?
Modele kayıt ediliyor abi :)