Eachine QX-90 Micro Quadcopter Kumanda sorunu

İlgi Alanı
Heli
Merhabalar.
2016 yılında banggood.com'dan Eachine marka QX-90 model bir quadcopter ve Flysky marka bir kumanda almıştım.
Aldığım zamanki sorunu çözemediğimden hobiye devam etmemiştim. Şimdilerde devam etmek istiyorum.
Öncelikle quadcopterin teknik özelliklerini belirteyim:

EACHINE QX-90 Quadcopter
-F3 EVO BRUSHED kontrol kartı,
-Flysky kumanda için alıcı,
-8,5x20 mm fırçalı motorlar,
-ESC'ler uçuş kartına entegre.

Bind işlemini başarıyla yapıyorum. Arm için kumandadan VRB'yi atadım. Kumandadan AFHDS-2A'yı kapatıyorum.
Quadcopteri arm ettiğim zaman tepki vermiyor. Disarm edip tekrar arm ettiğim zaman ve bunu 2-3 kere denediğim zaman bağlanıyor. Ancak bağlandıktan sonra çok yavaş bir şekilde gaz verince yavaşça hızlanıyor. Ama belirli bir hızı geçince bütün motorlar tam güçte çalışmaya başlıyor. Gazı kesip disarm etmeme rağmen 7-8 saniye kadar bu şekilde çalışmaya devam edip sonrasında motorlar susuyor ve tekrar arm edip gaz verdiğim zaman quadcopter tepki vermiyor. Bu arm işlemini 2-3 kez tekrarlayınca tekrar bağlanıyor ama aynı sorunla karşılaşıyorum. Eğer ilk kalkışta çok gaz vermişsem aynı sorunu başta yaşıyorum.

Ek olarak arkadaşımda aynı kumandadan var. Onun kumandasıyla bind ettiğimiz zaman normal bir şekilde çalışmıştı. Ancak benim kumandamda bu sorunla karşılaşıyorum. Arkadaşım yakınlarda olmadığı için kumandaları karşılaştırıp ayarları düzeltme imkanım da yok malesef.

Kumandayı resetleme, firmware update gibi şeyleri denedim kumanda menüsünden ancak bir sonuç alamadım.
Tecrübenizle beni aydınlatabilirseniz çok sevenirim. Çok deneyimli olmadığım için öğrenme sürecindeyim diyeyim.
Cleanflight'a bağlayıp üstün körü bakındım ama çok tecrübeli olmadığım için oradan da bir çıkarımda bulunamadım.

Destekleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Kontrol Kartınız
F3 EVO BRUSHED FC
Model Sınıfı
Micro quadcopter
Motor, Pervane ve ESC
8,50*20 mm. fırçalı motor
Kumanda Alıcı ve Verici
Flysky I6
Extra Ekipman
Yok
Tekrar merhabalar. Aynı kumandadan başka bir arkadaşımdan temin ettim ve emaneten aldığım kumanda quadcopterde sorunsuz çalışıyor. Yani sorunun tamamen kumandadan kaynaklı.
Benim sorunlu kumandamda 6 kanal çalışıyor ve firmware update yapılmamış.
Emanet aldığım kumanda da firmware update yapılmış ve 10 kanal aktif görünüyor.
Ben şimdi firmware update için simülasyon kablosu temin ederek firmware update yapsam acaba sorunum kesin olarak çözülür mü? Yani sorunun firmwareden kaynaklanma olasılığı nedir. Sonuç olarak ilk başta 6 kanal olsa bile normal şekilde kumandamı kullanmam gerekmez miydi?
Ya da sorunun kaynağı ile ilgili başka nereye bakmalıyım, hangi adımları izlemeliyim.

Kanal sayısı ile alakalı değildir. Kumandanın ayarlarında sticklerin hareketlerini gösteren kısım var oraya gelip bütün stickler doğru çalışıyor mu kontrol edebilirsiniz. Çalışmasında bir problem yok ise kumandanın yazılımında bug olma ihtimali olabilir onun için orjinal firmwareyi tekrardan kumandaya atabilirsiniz. Eğer hala sorun çözülmüyorsa arıza mekaniksel olabilir. Video vb. Şeyler paylaşabilirseniz daha detaylı yorum yapabiliriz bu şekilde zor.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Firmware güncelleme işlemini yapıp sonrasında gelişmeleri buraya yazayım. Teşekkür ederim yanıt için.