EDF F-22 Denemesi.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.

Mehmet Sarıkaya

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Uzun sayılacak bir dönem (10 yıl kadar) ortasından pervaneli hiç de aslına uymayan F-22 modeller yaptım ve uçurdum.
Bir anlamda hep geliştirmek zorunda olduğumuz pilotaja katkısı inkar edilemez bir model F-22 .
Geçen süreçte biraz da olsa elektrikli fanların gelişmesini bekledim. Zira ilk üretilen fanlar amper vampiri gibiydiler ve onlara uygun batarya temini çok zordu.
Hala bu konuda fazla bir gelişme yok diyebilirim. Çok iyi fanlar elbet var, ancak bütcesi kısıtlı modelcilerin ulaşması zor fiatlara temin edilebiliyorlar.

Aliexpress den en ucuzlardan (31 dolar) bir fan ve fan için ugun 50A esc yetmesine rağmen Çinlinin abartmasını bildiğim için 60A bir de esc aldım.
Fanın sayfasında 3S pil ile 1100 gr. 4S pil ile 1400 gr. itki sağladığı yazıyordu. ( ) İnandırıcı olmadığını daha önceki satın alma deneyimlerinden biliyordum.
Ancak bu kadar da fark olmasını beklemiyordum. Fan 3S ile 520, 4S ile 600 gr. itki ancak alabildim.

EDF li bir F-22 planını internetten çok aramama rağmen bulamadım. (genelde hazır kitler var) Eski pervaneli modelin planından değişiklik yaparak bir prototip yapmaya karar verdim.
Çok uğraşmama rağmen ancak 700 gr. bir ağırlıkla bitirebildim. Belki ikincisini 100-150 gr daha hafif bitirip Fan dan daha iyi verim alabilirim.
Uzatmadan, uçakcıların atıl bir döneme girdiklerini de düşünerek biraz hareket adına deneme yanılması bol bir FANLI F-22 F yapım aşaması ve ıyı kötü uçuş videosunun hikayesini paylaşmak istedim.

Öncelikle fan çıkışının nasıl bir malzemeden yapacağıma karar veremedim
1- Sıcak tel ile kesim strafor silindir.
2-Gazoz plastik şişeden bir silindir
3-3 mm. deprondan bir silindir

Deneme yanılma ile hemen hemen üçünüde denedim.
Standart F-22 planından ozalitciden 80 cm kanat eni olan bir çıktı aldım. Ve ona göre kesitiğim 6 mm. kalınlıktaki depron üzerinde CG yi göz önüne alarak yerleştirme denemelerim oldu.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Sarıkaya

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Ana yüzey orijinal 6 mm deprondan kesildi.
Burun ve gövdeyi oluşturan ana parça (fuselage) 2 kat 5cm. kalınlıkta strafordan kesilip deniz tutkalı ile lamine edildi.
Skid ler 6 mm deprondan kesilip hazırlandı. 6 mm kalınlık yerine 12 mm olarak ana yüzeye daha sağlam basması amacıyla iki kat olarak 1 cm eninde depron şeritlerle takviye edildi. (depron yapıstırmada uhupor straforda ise deniz tutkalı kullandım)
Ana yüzey üzerinde EDF ve nozul yeri kesilip hazırlandı.

Mehmet Sarıkaya

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Model bitti aslında.
Olası bu tarz model yapacaklara örnek teşkil eder de faydası olur amacıyla elimden geldiğince detay fotografları ekliyorum.

Mehmet Sarıkaya

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Bir kaç resim daha ekleyip berbat bir pistte kalkıp kısa uçurduğum videosunu daha sonra ekleyeceğim.
FAN hava çıkış nozulu strafordan silindirik şekilde sıcak tel ile kesip yapmıştım. Hava çıkışına dirençli yüzeyler nedenli aynı silindiri 3 mm. deprondan yapıp koli bantı ile iç kısmı kaplanınca daha pürüzsüz direnci az bir nozul ile değiştirdim.

Mehmet Sarıkaya

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Model bitmeye yaklaştıkca bazı yerleri zorunlu değiştirildi. Buna bağlı olarak F-22 görüntüsünden uzaklaşıp ne olduğunu bilmediğim birşeylere benzedi. :rolleyes: :D
Retract takacaktım yer bulamadım. :) Sabit ana iniş takımı ve servolu ön tekerlek yaptım.
fuselage F-22 ile alakasız oldu.
İzleyenlerin affına sığınarak bunun bir EDF denemesi olduğunu hatırlatmak isterim. ;) 2. defasında yapınca mümkün olduğu kadar orijinale bağlı kalmaya gayret edeceğim. Bunun içinde tek değil çift EDF kullanmak gerekecek.

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Yeni avatar resmimizin de ortaya çıkış aşamalarını görmüş olduk :thumbup:

Ellerine emeğine sağlık abi, paylaşım için teşekkür ederiz :) Maiden videosunu da merakla bekliyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Sarıkaya

Mehmet Sarıkaya

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Mehmetcim teşekkür ederim. :saygilar:
Video youtube yükleniyor bitince ekleyeceğim. :) Sesi güzelmiş. Kısa uçtum. Pist çok kötü, ceviz iriliginde taşlar otların arasında serpili bir zemin... Kalkamaz sandım ama kalktı.

Son düzenleme:
  • Sevdim
Tepkiler: Mehmet Kucuksari

Mehmet Sarıkaya

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Bu arada, ilk kez EDF kullandım. :)
Hani kıskanmıştım Özgürün jetin sesini .😛 Ucuz yollu kendimi rahatlayım dedimdi :rolleyes:
Bunlarda ses olarak fena değilmiş...😝

Kısa bir video; Uygun pist ve pil bulursam daha uzunlarını yapmayı umuyorum

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:

Mehmet Sarıkaya

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Mehmet bey çok güzel hele sesi çok hoş kırımsız uçuşlar hayırlı olsun. ( bende gaz çubuğuna bağlı jet ses efekti mi yapsam kumandaya havada çaylak kumandadan ses jet 😂 O şekilde mi avutsam kendimi😊)
Ses efekti veren zamazingodan bende var ama bir yere kadar. Ses az bi uzaklıktan duyulmuyor. En iyisi ucuz bir EDF almak.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari

Serdar ekiz

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Ses efekti veren zamazingodan bende var ama bir yere kadar. Ses az bi uzaklıktan duyulmuyor. En iyisi ucuz bir EDF almak.
Haklısınız hocam ses bir yere kadar bir süre sonra tadı kalmaz, benim için ise önce uçmayı bi öğreneyim de uçtum uçmaya daha doğru düzgün inemiyorum ben değilde uçak nereye isterse sanki oraya iniyor. 😊
Uygun edf için daha çoook çok var kendi adıma.Arada Özgür beyin jet videosunu açıp öyle keyif alıyordum artık sizinkileri de izleyerek keyif almaya bakayım. 😊

Mehmet Sarıkaya

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Mehmet abi bence çift EDF ve retraklı bir SR-71 projesini hakediyor bu ses. :saygilar:
Türker'cim gaza kolay geliyorum. SR-71 planı varmı nette bakayım. Tabi depron ve strafor esaslı olmak kaydıyla. Bir 700 mm fan daha ekleriz projeye. 😝
Hazır da tam buna göre retrac da var. %p