Edge 540 - Extra 300 Kırması El Yapımı Köpük Model

Mesut AKIN

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Selam arkadaşlar :)

elimdeki zagi kanadını kullanarak uçak yapabilirmiyim diye düşünürken aklıma bi fikir geldi kanatları önce uçağa uygun şekilde kestim bu ilk adımdı

bu arada kanat açıklığı tam 95cm olacak ve değişik bir model olacak , bunun sebebi ise hiç plan kullanmadan kafadan uydurma göz kararı bir model olması :)

@Delikopter - Hüseyin arkadaşımızın göndermiş olduğu 100cm Zagi kanadını uçağa uygun olacak şekilde keserek başlıyoruz :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

tahmini görüntü bu :)

yatay gövde için mavi dış cephe kaplaması , dikey gövde ve rudder dümeni için 6mm Depron kullandım

Gövdenin alt ve üst tabakasını 2 şer adet kesip Deniz tutkalı ile birbirlerine yapıştırdım 12mm lik bir kalınlık elde ettim, kestiğimiz yerleri zıpmaralayarak tesviye ettim :)

Daha sonra gövdeyi birleştirdim , tam kurumasını beklerken kanada çıta atmayı unuttuğumu farkettim ve gövdenin alt parçasını söktüm yapıştırıcı kurumadan :D

Kayın ağacından 6mm lik yuvarkal çıta kullandım ve bunu Deniz tutkalı ile yapıştırdım, Deniz tutkalı kullanmamın sebebi hem Epoxye göre Ucuz :D hem hafif hemde şişerek aradaki boşlukları dolduruyor :)

Genel bir görüntü kontrolü :) ve burda Özgür arkadaşımız uyarısı sayesinde burunun gereğinden fazla uzun olduğunu farkettim :D ve burunu kısalttım :D

Burunu kısalttıktan sonra genel bir görüntü :) ve arkasından kesilen kısımları tekrar zımparalayarak tesviye ettim :)

Maket bıçağı kullanarak kanat altında taşan Deniz tutkalını kestim ve zıparaladım :)

Son genel bir kontrol :) ve bu akşam tam gaz kaldığımız yerden devam :)

Kaldığımız yerden devam arkadaşlar :)

geriye kalanlar Aileronlar Rudder ve Elevatördü :) Gökhan abi dün öğlen yemeğinde SU29 unu getirdi yaparken örnek alırsın diye :D model iyice kırma oldu Edge 540 extra 300 ve Su29 çakması :D :lol: :lol:

önce ikisinin boylarını ve kanat açıklıklarını karşılaştırdım :D şaşırdım :D ikiside aynı ölçülerde çıktı :D

Daha sonra Su29 un aileronlarını ölçüp ona yakın bir aileron genişliği kestim tabi kanadın uçları zagi kanadı olduğu için inceydi ve ben bunları bir nebze kestim :)

Aileron menteşelerini köpük uçakta nasıl yaparım diye düşünürüken dün aklıma bir fikir geldi ve kablo bağı dediğimiz cırtlardan yapmaya karar verdim :) Aileronlar için 4mm balsa plaka kullandım 8cm genişliğinde ve arkasına kablo bağını sözde menteşemizi sıkıştıracak bir sistem düşündüm ve iki plaka arasına epoxi ile tutturmaya karar verdim :)

kanada bu kablo bağlarının gireceği şekilde delik açıp epoxi ile yapıştırdım , tabi burda bir nokta var önemli , epoxy komple kablo bağına bulaşıyor yerine iterken ve menteşe görevini yapmasını engelliyor, ben bunu engellemek için menteşe görevi yapacak kısma 2 3 mm lik bir alana makina yağı damlattımki epoxi bu yüzeye tutunmasın :)

Elevatör ve Rudderi kesip montajını yaptım , Elevatörün depron bölümüne 3mm lik Karbon çubuk gömdüm ve sonrada 2 modelin görüntüsü nasılmış diye fotoğraf çektim :D bu akşam elektronik montajına başlarım sanırım :)

bakalım menteşeler çalışıyormu :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

dün akşam elektronikleri takıp ayarlarını yaptım fazla fotoğraf çekemdim ne yazıkki :( motoru burunun içine koydum ancak motor çok güçlü çünkü 3500KV 450 size helikopter motoru kullandım 9x6 pervane ile esc baya ısınıyor , daha küçük ve hatvesi düşük bir pervane ile denemem gerekecek ancak model bu sabah uçtu :) ısınma problemi dışında hiç sorun yok :)

burdada menteşe testimiz var :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ya üstad, allah aşkına bu enerjiyi nereden buluyorsun :) Ben bazen seni takip ederken yoruluyorum, sen durmadan aynen devam :thumbup: Allah nazarlardan saklasın inşallah.

Bakalım elindeki malzemeler ile dizayn edilen bu uçağın performansı nasıl olacak, merakla takipteyiz :thumbup:

Mehmet abi Rezerve mesajı senmi yaptın :D birtane daha yaparmısın :D

Abi enerji falan yok yarı baygın halde yapıyorum valla :D bu modeli bu hale getirmek 1 günün aldı komple pazar günümü aldı :D kullandığım Deniz tutkalının yavaş kürleşmesi ve plansız olması işimi yavaşlatıyor, şurasını şöylemi yapsam burasını böylemi yapsam diye düşünmekten vakit geçiyor :)

Üstad helal olsun. :bravo:

Hayranlık duyuyorum senin bu üretkenliğine. :saygilar:

Mesut AKIN' Alıntı:
Mehmet abi Rezerve mesajı senmi yaptın :D birtane daha yaparmısın :D

Abi enerji falan yok yarı baygın halde yapıyorum valla :D bu modeli bu hale getirmek 1 günün aldı komple pazar günümü aldı :D kullandığım Deniz tutkalının yavaş kürleşmesi ve plansız olması işimi yavaşlatıyor, şurasını şöylemi yapsam burasını böylemi yapsam diye düşünmekten vakit geçiyor :)
"Bu akşam tam gaz devam" yazınca hemen bir rezerve yapayım dedim :D 1 tane daha ilave ettim ;)

Eğer öyle ise, o zaman biz senin genç, bekar ve bol enerjili günlerine yetişmiş olsaydık nasıl olurdu merak etmiyor değilim doğrusu %p

Türker Akgün' Alıntı:
Üstad helal olsun. :bravo:

Hayranlık duyuyorum senin bu üretkenliğine. :saygilar:

teşekkürler Türker , abartılacak bi model değil köpük sonuçta :D ama eğlenme açısından birebir olacak inşallah :D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
"Bu akşam tam gaz devam" yazınca hemen bir rezerve yapayım dedim :D 1 tane daha ilave ettim ;)

Eğer öyle ise, o zaman biz senin genç, bekar ve bol enerjili günlerine yetişmiş olsaydık nasıl olurdu merak etmiyor değilim doğrusu %p

abi genç ve enerjik dönemimi arabalarla drift yapmaya uğraşarak harcadım :lol: hep derlerdi herkez birgün havacı olacak diye :D ozamanlar ne havası ya derdim :lol: :lol: :lol: enerjimi boşuna harcamışım ozamanlar ;D ;D :laugh: :laugh:

Mesut Bey fotoğrafları izlemek bile keyif veriyor insana. Plan kullanmadan böyle bir iş çıkarmışsınız. Yerdeki fayanslardan bile yararlanmışsınız. Hayran kaldım.

Cahit Kaş' Alıntı:
Mesut Bey fotoğrafları izlemek bile keyif veriyor insana. Plan kullanmadan böyle bir iş çıkarmışsınız. Yerdeki fayanslardan bile yararlanmışsınız. Hayran kaldım.

Cahit bey teşekkürler , fayanslardan faydalandım 90 derece gönye niyetine :D işe yarıyor :)

hayırlı olsun mesut güzel iş, zaten uçuşu iyi olur sendeki pilotajla :D

Volkan sağol :) ağırlık merkezini düzgün ayarlayamazsak pilotaj falan kurtarmaz :D :lollol: :lollol: ağırlık merkezini burdan ayarlamaya çalışıcam bakalım :)

Mesut AKIN' Alıntı:
Volkan sağol :) ağırlık merkezini düzgün ayarlayamazsak pilotaj falan kurtarmaz :D :lollol: :lollol: ağırlık merkezini burdan ayarlamaya çalışıcam bakalım :)

aynen o site iyi buluyoda çok bilgi istiyor bende kullandımdı onu, ama ben 2-3 bilgi ile çözmeyi tercih ediyorum ağırlık merkezini, zaten genelde aynı cıkıyor.. ağırlık merkezini ayarlarsan taş olsa uçurursun sen o pilotajla diyerek tekrardan gaz vermek istiyorum :p

Bunu kendime hakaret sayıyorum ;D

Delikopter' Alıntı:
Bunu kendime hakaret sayıyorum ;D

ne hakareti :D zagiden uçak yaptık daha ne istiyosun :D cicozu yapan adamda 4 lük kablo kanalı + zagi kanadıondan uçak yapmış satıyor gördünmü :D

Hüseyin kanadı biraz daha geniş yapman lazım :D bana ince geldi burundan kıça kadar olan kısım :D