Elektrikli Motor

ERAY YAĞIZ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar herkese,

1700g thrust verecek bir motor araştırıyorum. Hangi elektrikli motor markası önerirsiniz fiyat ve performans açısından ?

İyi günler.

Merhaba.

Benim kullandığım sunnysky X2814 1450kv motor 3s pil ve 9060 pervane ile 2020gr thrust veriyor ama 50a ve üzeri esc kullanmanız gerekmekte. Tam güçte 49A akım çekiyor.

TRY 140.92 | 1 pc SunnySky X2814 900KV 1000KV 1450KV Outrunner Harici Rotor fırçasız motor için RC Uçak Quadrocopter Helikopter

Turnigy Aerodrive serisine hobbyking.com dan bakın.
Örn: SK3 - 3548-840kv

Ek olarakta pil önerilerinizide yazabilir misiniz?

Motoru ve pili nasıl bir modelde kullanacağınızı bilmeden öneride bulunmak mantıklı değil.
Amacınızı açıklamadan detaylar konusunda bilgi istemeniz konuyu bilmece haline getirir.

120cm kanat genişliği olan trainer tarzı bir uçak tasarlamaya çalışıyoruz

120cm kanat genişliği olan trainer tarzı bir uçak tasarlamaya çalışıyoruz
Pilin mAh ve kaç volt olması gerektiği kullanacağınız motoru kesinleştirdikten sonra istenen uçuş süresine bağlı olarak belirlenir.
Sağlam ve verimli motor olarak bahsettiğim turnigy motorlara bakın.
Zaten motorların sayfalarında kac Volt ve Amper çektikleri genelde yazar. Çekeceği amper miktarına göre kaç mAh pil ile ne kadar zaman çalışır hesaplayıp pil tercihinizi yaparsınız.
120 cm kanat için 1700 gr. uçuş ağırlığı çok gibi.
Şu motora bakın, yorumlar var hakkında. 4S ve 5S pil ve esc gerekir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Pilin mAh ve kaç volt olması gerektiği kullanacağınız motoru kesinleştirdikten sonra istenen uçuş süresine bağlı olarak belirlenir.
Sağlam ve verimli motor olarak bahsettiğim turnigy motorlara bakın.
Zaten motorların sayfalarında kac Volt ve Amper çektikleri genelde yazar. Çekeceği amper miktarına göre kaç mAh pil ile ne kadar zaman çalışır hesaplayıp pil tercihinizi yaparsınız.
Şu motora bakın, yorumlar var hakkında. 4S ve 5S pil ve esc gerekir.

Uçak ağırlığı 1700g , thrustta dikkate aldığımız uçuş değerinı nasıl hesaba katmalıyız, 0,6-0,7 gibi bir katsayı ile çarparak mı ?

Uçak ağırlığı 1700g , thrustta dikkate aldığımız uçuş değerinı nasıl hesaba katmalıyız, 0,6-0,7 gibi bir katsayı ile çarparak mı ?
Kendi adıma bildiğim ve uyguladıgım bir katsayı yok. Motor satış sayfasındaki verilere göre motor seçip, modelin özelliklerini de göz önüne alarak batarya tercihini yaparım.

Kendi adıma bildiğim ve uyguladıgım bir katsayı yok. Motor satış sayfasındaki verilere göre motor seçip, modelin özelliklerini de göz önüne alarak batarya tercihini yaparım.

Mehmet Bey bu işe yeni girişiyoruz ,
Uçağımızı kendimiz tasarlıcaz elimdekiler veriler,
120cm kanat genısliği
1500-1700gr toplam yük donanımla beraber
geleneksel kanat ve kuyruk olacak sekılde
Uçuş süresi 15dk

olacak sekılde bana bir kombınasyon onerebılır mısınız ??

Daha önc

Kanat alanı ve ağırlık konusuna değinmiştim.

Mehmet Bey bu işe yeni girişiyoruz ,
Uçağımızı kendimiz tasarlıcaz elimdekiler veriler,
120cm kanat genısliği
1500-1700gr toplam yük donanımla beraber
geleneksel kanat ve kuyruk olacak sekılde
Uçuş süresi 15dk

olacak sekılde bana bir kombınasyon onerebılır mısınız ??

Kanat boyunuz 120 cm. Muhtemelen chord (en) 22-24 cm. kadar olacak. Bu durumda kanat yüzey alanınız 26-29 dm2 civarı olacak. Bunun 3dm2 si gövde tarafından kullanılacak. Yani kabataslak elinizde 25 dm2 bir (varsayıyorum ki, clark-Y profil kullandınız.) kanat olacak. 1700/25= 68 gr/dm2 kanat yükü olan bir modeliniz olacak.
Bu değerlerin sonucu modeliniz çok sportif bir model, yada bir warbird uçak olmalı. Acemi pilotaj için uçurması zor hızlı bir model olur.
Eğer böyle olacaksa size bir kombinasyon öneririm ama, pek doğru olmayacak.
Kanat boyu, en geniş ve en dar kanat chord ve ağırlık kısıtlama mecburiyetiniz var mı?
Kısacası yeterli bilgi olmadan öneri yanlış olur.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Daha önc

Kanat alanı ve ağırlık konusuna değinmiştim.

Kanat boyunuz 120 cm. Muhtemelen chord (en) 22-24 cm. kadar olacak. Bu durumda kanat yüzey alanınız 26-29 dm2 civarı olacak. Bunun 3dm2 si gövde tarafından kullanılacak. Yani kabataslak elinizde 25 dm2 bir (varsayıyorum ki, clark-Y profil kullandınız.) kanat olacak. 1700/25= 68 gr/dm2 kanat yükü olan bir modeliniz olacak.
Bu değerlerin sonucu modeliniz çok sportif bir model, yada bir warbird uçak olmalı. Acemi pilotaj için uçurması zor hızlı bir model olur.
Eğer böyle olacaksa size bir kombinasyon öneririm ama, pek doğru olmayacak.
Kanat boyu, en geniş ve en dar kanat chord ve ağırlık kısıtlama mecburiyetiniz var mı?
Kısacası yeterli bilgi olmadan öneri yanlış olur.

Ağırlık olarak en fazla görülen 1500-1700gr , bende tasarımcı arkadasların demesı uzerıne arayıs ıcerısıne gırıyorum. 120 cm bır ucak ıcın verıler nasıl olması gerekıyor

Eray bey konuyu biraz daha açarmısın 15 dakika uçaçak bir uçakmı yapmak istiyorsunuz? Yoksa ekstra ekipman mı var? Var ise bu ekipmanlar neler olacak. Neden 120 cm ? kanat boyu mu, uçak boyu mu ? 120 cm lik uçak derken hangisini kastettiniz? 120 kanat boyu neden 120? Tasarımcı arkadaşlarına sorsana 140 olsa olmaz mı ağırlığı kanat taşıyacak 15 dakika havada kalacak vs. Kısaca tasarım sanıldığı kadar kolay değil. Yarışma ise şayet şartlarını koşullarını ortaya koyarak konuyu biraz daha açarsan zorunlu olduğunuz kriterler belli olursa daha sağlıklı ilerlersiniz. Buradaki hocalarımızda net kriterleri bilir ona göre yardımcı olurlar.
Bana da kızma eleştiri var biraz yazımda fakat ben okuyucu olarak şunu farkettim sen birçok konuda yardım istiyorsun fakat yardımcı olmak isteyen kişiler hangi konuda yardımcı olacaklarını anlayamıyorlar gibi. Dıştan okuyucu biri olarak ne istediğini tam net ortaya koyamıyorsun ki istediğin gibi yardım alasın.
Neyse o uçak öyle yada böyle olacak sanırım, gelişme kaydettikçe fotoğraflarını da yüklersiniz takip ederiz en son uçuş videosuna kadar. Planlamanızı iyi yapın uçuracak kişi belliyse bir yandan similasyon çalışmalarına da başlasın.
Sana ve arkadaşlarına şimdiden kolay gelsin. Başarılar diliyorum.