Elimdeki Malzemelerle Model Uçak Yapımı ?

İsmail Özkan

Yeni Uye
Web sitesi
www.nedirnasilkimdir.com
İlgi Alanı
Uçak
Herkese selamlar arkadaşlar konunun yeri doğrudur umarım.

Drone yapmak için yaklaşık 2 yıl önce bir takım malzemeler almıştım. Fakat maddi açıdan zorladığı için bitirememiştim. Elimde şuan aşağıdaki malzemler bulunuyor.

Bu malzemelerle tek motorlu model uçak yapmam mümkün mü ? Dış kasa tavsiyeniz hangi model olur.

Yardımlarınız için çok teşekkürler.

1 adet KK2 Multicopter Kontrol Kartı
1 adet 2200mah LiPo pil
3 adet Fırçasız motor
3 Adet ESC
1 adet lipo şarj cihazı
4 adet plastik pervane

• Beğen
Tepkiler: Hamza şen
Motor ve ESC detaylarını paylaşmanız gerekiyor öncelikle. Ama bu motorlar ile micro uçak harici uçak yapmak pek mümkün olmaz diye düşünüyorum.

Micro uçaklar da başlangıç için çok doğru uçak tercihi olmayacaktır, yerinizde olsam uçurması daha kolay olan trainer tarzı bir modeli (epp de olabilir) ilk model olarak yapmayı düşünürdüm.

Kontrol kartı, Pervane zaten uçakta uygun olmayacaktır. Kısaca elinizdeki malzemelerden sadece pili değerlendirebilirsiniz.

Motorlar bunlar hocam;

920KV + 30A SimonK ESC

Sizce yeterli olmaz mı ? veya 2 motorla yapsam

Bu motorlar 10 inçlik pervaneyi çevirir ama 500-600 gr çekiş sağlar,bu nedenle yapacağınız modelin üstten kanatlı,750 gr civarı olmasını tavsiye ederim.Uçak yapmak çoook zevkli ama tecrübe isteyen bi olay,bence önce uçağınızın niteliğini belirleyin sonra illa ki elektronik uydurursunuz.

• Beğen
Tepkiler: İsmail Özkan
Pil başlangıç modeli bir uçak için biraz ağır ama 10 inc bir pervaneyi de o pil ve o motorlarla rahat bir model yapabilirsin.
Yapılacak modeli biraz pilin ağırlığı etkiler 100-120 cm kanat genişliğinde üstten kanatlı bir model tercih edilebilir.
Yada becerebilirsen, ki İsteklı görünüyorsun :thumbup:
Ek resimdeki, senin motorların benzeri 935 kv motor ve 8 inc pervane kullandığım kargo uçağını yapabilirsin.
Kolay gelsin.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Pil başlangıç modeli bir uçak için biraz ağır ama 10 inc bir pervaneyi de o pil ve o motorlarla rahat bir model yapabilirsin.
Yapılacak modeli biraz pilin ağırlığı etkiler 100-120 cm kanat genişliğinde üstten kanatlı bir model tercih edilebilir.
Ek resimdeki, senin motorların benzeri 935 kv motor ve 8 inc pervane kullandığım kargo uçağını yapabilirsin.
Kolay gelsin.

hocam teşekkürler. dediğim gibi şu aşamada çok masraf yapmadan bir uçak yapmak istiyorum modelinizde gayet güzel olmuş güle güle uçurun teknik çizim vb. varmı elinizde ? nerede nasıl kesim yaptırdınız ?

İki motorlu da karar kılarsanız bir ara plan linkini eklerim.
Eliniz pek yatkın değilse, tek motor üstten kanat daha basit bir model deneyebilirsiniz de.
Öncelikle köpük, Kapron vs. temin edebilecekmisiniz?

• Beğen
İki motorlu da karar kılarsanız bir ara plan linkini eklerim.
Eliniz pek yatkın değilse, tek motor üstten kanat daha basit bir model deneyebilirsiniz de.
Öncelikle köpük, Kapron vs. temin edebilecekmisiniz?

Hocam straforlu maket kartonları var bunlar işimi görür sanırım ?

Plan linki :

6 mm. Deprondan yapmak en iyisi. Ama bulunmuyor.

• Beğen
Elindeki motor ve pil çaylak modeli için de uygun görünüyor. Forumda çaylak ile ilgili tüm yapım detaylarını da bulabilirsin.

• Beğen
Teşekkürler arkadaşlar Depron bulmak sanırım baya zor olacak :) Çaylak modeli benimde hoşuma gitti bu model üzerinden ilerlemek istiyorum. Servo seçimi için Tower Pro SG90 uygun olur mu başlangıç için ?

Teşekkürler arkadaşlar Depron bulmak sanırım baya zor olacak :) Çaylak modeli benimde hoşuma gitti bu model üzerinden ilerlemek istiyorum. Servo seçimi için Tower Pro SG90 uygun olur mu başlangıç için ?

Depron marka olmasına gerek yok ben bauhausdan aldığım 5cm kalınlığındaki izocamın straforundan kestim kanadı gayet kaliteli. gövdeyi de 5mm fotobloktan (Senin bahsettiğin maket kartonu) yaptım. İlk uçuş haftaya bakalım :) servoları da bahsettiğin servolardan kullandım. Tek farkı daha güçlü bir motor kullandım.

Depron marka olmasına gerek yok ben bauhausdan aldığım 5cm kalınlığındaki izocamın straforundan kestim kanadı gayet kaliteli. gövdeyi de 5mm fotobloktan (Senin bahsettiğin maket kartonu) yaptım. İlk uçuş haftaya bakalım :) servoları da bahsettiğin servolardan kullandım. Tek farkı daha güçlü bir motor kullandım.

İzocam hangi modeli hocam link verme imkanınız varsa çok sevinirim.

Kolay gelsin.

Hocam kesinlikle sen benim aradığım kişisin :) İşte ben de bu şekilde uçaklar yapmayı istiyorum. Sabırsız olunca da nereden başlayacağımı bilemiyorum.