Epoksi Elyaf Hakkında Ufak Yardım Pls :)

halil demiir

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar,

Öncelikle belirtlmek isterim ki, Tekne konusunda ilk tecrübemdir.

Şuanda kendime 3mm kavaktan mystick c5000 tekne yapmaktayım neden böyle bir ağaç seçtiniz diye soracak olursanız el ile kesmek şekil vermek için.
Asıl konum tabiki 3mm kavak çok ince zayıf bir malzeme buna istinaden 200gr/m2 cam elyaf ve epoksi aldım ve ilk defa uygulayacağım tecrübem yok bu konuda.

Sizin tecrbüelerinize danışmak istediğim ise, elyafı tekneye sermeden önce önden fırça epoksinin önden emme yaptırmam gerekir mi? yaparsam avantajı nedir veya dezavantjı bu konuda çok kafam karıştı. Aklıma eğer doğrudan elyafı serip epoksi ile kaplarsam, ahşabın epoksiyi epey emerek elyafı zayıf bırakır mı düşüncesi. Epoksinin çok güçlü olduğunu çokca duydum ve sizlerden duydum ve kaplayarak güçlendirmek istedim+ sızdırmazlık. Ancak uygulama aşamasında bu bahsettiğim konularda ne gibi bir sonuç elde ederim ve ne tavsiye edersiniz.

Değerli bilgileriniz hususunu,
İyi forumlar dilerim.

@Özgür Evren Varol hocam bu aralar pek müsait değil o yüzden foruma giremiyor. Ama daha önceki video anlatımlı şu konular mutlaka sana yardımcı olacaktır diye düşünüyorum :saygilar:

Merhabalar,

Öncelikle belirtlmek isterim ki, Tekne konusunda ilk tecrübemdir.

Şuanda kendime 3mm kavaktan mystick c5000 tekne yapmaktayım neden böyle bir ağaç seçtiniz diye soracak olursanız el ile kesmek şekil vermek için.
Asıl konum tabiki 3mm kavak çok ince zayıf bir malzeme buna istinaden 200gr/m2 cam elyaf ve epoksi aldım ve ilk defa uygulayacağım tecrübem yok bu konuda.

Sizin tecrbüelerinize danışmak istediğim ise, elyafı tekneye sermeden önce önden fırça epoksinin önden emme yaptırmam gerekir mi? yaparsam avantajı nedir veya dezavantjı bu konuda çok kafam karıştı. Aklıma eğer doğrudan elyafı serip epoksi ile kaplarsam, ahşabın epoksiyi epey emerek elyafı zayıf bırakır mı düşüncesi. Epoksinin çok güçlü olduğunu çokca duydum ve sizlerden duydum ve kaplayarak güçlendirmek istedim+ sızdırmazlık. Ancak uygulama aşamasında bu bahsettiğim konularda ne gibi bir sonuç elde ederim ve ne tavsiye edersiniz.

Değerli bilgileriniz hususunu,
İyi forumlar dilerim.
3mm kavak kontra nereden temin ettiniz,

• Beğen
Tepkiler: halil demiir
@Özgür Evren Varol hocam bu aralar pek müsait değil o yüzden foruma giremiyor. Ama daha önceki video anlatımlı şu konular mutlaka sana yardımcı olacaktır diye düşünüyorum :saygilar:

Mehmet Hocam öncelikle Teşekkür ederim.

Söz konusu konuları iki kez inceledım ancak ahşabı önden ıslatma gibi bir duruma bilgi bulamadım :) ağaç türünden kanynaklı, Özgür hocam Ahşap'ı ıslatma konusuna değinmemiş olabilir. Değerli ilgileriniz için teşekkürlerimi sunarım

Halil bey merhaba.

3mm kavak kontra ile gerçek teknemi RC modelmi yapıyorsunuz. RC model için 2 mm kontraplak bile başlıbaşına yeterlidir. İlk mesajınızdan anladığım kadarıyla 3 mm kontra üzerine 200gr/m2 elyaf uygulayacaksınız. 2 metreye kadar model için 3mm kontra gayet yeterlidir. Eğer yinede reçine elyaf ikilisinden faydalanmak istiyorsanız tül elyaf kullanmanızı şiddetle öneririm.

İlk tekne modelimde balsa kullanmıştım. 50cm uzunluğunda bir mono tekneydi. Youtube videolarında genelde üzerine elyaf uyguladıkları için üzerine elyaf uyguladım, hatta bazı yerlerine sağlam olsun diye 3 kat uyguladım. Ancak pis ve zahmetli bir iş ve fazladan gereksiz ağırlığa neden oldu. Yapmamış olsaydım bile bir sorun yaratmayacağını yaptıktan sonra forumdan yardım da alarak öğrenmiş oldum. 2. modelim olarak kontraplaktan 1 metre civarı bir balık tutma teknesi yapmaktayım ve kesinlikle elyaf uygulaması yapmayacağım. 2 konu da şu anda forumda mevcut isterseniz inceleyebilirsiniz.

Y
İlk tekne modelimde balsa kullanmıştım. 50cm uzunluğunda bir mono tekneydi. Youtube videolarında genelde üzerine elyaf uyguladıkları için üzerine elyaf uyguladım, hatta bazı yerlerine sağlam olsun diye 3 kat uyguladım. Ancak pis ve zahmetli bir iş ve fazladan gereksiz ağırlığa neden oldu. Yapmamış olsaydım bile bir sorun yaratmayacağını yaptıktan sonra forumdan yardım da alarak öğrenmiş oldum. 2. modelim olarak kontraplaktan 1 metre civarı bir balık tutma teknesi yapmaktayım ve kesinlikle elyaf uygulaması yapmayacağım. 2 konu da şu anda forumda mevcut isterseniz inceleyebilirsiniz.

Yorumunuz için Teşekkür ederim. Ancak 3mm kavak malumunuz en zayıf ağaçlardan biri. dolasıyla CNC kesiminden sonra veya araca plakayı sığdırmak ıcın rulo gibi katlamak zorunda kaldım buda bana iskeletin ana iç yanaklarında bazı simetri dışu bozukluklara neden oldu ve bazen bir bölgeye kesim yaparken sert baskı uygularken en ufak hatada başka biryerin kırılmasına neden oluyorum tekrar yapıştırma vs. tek kat elyaf çekip bırakmayı düşünüyorum yeterince hafif bir ağaç epoksi ile 600 700 gr kadar bir ağırlık elde ederım buda cok hafif olmasını biraz olsun absorte eder diye düşünüyorum. balsa agacı biraz ağır ve sanırım 4mm veya üstü kullandınız ve 3 kere uyguladım demişsiniz haliyle yaklaşık 1 kg üstü epoksi emmiştir diye düşüyorum elyaf ile :) ben sadece önden tahtaya epoksi yedirme yapsam mı yapmasam mı diye takıldım hocam. Tekrar teşekkür ederim değerli yorumunuz için.

50cm olan teknede 3mm balsa kullandım. Balsa en hafif ağaçlardan birisi ve genelde uçak modelciliğinde kullanılıyor. 1 metre olan teknede 4mm kavak kullandım. Balsa olan model 3 kat elyaf kaplaması içinde tüm elektronikler ve 2200mah lipo pil dahil 800 gram civarı gelmekte. Kavaktan yaptığım modelin elektroniklerinin akü dahil 2.5 kg civarı gelmesini planlıyorum, sizin için içine 2.5 kg ağırlık koyarak sağlamlığını kontrol ettim dışında herhangi bir kaplama olmamasına rağmen içine ağırlık koyup kaldırdığımda en ufak bir esneme veya zorlanma olmadan taşıyor.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Halil bey hiç balsa gördünüzmü.
Malesef ben daha sağlam bir ağaç diye bilirdim fikrim o yönde gelişti sadece kavak ile temas edince :) 120 cm tekne olacak ki antalyada bir tanıdık abim var oyma cnc yaptırdı boş kabuk ağırlı sadece 9 kg. x2 motor 12v akü kullanıyor ve akü jetski akü ağırlığı siz hesaplayın balık tutma teknesi olarak tork motorlu. ağırlığı o yüzden hiç planlama gereği duymadım. cunku söz ettiğim tekneye levrek takılsa ağırlığı 500 gr olduğunu var sayarsak balığın su altında 2 kg kadar çekim güçüne direnç gösteriyor. o yüzden sadece kavağa epoksi yedirmem gerek mi değil mi diye sormak istedim. ama balsa ağacın hakkında fikirim yoktu sayenizde oluştu teşekkür ederim :)

Halil bey yaptığınız model catamaran sürat teknesi. Hız için hafiflik önemli. Yaptığım sürat teknelerinde 200gr elyafı boşverin macun bile kullanmamaya çalışırım.

125 cm olan teknemin ağırlığı 2 kg'ın altında.

Daha önce paylaştığım yapımı devam eden modelimi inceleyebilirsiniz. Çok önceleri yaptığım 5mm kavak kontradan yaptığım 88 cmve 75 cm teknelerimin resimlerini de ekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: halil demiir