ESC Kalibrosyonu/Problemi

Tec9

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese iyi forumlar öncelikle.
Model detaylarım şu şekilde;

Frame: QAV250
Motor: Emax 2204-2300KV
ESC: Emax Simonk 12A
Lipo: 3S 11.1V 2200mah 30C
Kontrol Kartı: CC3D
Alıcı-Verici: FlySky fs-i6
PDB: BEC: 5-12V 3A
Video Tx-Rx: TS832-RC832 5.8 Ghz 600mW 6dBi Anten
FPV Cam: Eachine CCD 1000TVL
FPV Glass: EasyCap + EasyViewer 3D + VR Pro 3D + LG G4
Act Cam: SJCAM 4000

Sorunum şu şekilde;
Ev ortamında propsuz test etiğimde hiç bir sıkıntı yok idi. Librepilot ile tüm konfigürasyonları sorunsuz yapmıştım. :yuppi:
Sahaya test uçuşu için gittimde proplu şekilde ilk olarak arm sorunsuzdu ancak biraz gaz verip tekrar disarm etmiştim. Birdaha arm olmadı. :-\
Lipo yu taktığımda motorlardan ses ya hiç gelmiyor ya da çok düşük zor duyabileceğim şekilde geliyor ve kısa sürekli bip ler şeklinde oluyor.
Esc leri CC3D üzerinden değilde Arduino üzerinden çalıştırmayı da denediğimde yine aynı şekilde hata alıyorum. Youtube da esc kalibrasyonu ile ilgili ne kadar video varsa denedim ama olmadı nedense.
Son çare yeni esc siparişi vereceğim bu gidişle. :'(
Yardımlarınızı bekliyorum üstadlar.

(Edit: Konu multikopter/teknik altında olacaktı taşıyamadım)

Formatla alakası yok, biraz daha özen lazım sadece. Doğrusunu ben yapayım, siz bir bakın.

esc'leri tek tek kumanda vericisinin 3. kanalına bağlayarak tekrardan kalibre yapmayı deneyiniz.

Quad konusudan pek anlamam ama 4 tane ESC aynı anda bozulma ihtimali çok düşük. Acaba ana kartta bir sorun olmuş olmasın :rolleyes:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Quad konusudan pek anlamam ama 4 tane ESC aynı anda bozulma ihtimali çok düşük. Acaba ana kartta bir sorun olmuş olmasın :rolleyes:

1 esc yi denemiştim yine uyarı sesleri gelmemişti. Diğerlerini denemedim bu yüzden. Onları da işten çıkınca deneyeyim. Teşlekkürler.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:

Anakartta sorun olmadığına eminim çünkü pc ye bağladığımda verileri alabiliyorum esc kalibre ekranına kadar herşey sağlam. Gyro verileri düzgün.

Sorunu uzun denemeler ve uğraşlar sonucunda çözdüm. :yuppi:

Kullandığım PDB modelinin data sheetinde output olarak gösterilen (dc-out), aslında inputmuş (dc-in). Datasheete de güvenmemek lazımmış. :eek:kuyun:
Ayrıca spec lerde revers polarity koruması olduğu yazıyordu ama bunun da olmadığı ortaya çıktı. Multimetre ölçümleri düzgündü çünkü. Sonuç olarak daha kaliteli bec ve entegre lc filter içeren olan bir pdb siparişi verdim.
Şuan eski pdb ile idare ediyorum. Çok büyük bir problem gözükmüyor. Alttitue modda (Pitch=220, Roll=220, Yaw=50) ilk uçuş denemesi yapıldı.
Belki biraz PID config gerekebilir ama şart değil. Haftaya aynı bank angle lar ile Rattitue mod denemesi yapacağım. Güzel video çekebilirsem youtube linkini paylaşır olurum.
Herkese güzel, kazasız, hold çekmeye gerek kalmayan uçuşlar dilerim. %p
:RCKolik: :RCKolik:

Osman Villi' Alıntı:
Sorunu uzun denemeler ve uğraşlar sonucunda çözdüm. :yuppi:
Geri bildirim için teşekkür ederiz Osman %p Zorda olsa sorunu kendin çözmüş olmana sevindik :thumbup:

Osman Villi' Alıntı:
Güzel video çekebilirsem youtube linkini paylaşır olurum.
Merakla bekliyoruz :RCKolik: Şimdiden bol keyifli uçuşların olsun :saygilar: