Esc sorunu

AHMET DURAK

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar herkese
Rc kolikde arastirdim ama sorunumu cozebilevek tam cevabi bulamadim var isede yeni konu actigim icin simdide kusura bakmayin

104 kanat 70 cm govdeli strafordan bir rc ucak ucurmaya calisiyorum
Malzemelerim şoyleki:

2212 2700 kv fircasiz
6*4 pervane
2700 mah 2s lipo
30a esc
E fly 6 kanalli kumanda

Sorunum soyleki
Kumanda esc ve motoru 2. El olarak birisinden temin ettim motorum gayet duzgun calisiyordu
Lipo pilden gelen kablolari esc ye ters bagladigim icin esc yandi
30a yeni bir esc siparis ettim.Kalibrasyon ayarlarini yaptim ama motorum eskisi gibi degil tam performans donemiyor sanki ara sira elektrik kesintisi gibi oluyor.Gazi verip geri cekip tekrar verince bu islemi 2 3 defa hizli hizli yapinca guzelce donuyor motor ama bu seferde gazi sona getirince duruyor hic calismiyor.2-3 defa tam performans calistirabildim ama sorunu kokten cozemedigim icin yine aynisi oldu.Sorunun ne oldugunu bir turlu bulamadim.Zaman ayirip cevaplarsaniz simdide cok tesekkurler.Forumda yeniyim yanlis biryere yaziyorsam affola

Cok ani oldu kivilcim cikar cikmaz baglantiyi kestim esc den koku geldi.Ters baglayinca pilin zarar gormedigi bilgisini edinmistim arastirmalarim sonucu ama emin degilim dediginizde olabilir tabi cevap icin tesrkkur ederim

ESC'den gelen koku sence nereden gelmiştir? :)
Ters bağlantı ile bazı devre elemanları yanarak aşırı akım akmasına yol açmıştır muhtemelen.
İmkan varsa başka bir pille denemeni öneririm.

esc deki silindir şeklinde birşey var adı kondansatör sanırım ondan geldi koku 1000 uhf 25 gibi sayılar yazıyor üzerinde.Başka pilim yok malesef :(

Evet heyecandan lehimler biraz alel acele oldu yarın ilk iş bunu deniyeceğim bundan dolayı olabilir belki emre bey teşekkür ederim

Biraz daha kesin cevaplar almanız ve hatta sorununuzun belkide kesin çözümü için Emre beyin söylediği gibi foto paylaşmanızda fayda var .

Ayrıca esc ayarlarınızda ( benimkinde var ) gaz verdiğinizde hız artışını ayarlama gibi özellikleri olabilir . Gaz verdiğinizde tepkisi yavaş ama artan ivmeyle dönüş hızı görebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
esc üzerinde herhangi bir ayar yok.aldığım esc bu.Tam sorunumu anlatamıyorum ama tekrar deniyim.Gaz ayarını programladım kalibra ayarını yaptım yani az verince az çok verince çok dönüyor orada bir sıkıntı yok sorun tam güç gelmiyor ve arada tıkırdamalar ve elektrik kesintisi oluyormuş gibi teklemeler oluyor.Bir iki defa nasıl olduysa tam güç çevirebildi ve yerden 1 metre kadar kalkabildi.Sonra yine tıkırdamalar başladı malesef.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Merhabalar herkese
Rc kolikde arastirdim ama sorunumu cozebilevek tam cevabi bulamadim var isede yeni konu actigim icin simdide kusura bakmayin

104 kanat 70 cm govdeli strafordan bir rc ucak ucurmaya calisiyorum
Malzemelerim şoyleki:

2212 2700 kv fircasiz
6*4 pervane
2700 mah 2s lipo
30a esc
E fly 6 kanalli kumanda

Sorunum soyleki
Kumanda esc ve motoru 2. El olarak birisinden temin ettim motorum gayet duzgun calisiyordu
Lipo pilden gelen kablolari esc ye ters bagladigim icin esc yandi
30a yeni bir esc siparis ettim.Kalibrasyon ayarlarini yaptim ama motorum eskisi gibi degil tam performans donemiyor sanki ara sira elektrik kesintisi gibi oluyor.Gazi verip geri cekip tekrar verince bu islemi 2 3 defa hizli hizli yapinca guzelce donuyor motor ama bu seferde gazi sona getirince duruyor hic calismiyor.2-3 defa tam performans calistirabildim ama sorunu kokten cozemedigim icin yine aynisi oldu.Sorunun ne oldugunu bir turlu bulamadim.Zaman ayirip cevaplarsaniz simdide cok tesekkurler.Forumda yeniyim yanlis biryere yaziyorsam affola
ÖNCELİKLE MERHABA ESC YANDIĞI SIRADA MOTORRUN İÇİNDE YER ALAN SARIM OLARAK GÖRÜLEN NÜVE ADI VERDİĞİMİZ BAKIR TELLERİN BAZILARI OKSİTLENMİŞ OLABİLİR VE ERİME NEDENİNDEN DOLAYI ARA ARA AKIM GEÇİRMEME GİBİ SORUN GÖSTEREBİLİR. MOTOR DEĞİŞİMİ GEREKLİDİR.

ÖNCELİKLE MERHABA ESC YANDIĞI SIRADA MOTORRUN İÇİNDE YER ALAN SARIM OLARAK GÖRÜLEN NÜVE ADI VERDİĞİMİZ BAKIR TELLERİN BAZILARI OKSİTLENMİŞ OLABİLİR VE ERİME NEDENİNDEN DOLAYI ARA ARA AKIM GEÇİRMEME GİBİ SORUN GÖSTEREBİLİR. MOTOR DEĞİŞİMİ GEREKLİDİR.
Sorun lehimdenmiş iyi lehim yapamamışım lehimleri tekrar yapınca düzeldi sorun teşekkür ederim