esc ve ya motor arızası var Yardım !

kaan2991

Yeni Uye
arkadaşlar merhaba ; videoda da anlattığım gibi motoru uçağa monte ettikten sonra çalıştırdım yaklaşık bir 10 sn geçti. ve garip ses çıkarmaya başladı ve durdu. sonrasında ise bu şekilde çalışmaya başladı. motorda daha öncesinde balans sıkıntısı vardı çalışırken pervane balans yapıyordu buna rağmen bu şekilde uçurmaya devam ettim. yeni bir uçak yapıp monte edip çalıştrdığımda bu sorun oldu. arıza motordan mı esc den mi yardımcı olursanız sevinirim.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sorunun nereden kaynaklandığını öğrenmenin en iyi yolu farklı bir esc ve motor denemektir. Sizde yoksa yakınınızdaki birinden yardım isteyebilirsiniz.
ESCnin throttle kalibrasyonunu yaptığınızdan emin olun. Bir de motoru test ederken mutlaka pervaneyi sökün. Ciddi yaralanmalar olabilir. İki parmağınızla tutarken tam güçte çalışsaydı motor elinizden fırlardı.
ESC nin üç kablosundan biri takılı olmadığında buna benzer bir şey olur. ESC ve motor konnektör lehimlerini kontrol edin.

Bence motordan kaynaklı bir problem gibi görünüyor. Kabloları ve konnektörleri kontrol edin.Motordaki kablolar da zarar görmüş olabilir.Başka motor varsa elinizde bir de öyle deneme yapın.

Motor konnektorlerinin biri lehim kismindan kopmus olabilir. Makaronlari kesip kontrol edebikirsiniz.

Birde bu gibi seyleri denerken usenmeyin pervaneyi cikarin. 10000 devirde o pervane adami tras bile eder.

Esc'nin kalibrasyon ayarları ile alakalı olabilir.Esc'nin manuelinden bakarak brake ayarına ve start-up ayarına bakmanızı öneririm.Dalgınlıkla gaz açıkken enerji vermiş ve escyi programa sokmuş olabilirsin , sonra bilmeden başka değerlerini onaylayıp pili sökmüş olabilirsin.

Bir de Kaan kardeşim , arkadaşlar hatırlatma yapmışlar fakat , şu işi mutlaka alışkanlık haline getirmeni şiddetle tavsiye ederim.Ev içinde , kesinlikle pal , pervane takılı iken motora enerji vermeyelim..Tamer arkadaşımız traş bile yapar demiş ama , ben parmağı koparmaya varacak kadar şiddetli bir kesik atabileceğini de ekleme yapayım.Bunlar oyuncak gibi görünen tehlikeli ekipmanlar , pervane keser , lipo patlar , velhasılı kelam , mutlaka güvenlik konularını okuyalım ve dikkatli olalım....Tek ricamız budur , öteki türlü her arıza öyle yada böyle giderilir.. :saygilar:

motor yavaş dönüyor diye rahat tuttum ama dediğiniz gibi oldu da birden tam güç çalışsa ciddi bir kaza olabilirdi siz söyleyince farkına vardım aslında çok tehlikeli bir iş yapmışım. daha dikkatli olacağım.

motoru söktüm kablolarda bir tanesi elimde kaldık motorun sarım olan kısmından kopmuş tekrar bağladım bu sefer hiç dönmedi sürekli tekledi sanırım yeni motor alacam. ama bir türlü muadilinin ne olduğunu çözemedim 1530kw yazıyo cessna 182 motoru orjinal ağırlığı 900 gr civarı benim yaptığım ise 1000 gr falan gelir en fazla. markalara modellere bakıyorum aynı güçteki motora 600gr -800 gr arası uçurabilir yazmışlar bir türlü emin olamadım.

Dediğim gibi 1000 gr civarı en fazla uçağımın ağırlı. Elimde 25 amper esc var sizin önerebileceğiniz bir motor var mıdır uygun fiyatlı ?. (aynı motordan bulamadım)

kaan cantal' Alıntı:
motor yavaş dönüyor diye rahat tuttum ama dediğiniz gibi oldu da birden tam güç çalışsa ciddi bir kaza olabilirdi siz söyleyince farkına vardım aslında çok tehlikeli bir iş yapmışım. daha dikkatli olacağım.

motoru söktüm kablolarda bir tanesi elimde kaldık motorun sarım olan kısmından kopmuş tekrar bağladım bu sefer hiç dönmedi sürekli tekledi sanırım yeni motor alacam. ama bir türlü muadilinin ne olduğunu çözemedim 1530kw yazıyo cessna 182 motoru orjinal ağırlığı 900 gr civarı benim yaptığım ise 1000 gr falan gelir en fazla. markalara modellere bakıyorum aynı güçteki motora 600gr -800 gr arası uçurabilir yazmışlar bir türlü emin olamadım.

Dediğim gibi 1000 gr civarı en fazla uçağımın ağırlı. Elimde 25 amper esc var sizin önerebileceğiniz bir motor var mıdır uygun fiyatlı ?. (aynı motordan bulamadım)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ya da, daha iyisi.

:saygilar:

Levent Uygun' Alıntı:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ya da, daha iyisi.

:saygilar:

abi çok teşekkürler belki kaç kere baktım bilmiyorum şu wingdragon motoruna . thk sitesi bir türlü düzeltemedi şu yazı renklerini seçmeden göremiyosun açıklmayı ;D :D ;D sanırım emax ı tercih edivem çok teşekkür ederim .. :halay: