Esc yanma sorunu

naim

Yeni Uye
Merhaba benim bir sorum olacak hobiye yeni başladım internette gördüğüm f22 jet tipi uçak ilgimi çekti bende yaparım dedim ama uçuramadım
Elimde olan malzemeler
*2208 8T 2600kv motor
30A esc
6*4 pervane
3s 1350 mah. 25C lipo
9gr servo 4 adet
Uçağın ağırlığı 600gr civarı
Bu malzemelerle uçurmaya çalıştım ama 2 tane esc yaktım nerde hata yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Motorunuz resmini eklermisiniz? sanırım inrunner (içi dönen) motor ?

Merhabalar konu açarken belki görmediniz ama konu başlığını sorununuzu kabaca anlatacak şekilde seçmeniz gerekiyor. Bu sayede yardim alma süreniz de hızlanacak ve konu hakkında bilgisi olan kişilerin konuya gelmesi kolaylaşacaktır. Kısa sürede düzeltirseniz sizin iyiliğinize olur.

Konu ile alakasız resim ve konu başlığı düzeltilmiştir. Lutfen konu başlığını içerige uygun seçiniz, aksi takdirde bir daha kı sefere konuyu kilitleyip silmek zorunda kalacağız.

• Beğen
Tepkiler: naim
Sanirim motorun bu tip ucak icin cok yuksek kv ve dolayisiyla ucagin hizli gidiyor, sen de yavas gitmesi icin dusuk gaz kullaniyorsun ve dusuk gaz esclerin en sevmedigi seydir. Eger baglantilarinda vs baska bir problem yoksa, esc yanmasini saglayacak baska bir sey gelmiyor aklima.

Esc ve li-po pil bağlantıları yanlış olmalı. Ayrıca esc'ler aşırı akım korumasına girmiş olabilir. Bağlantıları kontrol edip tekrar deneyin.

Merhaba benim bir sorum olacak hobiye yeni başladım internette gördüğüm f22 jet tipi uçak ilgimi çekti bende yaparım dedim ama uçuramadım
Elimde olan malzemeler
# *2208 8T 2600kv motor
# 30A esc
# 6*4 pervane
# 3s 1350 mah. 25C lipo

9gr servo 4 adet
Uçağın ağırlığı 600gr civarı
Bu malzemelerle uçurmaya çalıştım ama 2 tane esc yaktım nerde hata yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Bu konfigürasyonda muhtemel sorun pervane gibi geliyor bana, zira sadece esc niz yanıyor ve diğer elektroniğe zarar gelmiyorsa ve motor bir müddet çalışıp sonra esc yanıyorsa, bağlantı problemi yok demektir. Pervane motora aşırı akım çektirdiği için esc niz yanıyor. (durumu tam belirtmediğiniz için senaryo yazıyorum şu an.;))
Modelinizin ağırlığı da önemli bu arada..

Kullandığınız motorun teknik özellikleri ve tavsiye edilen pervane yelpazesi aşağıdadır.

2208/8 (28-26) 2600kv / OutRunner Motor Specifications:
● Number of Cells: 2-3s lipo; 6-8 cell NiMh
● Max Efficiency Current: 8-15A (>74%)
● No Load Current (10v): 1.3A
Max Current: 20A/60s
● Max Efficiency: 78%
● Internal Resistance: .062 ohms
● Shaft Size: 3.17mm
● Poles: 14
● Max Watts: 220W
● Weight: 36g
● Motor dimensions: 27.5x26 (mm)
● Motor bolt pattern (back of motor): 16mm x 19mm (hole to hole)
● X-mount hole pattern: 32mm x 32mm (hole to hole)
● Minimum Recommended ESC: 25A
Recommended Model Weight: 200-500g

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam aynen bir süre çalışıyor ve esc aşırı ısınıp yanıyor modelimin ağırlığı 600g daha küçük pervane taksam yeterli güce ulaşabilir miyim

Forumda yeniyim kusura bakmayın yanlış yere konu açtıysam resim yükleyecektim ama resim yüklemeyi beceremedim

Merhabalar konu açarken belki görmediniz ama konu başlığını sorununuzu kabaca anlatacak şekilde seçmeniz gerekiyor. Bu sayede yardim alma süreniz de hızlanacak ve konu hakkında bilgisi olan kişilerin konuya gelmesi kolaylaşacaktır. Kısa sürede düzeltirseniz sizin iyiliğinize olur.
Forumda yeniyim kusura bakmayın yeni konu açtıysam

Hayır dıştan dönen motor
Genelde içi dönen motorların T sayısı telefuz edilir. O nedenle ben yanıldım.
Motorunuzun teknik özelliklerini Levent bey eklemiş.
4 inç pervane ile 3S lipo pil kullanabilirsiniz.
5 inç pervane ile 2S lipo pil kullanabilirsiniz.
Motor kv yüksek 3s pil ile 6 inç pervane kullanınca esc yanması normal.
1400 kv (200 watt civarı) motor edinip 7 inc pervane, aynı pil ve esc yi kullanabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
Teşekkür ederim hocam aynen bir süre çalışıyor ve esc aşırı ısınıp yanıyor modelimin ağırlığı 600g daha küçük pervane taksam yeterli güce ulaşabilir miyim

Dostum, bence biraz daha okumanız gerekecek.:saygilar:

Tıklayın:

Yardımlarınız için teşekkür ederim 5045 propla deneyecem tekrar esc ısınma yaparsa yeni bir motor alacaz artık