ESM FW190 Türk Hava Kuvvetleri

İlgi Alanı
Uçak
Bu konu mahallenin delisi tarafından 23 Kasım 2023 tarihinde hortlatılmıştır.

Yeni konu mesajları üçüncü sayfa 31 numaralı mesaj itibaren başlamaktadır

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Bu hikayeyi bilmiyorum. FW190'a ne olmuş? Kimin? Ne zaman? vs...
Aa nasıl bilmezsin :)

Sümer abinin sürekli olarak benle dalga geçmek için kullandığı modeldir bu, ARF olup toplamam 2 yıl süren model :D

ESM modelin ARF si idi, yola A8 olarak başlayıp Türk Aa3 ü olarak tamamlandı... sonra da Hezarfende Güneybatıdaki ağaçlarla bütünleşti...

NOT: Modelin tüm modifikasyon çalışmaları ve kaza sonrası fotoğrafları şu albümde:

(2023 notu: Photobucket albümü artık aktif değil, konu güncellenirken eski fotoları da yeri geldikçe paylaşıyor olacağım.)

Yolun başında şöyle bişeydi:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Model tamamlandığında da şöyle bişeydi:

Sonu da böyle oldu :(

Bu konu yönetim tarafından aşağıdaki mesaj taşınarak açılmıştır.

Son düzenleme:
Çok can yakıcı bir görüntü! Üzüldüm vallahi. Düşme nedeni alıcı mı.?

Çok can yakıcı bir görüntü! Üzüldüm vallahi. Düşme nedeni alıcı mı.?

Tüm modelcilik hayatımda kırımına gülüp geçemediğim tek modelim budur... 190 ile aramda özel bir bağ var sanırım, çok üzülmüştüm, ki ben model kırınca üzülen birisi değilim.

İşin acı veren taraflarından birisi de kırımın nedenini bulamamış olmamızdı. Modelin tüm sistemleri tamamlanınca ama boyama detaylandırma vs henüz yokken maiden yapmıştık. Sanırım Sümer Abinin youtube kanalında videoları da vardır maidenin... Model gayet güzel uçmuştu, motor (26 cc çift silindir 4 zamanlı glow) gayet güzel çalışmıştı ve güven vermişti... modelin uçuş karakteri hoşuma gidince de detaylandırma safhasına geçtim, kırım ise detaylandırma sonrasındaki ilk uçuşta gerçekleşti. Kuzeydoğu yönünde kalkış yaptım normal bir şekilde tırmanışımı yaptım, sağdan ilk 90 derece dönüş, tırmanmaya devam, ikinci dönüş sonucu rüzgaraltı bacağı, düz uçuşa geçiş ve tam 3. dönüşü yapmaya hazırlanırken uçak yavaş bir tonoya girdi, dalışa geçti ve hiçbir kontrol dinlemeden pistin Güney-güneybatı tarafındaki (bir öncekinde yanlış yazmışım pardon) ağaçlık alana daldı... Acaba modeli stalla mı soktuk diye düşündük ama bu modeli daha önce uçurdum, uçuşuna aşinayım o koşullarda stalla yaklaşacak bir durum bile yoktu. Sonra servolardan şüphelendik acaba bir aileron yerinden mi çıktı falan dedik, ama enkazı toparlayınca gördük kitüm servo ve kontrol yüzeyi bağlantıları menteşeler vs sapasağlam. Regülatörden şüphelendik uzunca bir süre, ama o da akladı kendisini, sorunsuz bir şekilde çalışıyordu ve sonradan da çalışmaya devam etti. En son olarak alıcı üzerinde durduk ama onun için de somut hiçbir kanıt yoktu... Kısacası bir nevi MH370 durumu...

O modeldeki alıcıyı sonradan hiçbirşeyde kullanmadım, burda ufak modellerle test edip güvenirsem spite yada hurricane e takarım diyordum ama henüz test etmemiştim, sadece setupları yapmak için spite takmıştım ve bu oldu. Şimdi de acaba yük altında alıcının biyerinde bişeyler mi oluyor, FW 190 da böyle birşeyden dolayı mı gitti diye düşünüyorum ama emin olmak imkansız tabiki. Belki şu an yaşadığım sıkıntı o kaza sırasında alıcının gördüğü bir hasardan kaynaklı... ama sonuç olarak alıcı artık kullanımdan çekildi... Bir tekne modeli falan yaparsam anca onda kullanırım bu mereti :)

Modelin tüm modifikasyon çalışmaları ve kaza sonrası fotoğrafları şu albümde:

Öyle ya da böyle her model bir gün kırım yaşayacak, kaçarı yok. Fakat en acısı kırım nedeninin belli olmaması :embarras: O zaman insan hem giden modele üzülüyor hem de elinde kalanlardan şüphe duyuyor...... :-\

Bu arada Evren hocam bakıyorum da resim albumunun nerede ise tamamını "photobucket" yüklemişsin :D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öyle ya da böyle her model bir gün kırım yaşayacak, kaçarı yok. Fakat en acısı kırım nedeninin belli olmaması :embarras: O zaman insan hem giden modele üzülüyor hem de elinde kalanlardan şüphe duyuyor...... :-\

Bu arada Evren hocam bakıyorum da resim albumunun nerede ise tamamını "photobucket" yüklemişsin :D

Ayne öyle, her kırım aynı zamanda bir ders, ama nedenini öğrenemeyince o kırıma neden olan hatanın tekrar edilme olasılığı da yüksek oluyor...

Eski albümler hep photobuckettaydı, bu olay da sanırım 2013 yada 14te yaşanmıştı...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çok benzer, hatta aynı diyebileceğim bir olay da benim başıma geldi. Avios'un köpük Seafury 'si vardı, hatta ilave ettiğim ses kiti sayesinde epey de havam olmuştu :D
İki kırım arasındaki tek fark, sen kalktıktan sonra sağ, ben ise sola dönüş yaptım. Gerisi tamamen aynı! Arızayı bulamadığım gibi kendimden şüphe ettim. Sonra o alıcıyı başka bir uçağa taktım ve yer testlerinde (sadede yük altındayken! ) saçmalayınca hurdaya ayırdım. Ben de bundan başka hiç bir uçağıma bu kadar üzülmedim.
Ama; İkimlzin de olayındaki bir başka ortak nokta: Sümer abi! Nazarı mı değdi ne?

:evil:

Çok benzer, hatta aynı diyebileceğim bir olay da benim başıma geldi. Avios'un köpük Seafury 'si vardı, hatta ilave ettiğim ses kiti sayesinde epey de havam olmuştu :D
İki kırım arasındaki tek fark, sen kalktıktan sonra sağ, ben ise sola dönüş yaptım. Gerisi tamamen aynı! Arızayı bulamadığım gibi kendimden şüphe ettim. Sonra o alıcıyı başka bir uçağa taktım ve yer testlerinde (sadede yük altındayken! ) saçmalayınca hurdaya ayırdım. Ben de bundan başka hiç bir uçağıma bu kadar üzülmedim.
Ama; İkimlzin de olayındaki bir başka ortak nokta: Sümer abi! Nazarı mı değdi ne?

:evil:

Birhayli benzer bir durum gerçekten, sana da geçmiş olsun. Ya Sümer abi ya da oralarda biyerlerde yatır var orhanlıda olduğu gibi :p

Sümer abi olacağını sanmıyorum, o gün yanımda yoktu, ondan kaynaklı olsa maiden gününde sorun olurdu... ama tabi "ben yokken uçuş yapmak haaa, al sana" gibisinden bir aduuuket çektiyse onu bilemem :p

Aradım videoları buldum, 2011 miş yahu ne 13 ü yada 14ü :) zaman nasıl hızlı geçiyor...

Hadi biraz nostalji yapalım, kafa dağıtalım... Videoları sesli izlemenizi tavsiye ederim, arkadaki konuşmalar gayet matrak :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ESM FW190

Özgür Evren Varol' Alıntı:
... Aradım videoları buldum, 2011 miş yahu ne 13 ü yada 14ü :) zaman nasıl hızlı geçiyor...

Hadi biraz nostalji yapalım, kafa dağıtalım... Videoları sesli izlemenizi tavsiye ederim, arkadaki konuşmalar gayet matrak :)
Ohhh sabah sabah izleyecek bir sürü videomuz oldu :halay: :hoppa:

Kızma abi, takılıyoz burda. Seviyoz ki uğraşıyoz!