ExpressLRS veya Crossfire için adaptör mü yoksa uçuş kontrolcüsü mü ?

İlkkan TAŞTAN

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Bu hobiye yeni sayılabilecek bir seviyede başlamış biri olarak Tx16s kumandam için crossfire yada expressLRS verici düşünüyorum.

İlk etapta sadece Rc Uçak düşünüyorum multicopter tarzı değil. Ve ilk etaplar olduğu için birazda basit olmasını istediğim için her şeye direkt para akıtmak istemiyorum.

Fakat bu vericilerin alıcıları nano pcb tarzı olunca bunun için PWM Adapter adaptör tarzı bir şey mi yoksa uçuş kontrolcüsü mü almalıyım orada kararsız kaldım.

İnternette genellikle herkes tasarım konusunda bilgi veriyor ama ara elemanlar için çokta karşılaştırma yok.

Birde PWM Adapter bile olsa aliexpress üzerinde bile 150-200 tl lerde. Bu parayı vermek yerine biraz daha koyup uçuş kontrolcüsü almak daha mı mantıklı ?

Sizlerin tavsiyeleri nelerdir ? ( Uçuş kontrolcüsü ise marka model yada deneyimlerinizde iyi olur )

Öncelikle neden crossfire veya expresslrs gibi bir modül almak istiyorsunuz. Bu modüllerin amacı öncelikle uzun mesafeler bağlantı kurabilmek diğer bir amaçlarıda düşük gecikme süreleri sağlamak.
Uçaklarda gecikmede sağladıkları artı pek hissedilmez genelde fpv, yarış veya freestyle multicopterlerde etkilidir.
Mesafeye gelirsek crossfire ile 15km expresslrs ile 40km ye varan menzillere ulaşılabiliyor. Ama sizce bu kadar gerekli mi?
Öncelikle uçağınızda fpv sistem var mı? Fpv sistem yoksa zaten kumandanın kendi menzili bile yeterli gelir. Kumanda 1-2km kadar bağlantı sağlayabilir ama sizin uçak ile görüşünüz uçağın boyutuna bağlı olarak 500m ye varmadan kesilecektir. Ondan sonra isterse 100km sinyal sağlayabilecek bir sistem olsun fark etmez görmeden kontrol edemezsiniz.

Bunların dışında eğer fpv sistem varsa ekstra bir uçuş kontrolcüsüne gerek yok ama olsa iyi olur .

Hazır satılan ppm, crsf, sbus gibi protokolleri pwm çeviren adaptörler var onlarıda kullanabilirsiniz.

Uçuş kontrolcüsü alacaksanız matek wing serisi veya pixhawk olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Kadir Kurt
Şu şekilde söylemek gerekir ise şu anda ikinci elde dahi ia6b yada r8x alıcılar bile 250-350 bandında gezerken, hali hazırda bu parayı vermişken gider çinden full set 550-600 tl ye expressLRS almak daha mantıklı görünüyor. Hani arada ki 200-250 tl 500m ile 40 km farkını belirliyor kısacası :)

Crossfire ya da ELRS'nin amacı sadece uzun mesafe değildir. Her mesafede stabilite, bu sistemlerin ana amacıdır. R9 sistem ile 50 - 100 metre gitmeden failsafe alabilenler var. Kendim de dahil YouTube ya da yabancı forumlarda araştırırsanız, dediğimi daha iyi anlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Yani Crosfire kullanılmasının ana nedeni kesinlikle mesafe değildir. Crossfire oldukça güvenilir ve sağlam bir sistemdir. İster uzun ister kısa mesafede minimum gecikme ve paket kabı ile quadınızı kullanmanızı sağlar.

Bu hobiye yeni sayılabilecek bir seviyede başlamış biri olarak Tx16s kumandam için crossfire yada expressLRS verici düşünüyorum.

İlk etapta sadece Rc Uçak düşünüyorum multicopter tarzı değil. Ve ilk etaplar olduğu için birazda basit olmasını istediğim için her şeye direkt para akıtmak istemiyorum.

Fakat bu vericilerin alıcıları nano pcb tarzı olunca bunun için PWM Adapter adaptör tarzı bir şey mi yoksa uçuş kontrolcüsü mü almalıyım orada kararsız kaldım.

İnternette genellikle herkes tasarım konusunda bilgi veriyor ama ara elemanlar için çokta karşılaştırma yok.

Birde PWM Adapter bile olsa aliexpress üzerinde bile 150-200 tl lerde. Bu parayı vermek yerine biraz daha koyup uçuş kontrolcüsü almak daha mı mantıklı ?

Sizlerin tavsiyeleri nelerdir ? ( Uçuş kontrolcüsü ise marka model yada deneyimlerinizde iyi olur )

Hobide yeni değilseniz ve bütçeniz varsa Crossfire sisteme yatırım yapın. Crossfire artık birçok topluluk tarafından kullanılan, yaygınlaşmış ve popüler bir sistemdir.

ExpressLRS hala deneysel bir sistem. Aslında çıkış noktasının iki temeli var: Eldeki Crossfire karşısında başarısız kalan R9 sistemleri adam etmek ve custom, LoRa ya da ESP32 tabanlı alıcı verici modüllerini kullanılabilir yapmak. Şu an piyasada bulunan birçok ELRS modülü deneysel. Zira ELRS'nin kodu hala daha geliştiriliyor. Ben ELRS'yi R9 sistemimde test ettim ve memnun kaldım. Ancak sıfırdan alacak olsam, Crossfire sisteme yatırım yapardım.

Bunun yanında, eğer uzun bir süre uçaklar üzerine gidecekseniz, X8R gibi 2.4 GHz vericileri de tercih edebilirsiniz. Ki bence sizin için ideal olur.

Şu şekilde söylemek gerekir ise şu anda ikinci elde dahi ia6b yada r8x alıcılar bile 250-350 bandında gezerken, hali hazırda bu parayı vermişken gider çinden full set 550-600 tl ye expressLRS almak daha mantıklı görünüyor. Hani arada ki 200-250 tl 500m ile 40 km farkını belirliyor kısacası :)

Pratikte öyle olmayabilir. ELRS'nin kullanımının Crossfire'a göre daha rahat olacağını sanmıyorum. Hobiye yeni başlayacaksanız, bence 2.4 GHz'den başlayın.

Son olarak ELRS ya da CRSF ile 10km+ mesafeleri görebilmek için özel anten konfigürasonları kullanabiliyorlar, ki bunlar da zaman zaman alıcı kadar pahalı olabiliyor.

Yani çok fazla kombinasyon ve parametre var. Tavsiyem X8R gibi bir alıcı ile başlamanız olurdu.