F-14 Tomcat - Depron model yapımı

- VolkaN -

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Evet arkadaşlar yine yeniden bir depron modelle burdayım, yapım aşamalarını resimledim tekrardan ve maiden filghtida yaptık tam istediğimiz gibi uçtu.
bu modeli seçmekdeki amacım kanatlarının gerçek f-14 ler gibi kapanıp açılır olarak yapılması, hem kanatların videosunu hemde maiden flight videosunu aşağıda bulabilirsiniz, yapım aşamaları resimleride ektedir.
ben kanat açıp kapatma özelliğini 3 kademeli switche ve bir arkadaşın kumandasındada potansiyometreye atadım, ama şöye bir öneride mevcut denemediğim için bilemiyorum, modeli kumandada helikopter olarak tanıtarak birkaç ayar değişikliği ile tıpkı helikopterlerin swash plateinin gaz verdikçe yukarı hareket etmesi gibi gaz verdikçe kanatların kapanmasını ve gazı azalttıkça açılmasınıda sağlayabileceğimiz belirtiliyordu, onu ilerde denerim belki, ilk uçuşda riske girmedim.

öncelikle proje burdan indirebilirsiniz :

Alternatif Link :

kullandığım elektronikler basit elektronikler aslında listesi aşağıdaki gibi :

-- Motor:
-- ESC:
-- Servo(3 adet) :
pil: 1000 mah ve 1550 mah ile uçtum.
-- Pervane :

-- Uçağın altına skid olarak sürtünmeden kırılmasın diye şunlardan :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Açılır kapanır kanat :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

maiden flight :

yapım aşama resimlerimiz :

• Beğen
Tepkiler: Muharrem Baydar
Eline sağlık Volkan, çok güzel bir çalışma olmuş. :bravo: :bravo: :bravo:

Kanatların açılıp kapanması uçuş hissiyatında bir farka sebep oldumu merak ettim doğrusu ?

Türker Akgün' Alıntı:
Eline sağlık Volkan, çok güzel bir çalışma olmuş. :bravo: :bravo: :bravo:

Kanatların açılıp kapanması uçuş hissiyatında bir farka sebep oldumu merak ettim doğrusu ?

teşekkürler Türker, kanatların kapalı olması yavaş uçuşlarda tutunmayı biraz zorlaştırıyor daha çok uğraştırıyor kontol için, ama yüksek hızda bir sıkıntısını görmedim, ama şuda var kanatları kapatınca uçağın daha hızlı gittiğini pisikolojik olarak düşünüyorum gerçekte öylemi bilmiyorum :D:D , depron olunca ne taksan uçuyo zaten biliyosun, depronda uçak uçmuyor motor uçuyor :D, o nedenle kanat kapalıyken daha hızlı uçuyor diyerek pisikolojimi rahatlatıyorum ama işin doğrusu sanırsam hızda bi değişme yok gibi, yani görüntü olarak hoş oluyor. ama düşündüğümden hızlı uçuyor ufak bir motorla, zagimin yerini alıcak gibi bu gidişle eğlence için., küçük bir not altına sert plastikten bişiler koymak lazımki yere indiğinde parçalanmasın ben koydum inişde onların üstüne iniyor.

Volkan az kaldı ben de bu depron model işine gireceğim. O zamanlarda başını çok ağrıtacağım haberin olsun. özellikle F-14 en sevdiğim uçaklardandır. Bu modeli yapmayı çok isterim. Planları aldım bakalım ilk fırsatta inşaata başlarım. Ellerine sağlık seninki de çok güzel olmuş.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Volkan az kaldı ben de bu depron model işine gireceğim. O zamanlarda başını çok ağrıtacağım haberin olsun. özellikle F-14 en sevdiğim uçaklardandır. Bu modeli yapmayı çok isterim. Planları aldım bakalım ilk fırsatta inşaata başlarım. Ellerine sağlık seninki de çok güzel olmuş.

nedemek Nesimi abi, herzaman yardıma hazırım, özelden tel numaramıda yolluyorum, istediğin zaman arayabilirsin. mehmet abi antalyaya geldiğinde tanışmıştık ozamanlar helikopterciydim, işallah bigün biçok modelci tanışma fırsatı buluruz.

Volkan Güneş' Alıntı:
... ben kanat açıp kapatma özelliğini 3 kademeli switche ve bir arkadaşın kumandasındada potansiyometreye atadım, ama şöye bir öneride mevcut denemediğim için bilemiyorum, modeli kumandada helikopter olarak tanıtarak birkaç ayar değişikliği ile tıpkı helikopterlerin swash plateinin gaz verdikçe yukarı hareket etmesi gibi gaz verdikçe kanatların kapanmasını ve gazı azalttıkça açılmasınıda sağlayabileceğimiz belirtiliyordu, onu ilerde denerim belki, ilk uçuşda riske girmedim.
Paylaşım için öncelikle teşekkürler Volkan, ellerine sağlık :thumbup: Planları paylaşmışsın. Bir de sana zahmet kullandığın elektronik ve seçtiğin pervane bilgilerini de paylaşırsan, sonra yapmak isteyen arkadaşların için kolaylık olur.

Model şahane :thumbup: :halay: Ben özellikle şu yukarıda bahsettiğin ayarı merak ettim. Yapınca sonucu paylaşırsan seviniriz ;)

volkan sen sevdin bu işi :D depron spitfirdan sonra koptun :D eline koluna sağlık :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Paylaşım için öncelikle teşekkürler Volkan, ellerine sağlık :thumbup: Planları paylaşmışsın. Bir de sana zahmet kullandığın elektronik ve seçtiğin pervane bilgilerini de paylaşırsan, sonra yapmak isteyen arkadaşların için kolaylık olur.

Model şahane :thumbup: :halay: Ben özellikle şu yukarıda bahsettiğin ayarı merak ettim. Yapınca sonucu paylaşırsan seviniriz ;)

kullandığım elektronikler basit elektronikler aslında listesi aşağıdaki gibi :

motor:
esc:
servo(3 adet) :
pil: 1000 mah ve 1550 mah ile uçtum.
pervane :
uçağın altına skid olarak sürtünmeden kırılmasın diye şunlardan :

Yaşasın Depron Kardeşliği.

Kırımsız uçuşlar. Güzel gözüküyor. Açılan kanatlarda farklı hava katıyor . Bende boş zamanlarda spitfire yapımına başladım. Kit bitti sayılır.

Güzel bir çalışma olmuş ellerine emeğine sağlık.

Kadir Kurt' Alıntı:
Kırımsız uçuşlar. Güzel gözüküyor. Açılan kanatlarda farklı hava katıyor . Bende boş zamanlarda spitfire yapımına başladım. Kit bitti sayılır.

Biri spitfire mı dedi :D :D Spitfire Candır kandır süper uçar hızlı kaçar müthiş dalar ,sonrada çakılabilir :p

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• walky spitfire.jpg
    walky spitfire.jpg
    67.7 KB · Görülme: 333

Hocam plan silinmiş . Tekrar yüklermisiniz acaba . Birde bu planı A0 kağıdına mı yazdırdınız ?

ahmet uçar' Alıntı:
Hocam plan silinmiş . Tekrar yüklermisiniz acaba . Birde bu planı A0 kağıdına mı yazdırdınız ?
Başka bir arzunuz Ahmet Bey......