F-18F Marine Corps

Nesimi Sakmak

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Herkese selamlar. Daha fazla fırça yememek adına yapımına başladığım yeni modelin aşamalarını paylaşayım dedim. Flite Testin forumlarını devamlı takip ediyorum. Bir yarışma kapsamında tasarlanan ve planları yayınlanan bir model çok hoşuma gitti. Zaten ne zamandır jet görünümlü bir model yapmak istiyordum. F-18 de çok sevdiğim modeller arasında olunca projeye gözü kapalı atladım. Bakalım videolardaki gibi bir uçuşu yakalayabilecek miyim?

Öncelikle proje linki şöyle;

Proje sonundan da bir kaç foto şöyle;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eleman Marine ve Navy olmak üzere iki kaplama da paylaştı. Linki incelediğinizde göreceksiniz hala çalışmaya devam ediyor. Zaman içerinde farklı kaplamaları da yayınlayacak. Elimde çizimler olduğu için çok canım sıkılırsa ben de kafama göre farklı kaplamalar hazırlayabilirim belki. Ama şimdilik hazıra konmak en güzeli.

Marine versiyonun yapımına başladım. Kaplama dosyalarını A4 çıkartma kağıtlarına çıktı alarak işe başladım. Forumda Marine versiyonun A4 parçalı planları yayınlandı. Ama tabi ben de az buçuk grafikerlik yeteneklerimi kullanarak Navy versiyonu da A4 parçalı hale getirip çıktılarını aldım. Eğer bu hafta sonu köpüğü temin edebilirsek iki versiyonu birlikte yapacağım. Biri bana diğeri de Akif Çırpıcı'ya olacak. Helilerle çok fazla uğraşıyor son zamanlarda. Özüne döndürmek lazım garibanı. :D:D Neyse çok uzattım yine. Dün akşam ki çalışmalardan bir kaç foto paylaşıp kaçayım ben yine. Bu arada eklemeden edemeyeceğim. Fotoblok malzemeye çift taraflı kaplama yaparak çalışmak biraz zormuş. İlk kez bu şekilde çalışıyorum. Ama ilk seferde hakkından gelmeyi de becerdim tabi. :coolxf::coolxf:

Nesimi hocam , bundan bi tane istiyorum.:thumbup:
Sen istesen bunu Solotürk versiyonu yapabilirsin :evil:

Abi emrin olur. Söylemen yeter. Ayarlarız sana da .

Diğer konu ise bu bir F18, Solotürk F16 kullanıyor. Maketcilikte bu tür projelere What If deniyor ve what if projelerde benim hiç sevmediğim projeler. İstersem yapabilirim o ayrı. Eğer bir Solotürk yapmak istersem orjinaline uygun olarak F16 üzerinde çalışmak isterim.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Nesimi bey, uzun zamandır sesiniz soluğunuz çıkmıyordu. Böyle güzel bir proje ile tekrar görmek ne güzel! Bu arada, çıkartma kağıdı nasıl bir şey ve üzerine yazdırdığınız mürekkep farklı bir mürekkep mi?

• Beğen
Tepkiler: Nesimi Sakmak
Nesimi bey, uzun zamandır sesiniz soluğunuz çıkmıyordu. Böyle güzel bir proje ile tekrar görmek ne güzel! Bu arada, çıkartma kağıdı nasıl bir şey ve üzerine yazdırdığınız mürekkep farklı bir mürekkep mi?

Evet Abi o sürede yeni projelerle uğraşıyordum. İş yoğunlukları falan pek buralarda olamadım. Çıkartma matbaa baskılarında kullandığımız kuşe çıkartma. Bizde büyük tabakalar halinde mevcut ama piyasada A4 paketli olarak satılıyor. Dijital baskı makinesinde bastım. Mürekkep değil toner yani. Kuşe kağıt üzerinde mürekkep sağlıklı olmaz zaten.

İşte görmeyi istediğimiz konular bunlar @Nesimi Sakmak hocam, ellerine kollarına sağlık :bravo::thumbup:

Model standard EPP jetlere göre çok şeker gözüküyor :) Bakalım uçuşu nasıl olacak :hoppa:

• Beğen
Abi emrin olur. Söylemen yeter. Ayarlarız sana da .

Diğer konu ise bu bir F18, Solotürk F16 kullanıyor. Maketcilikte bu tür projelere What If deniyor ve what if projelerde benim hiç sevmediğim projeler. İstersem yapabilirim o ayrı. Eğer bir Solotürk yapmak istersem orjinaline uygun olarak F16 üzerinde çalışmak isterim.
Estağfurullah Nesimi hocam , esas senin emrin olur.
Hele bi uçur da , uygun konfigürasyona göre yaparız bizde bir tane :saygilar:

Kaplama modeli gerçekten degistirmis. Çok güzel gözüküyor.:thumbup:

Çalışmaya devam. Kanat alt ve üst parçalarını uzun sürede kuruması için beyaz tutkalla yapıştırdım. Düzeltme için bol bol zaman verdi bu bana. Kanatlar kururken gövde parçalarını hazırladım.

Gövde parçalarını yapıştırmadan önce kanatlar üzerinde yapılacak işlemler var. Bunun öncesinde kuru birleştirme yaparak nasıl görüneceğini görelim.

Güzel olacak gibi. Umarım kullandığım çıkartma modeli aşırı ağırlaştırmaz. Sırada hareketli yüzeylerin yapımı, gövde parçalarının birleştirilmesi ve sonrasında elektroniklerin yerleştirilmesi var. Bir terslik olmazsa bu hafta sonuna biter gibi.

Güzel olacak gibi. Umarım kullandığım çıkartma modeli aşırı ağırlaştırmaz. Sırada hareketli yüzeylerin yapımı, gövde parçalarının birleştirilmesi ve sonrasında elektroniklerin yerleştirilmesi var. Bir terslik olmazsa bu hafta sonuna biter gibi.
Daha ne olsun Nesimi hocam %p:bravo::thumbup: Bakalım uçuşu nasıl olacak ;)

• Beğen
Bildiğimiz styropor mu kullandın peki? Ya da ne kullandın. Hadi biraz anlat...

Fotoblok veya maket kartonu olarak bilinen 5 mm kalınlığında tabaka kullanıyorum. Köpüğün altı ve üstü kağıt kaplı. 70x100 cm bir tabakanın fiyatı 10 ile 15 tl arasında değişiyor. Bu model yaklaşık 1,5 tabakadan çıkıyor. Ayrıca bu model de tabakalar üzerine çıkartmaya çıktı aldığım kaplamaları yapıştırdım. Buradaki olay tamamen katlama sanatı diyebilirim. Katla uçur gibi bir şey. Yapıştırma olayı %90 sıcak silikonla yapılıyor. Bu modellerin yapımı oldukça kolay ve zevkli. Gerçi bazı vatandaşlar işin şeyini çıkarıp acayip komplike modeller yapmaya başladılar o ayrı.

Orijinalde adam sanki fotoblok değil de kalınca bir köpük kullanmış gibi de o nedenle sordum. Aslında ince styropor kullanıp üzerine bir kat kağıt yapıştırınca da sanki fotoblok gibi olur mu diye de düşündüm.