f330 Parçalar geldi, Montaj Başlıyor

Onur

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba arkadaşlar ilk dronumun parçalarının bir kısmı elime ulaştı. Heycanımı sizlerle paylaşmak, ilk quadım ı toplarken hata yapmamak adına bu konuyu açmak istedim.

Öncelikle setupımı sizlerle paylaşayım

* F330 4-Axis RC Quadcopter Frame Kit
* Racerstar Racing Edition 2212 BR2212 980KV 2-4S Brushless Motor
* Gemfan 8045 Carbon Nylon CW/CCW Propeller
* HAKRC BLHeli_32 Bit 35A 2-5S ESC Built-in LED Support Dshot1200 Multishot
* APM2.8 ArduPilot Mega APM 2.8 Flight Controller Board + Power Module + 7M GPS / Compass Stand Holder
* HRB Lipo Battery 3S 5000mah 50C Tplug (Henüz elime ulaşmadı)
* FS-IA10B (Henüz elime ulaşmadı)

İftardan sonra montaj işine girişip resimlerini bu başlık altında paylaşmayı planlıyorum.

Tüm arkadaşlarıma yardımlarından dolayı şimdiden teşekkür ederim. :)

10.05.2019 güncellemesi

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mekanik kısmı bitti fakat escleri bağlamadan kafama taklılan birşey var yardımcı olursanız sevinirim.

ESC nin datasheetini bulamadım, resimde görünen esc ye motordan çıkan kabloları aynı sıra ile mi lehimlemeliyim?

ESC
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kontrol Kartınız
APM2.8 ArduPilot Mega APM 2.8 Flight Controller Board + Power Module + 7M GPS / Compass Stand Holder
Model Sınıfı
330
Motor, Pervane ve ESC
Racerstar Racing Edition 2212 BR2212 980KV 2-4S Brushless Motor, Gemfan 8045 Carbon Nylon CW/CCW Propeller, HAKRC BLHeli_32 Bit 35A 2-5S ESC Built-in LED Support Dshot1200 Multishot
Kumanda Alıcı ve Verici
FS-IA10B , Flysky 6x
Extra Ekipman
7M GPS / Compass , Pi
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Resul Toruk
Hayırlı olsun Bu rc hobisi nasıl birşeymiş ya :) arabadan başladım uçakları görünce uçak aldım.Yarış dronlarını gördüm artık onuda istiyorum.Teknoloji manyağı oldum :RCKolik::lollol:

• Beğen
Tepkiler: Onur
O pervaneler, o pille sisteme ufak gelir. Gerçi ilk başlarda, bu sizin için daha iyi. Alet biraz ağır hareket eder.

• Beğen
Montaj tamamlandı, üstteki ilk mesajımı güncelledim mekanik kısmı tamam ama elektronik kısmında acemilik var :) . ESC nin üzerinde + - ve sng bacakları belli değil. Bunların belirli bir standardı var mı?

Montaj tamamlandı, üstteki ilk mesajımı güncelledim mekanik kısmı tamam ama elektronik kısmında acemilik var :) . ESC nin üzerinde + - ve sng bacakları belli değil. Bunların belirli bir standardı var mı?
Bence acele etmeden şu konudaki detaylı tüm anlatımlara bir göz at. Orada fiziki montaj dahil epey bir detay bulacaksın :)

• Beğen
Bence acele etmeden şu konudaki detaylı tüm anlatımlara bir göz at. Orada fiziki montaj dahil epey bir detay bulacaksın :)

Dün gece o videolraın neredeyse tamamını izledim, uyuduğumda saat 5:00'e geliyordu hocam :)

Benim takıldığım nokta esc üzerinde açıkta duran bacaklara motordan gelen kabloları hangi sıra ile bağlamalıyım. Datasheetleri bulabilsem çözebilirim fakat sanırım yorgunluktan süper gücüm olan hunharca google arama kabiliyetimi kaybettim :)

Dün gece o videolraın neredeyse tamamını izledim, uyuduğumda saat 5:00'e geliyordu hocam :)

Benim takıldığım nokta esc üzerinde açıkta duran bacaklara motordan gelen kabloları hangi sıra ile bağlamalıyım. Datasheetleri bulabilsem çözebilirim fakat sanırım yorgunluktan süper gücüm olan hunharca google arama kabiliyetimi kaybettim :)
O montaj konularını bir kere daha bakarsan burada kablo sırasının çok önemli olmadığını, önemli olan motorların doğru şekilde monte edildikten (burada 2 farklı motor olması lazım) sonra dönüş yönlerinin önemli olduğunu fark edeceksin diye düşünüyorum :)

• Beğen
O montaj konularını bir kere daha bakarsan burada kablo sırasının çok önemli olmadığını, önemli olan motorların doğru şekilde monte edildikten (burada 2 farklı motor olması lazım) sonra dönüş yönlerinin önemli olduğunu fark edeceksin diye düşünüyorum :)

2 farklı tip (CW ve CCW) motor var, motor yönleri ve pervane yönleri tamam hocam. Kablo sıralaması önemli olmadığı için bahsedilmemiş sanırım, bu şekilde olacağını düşünmemiştim. Sabahtan beri how to ile başlayan 1000 arama yaptım sonuç sıfır. Demek bu yüzdenmiş :)

2 farklı tip (CW ve CCW) motor var, motor yönleri ve pervane yönleri tamam hocam. Kablo sıralaması önemli olmadığı için bahsedilmemiş sanırım, bu şekilde olacağını düşünmemiştim. Sabahtan beri how to ile başlayan 1000 arama yaptım sonuç sıfır. Demek bu yüzdenmiş :)
Aynen öyle. Motor ve pervaneleri fiziki olarak doğru monte edip, doğru yönde dönecek şekilde test edip, bu 3 kabloyu monte ediyoruz :)

• Beğen
Aynen öyle. Motor ve pervaneleri fiziki olarak doğru monte edip, doğru yönde dönecek şekilde test edip, bu 3 kabloyu monte ediyoruz :)

Yardımınız için çok teşekkür ederim, motordan çıktığı sıra ile lehimledim geçtim :)
Henüz pilim ve alıcım gelmediği için test etme imkanım yok hocam. Eksik parçalarım gelene kadar montajı tamamlayayım diye uğraşıyorum. Bu hafta içi alıcı gelir pili beklemek yerine burdan küçükte olsa bir pil alıp ilk uçuşu yapmak istiyorum.

Motor donus yonlerini olmasi gerektigi gibi ayarlamak icin iki secenegin var. Birincisi, klasik yontem; motor yanlis yone donuyorsa uc kablodan herhangi ikisinin yerlerini degistiriyorsun, ters yone donuyor.

Daha yeni olan ikinci yontem ise, escnin programindan donus yonunu degistirmek. Blheli programinda yanlis yonde donen motorlarin yonlerini tersine cevirebilirsin.

Motor donus yonlerini olmasi gerektigi gibi ayarlamak icin iki secenegin var. Birincisi, klasik yontem; motor yanlis yone donuyorsa uc kablodan herhangi ikisinin yerlerini degistiriyorsun, ters yone donuyor.

Daha yeni olan ikinci yontem ise, escnin programindan donus yonunu degistirmek. Blheli programinda yanlis yonde donen motorlarin yonlerini tersine cevirebilirsin.

Lipo gelmediği için şuan dönüş yönlerini motorların üzerindeki ok işaretlerine göre yaptım. Lehimleride kendime göre bir standart oluşturup o sıra ile yaptım, umarım üreticininde bir standardı vardır da beni uğraştırmaz. :) Yarın Türkiye'den küçük bir lipo sipariş edeceğim. Robotistan'a direnç'e baktım ama s4 1300mah pil göremedim. (birde 210mm racing topluyorum 5000mah s3 geldikten sonra s4 1300mah pili racing de kullanmak istiyorum :) ) Lipoyu temin edebileceğim tavsiye edebileceğiniz bir site var mı?

Edit:

RunCam Swift 2 1/3 CCD 600TVL 2.3mm kamera sipariş ettim. Üzerinde osd mevcut diyor, ek olarak miniosd almama gerek var mı, yoksa kameranın üzerinde bulunan osd işimi görür mü?

Ne kadar çok soru sormuşum kusura bakmayın acemilik ve heves işte.