Farkli MAh degerleri bir arada sarj edilbilir mi ? ( Pralel Sarj yontemiyle )

gumush

Uye
Merhabalar ,

Modelcilik gunlerime yavas yavas donuyor gibiyim. Emektar Icharger 206' yerine bir PL8 aldim ( bekliyorum )

Merak ettigim bir konu var. Bu urunlerde balance ozelligi aslinda yer hucreyi ayri ayri kontrol edebiliyor demek diye dusunuyorum. Simdi tek bir pil dusunelim 2s bunun hucreleri arasinda voltaj varki oldugunuda. Bu durumda bu pili nasil sarj eder ? Ben mantiken ana baglantidan gosterilen akim degeri kadar butun hucrelere gonderir once bir esik degere yaklastirir diye dusunuyorum. Ornegin 3.80 biri digeri 4.00 olsun. Ikisinede 1C ile gonderim yapiyor. Biri biri 3.90 digeri 4.10'a geldiginde balance portlari araciligi ile regenerative discharge ile bir hucreden digerine sarj yapmak en mantiklisi olacaktir.

Uzun lafin kisasi balance baglantisi hucreleri ayri ayri gorme imkani verir ama bu tek basina yeterli degil , hucrelere tek tek ulasabilmenin tek yolu bu portlar oldugundan bu port uzerinden daha az C degeri ilede olsa charge yada discharge yapabiliyor olmasi gerekir ? Aksi halde birini 4.20'ye getirdikten sonra digerine basarken onada basmaya devam etmesi ne kadar mantikli emin degilim.

Simdi benim senaryoma geleyim. Ucus alanindayim 1.pil ile uctum , sonra paralel sarja taktim. Pil 3.80'deydi 4.20'ye dogru sarja basladi. Sonra 2.pili uctum bunuda getirip bagladim bu durumda 1.ci 4.00'e gelmis olsun. Simdi ikisi birden charge'a devam edecek. 1.pil doldugunda ona giden akim kesilebilecek bu sekilde sarj yapabiliyor olmalari gerekiyor diye dusunuyorum. Bunun disinda sadece tum pillere ayni akim degeri ile basmaya calismak , biri bittiginde bunu bagimsiz olarak algilamamak mantiksiz oluyor.

Bu modern sarj cihazlarinda durum nedir ?

Birde ufak sorum var. Urun deans ile geliyor. Bende Lipo kimyasidaki piller XT60 yada EC5 olarak bulunuyor. Bu durumda MPA uzerindeki soketleri sokup degistirebilir miyim ? Yoksa ceviri icin aparat kullanmak mi gerekiyor ( Bu sekilde olmasi cok mantikli degil ama sanirim bir cok kisi boyle kullaniyor. ) Simdi beklememek icin turkiyeden EC5 ve XT60'da almam gerekecek :(

Farkli MAh degerleri bir arada sarj edilbilir mi ? ( PAralel Sarj yontemiyle )

Mpa board uzerindeki soket yerleri deans icin acilmis, baska konnektor lehimleyemezsiniz. Bu butun paralel boardlarda aynidir, araya adaptor yapmaniz yada hazir yapilmislarindan satin almaniz lazim.

Gelelim diger konuya. Paralel sarjda farkli amper degerindeki pilleri sarj edebilirsiniz, ancak farkli s degerlerini sarj edemezsiniz. Yine ayni sekilde, bagladiginiz piller arasindaki voltaj farkinin da mumkun oldugunca kucuk olmasi gerekir. Yani bir pil sarj olurken, yanina bos pil takmak mantikli bir hareket degil. Bagladiginiz piller sarj aleti tarafindan ayri ayri piller gibi gorulmez, tek bir pil gibi gorulur. Yari dolu bir pil ile bos bir pili de taksaniz, 2000mah ve 5000 mah bir pili de taksaniz, ikisi de ayni surede sarj olacaktir.

Paralel sarj kullaniminda benim yontemim pillerin hucre degerleri arasinda 0.1v'dan fazla fark olmamasina dikkat etmektir.

Bendeki durum ise şöyle. Tek hücreli 6 pili aynı anda paralel şarj ederken ilk başta yaptığım ölçümde örnek olarak 3.85, 3.80, 4.00 gibi yaptığım ölçümler 5-10 dk. içinde örnek 3.88 de sabitlenip artmaya başladı. Dolu olan piller boş olanları da doldurarak hepsi aynı değere geldiler yani.
Benim şarj için düşüncem de 6 adet tek hücreyi seri bağlayıp 6s gibi şarj edebileceğim. Tabi her hücre, yani her pilin özellikleri aynı olmak kaydıyla.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Paralel şarjda elektrik aynen su gibi davranır. Dolu kaptan boş kaba doğru akar. Farklı voltajdaki pilleri paralel bağladığınızda dolu olan pil boş pili şarj etmeye, kendisi de deşarj olmaya başlar. Burada sıkıntılı nokta bu işin çok hızlı olması. Piller arasında ciddi voltaj farkı varsa, şarj olan pil uygun olandan çok daha yüksek C değerinde şarj olmuş olur. İki pil bağladık, amperi C değeri herşeyi aynı olsun, ama biri tam dolu biri tam boş olsun. Paralel bağlandığı anda dolu pil boş pili şarj etmeye başlayacak ve orta bir değerde buluşacaklardır. Dolu pil 50C ile deşarj olabiliyorsa, boş pil 50C ile şarj olacaktır, boş pile geçmiş olsun :)

Mmm. Sonuçta bu pillerin yüksek deşarj değerleri var. Yüksek şarj değerleri yok. ;) o yüzden pillerin üzerinde tek tek şarj edin, yoksa aniden çalışmayı durdurabilir yazıyor.
Şimdi daha net anlaşıldı.

Merhaba

Asagidaki iki pili,
Ikisininde bos ve 3,85 civarinda oldugunu dusunursek,
Paralel balans bordu ile,

Ayni anda doldurabilirmiyiz?
Bu islemin pil performans ve/veya omru acisindan olumsuz bir etkisi olur mu?
Eger ayni anda basabiliyirsak kac amper ile basmaliyiz?

Pil 1 : 4s, 5400 mah, 14,8v, 65-130c
Pil 2 : 4s, 6000 mah, 14,8v, 35-70c

Tesekkurler, iyi forumlar

Emre'nin yukarıdaki mesajında belirttiği üzere her iki pilde 4s. Bu durumda iki pili ayni anda rahatlıkla şarj edebilirsin Cem.

Sadece belirtildiği şarj edilecek pillerin doluluk oranı birbirine yakın olsun, mesela 3,75 v gibi.

Şarj etme değerine gelirsek ister 5,4 A istersen 6A ile şarj edebilirsin. Çünkü artık çoğu pili 2-3c yerine ile rahatlıkla şarj edebiliyoruz, piller buna musait.

Paralel şarj için bu örnekte rahatlıkla 12 A akım verebilirsiniz (şarj aleti destekliyorsa).

Sümer Yamaner' Alıntı:
Paralel şarj için bu örnekte rahatlıkla 12 A akım verebilirsiniz (şarj aleti destekliyorsa).
Doğru dedin abi. Ben pil basına dusunup, x2 demeyi unutmuşum :D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Emre'nin yukarıdaki mesajında belirttiği üzere her iki pilde 4s. Bu durumda iki pili ayni anda rahatlıkla şarj edebilirsin Cem.

Sadece belirtildiği şarj edilecek pillerin doluluk oranı birbirine yakın olsun, mesela 3,75 v gibi.

Şarj etme değerine gelirsek ister 5,4 A istersen 6A ile şarj edebilirsin. Çünkü artık çoğu pili 2-3c yerine ile rahatlıkla şarj edebiliyoruz, piller buna musait.

Teşekkürler Mehmet
Sümer Yamaner' Alıntı:
Teşekkürler Sümer Abi.

Ben bu forumu bu yüzden seviyorum ve her fırsatta söylüyorum, hem bu kadar bilgili ve bundan da önemlisi bildiğini paylaşmasını bu kadar çok seven başka bir topluluk görmedim. :saygilar: :RCKolik:

Herkese keyifli bir forum ve kırımsız ucuşlar dilerim.

Cem Tataroğlu' Alıntı:
Ben bu forumu bu yüzden seviyorum ve her fırsatta söylüyorum, hem bu kadar bilgili ve bundan da önemlisi bildiğini paylaşmasını bu kadar çok seven başka bir topluluk görmedim. :saygilar: :RCKolik:

Bir başkası da "ben bu kadar ukalanın bir araya geldiği bi yer görmedim" diyebilir ama... :D :D .D

Merhaba :RCKolik:

Az önce yaşadığım bir olayı paylaşıp yorumlarınızı almak isterim.

Yeni aldığım paralel balans bordunu kullanarak pillerimi şarj etmek istedim.

SİSTEM ve BAĞLANTILAR
* Hyperion EOS 730i Net 3 Şarj Aleti
* HP 1000 Watt max Power Supply
* pil 1 = 4s 6000 mah 50c ( HBR Marka )
* pil 2 = 4s 5400 mah 65c ( MKT Marka )
* Paralel balans bordu
* 2 pil de 3,85 civarındaydı
* 2 pili de balans ve t pluglarini bağladım
* Şarjj aleti power supply a bağlıydı ancak power supply i prize takmamıştım

Veeee birden paralel balans bordundan cızırtılı kısa devreye benzer bir ses duman ve yanık kokusu gelmeye başladı hemen pilleri söktüm.
Durum fotolardaki gibi 

Şu an paralel balans bordunu çıkartıp normal balans bordu ile pilleri tek tek şarj etmeye başladım.
İlk pil doldu ve problem yok.
İkinci pili de tek başına bağladım o da doluyor ve tahminimce sıkıntı çıkmayacak ki bu pilleri bu sistemle ( paralel balans bordu haricinde sanırım ) daha önce de sıkıntısız şarj etmiştim.
Acaba sıkıntı paralel bord da mı yoksa ben mi hata yaptım?
Acaba bu işlemi yapmadan önce power supply ı elektriğe bağlamadığım ve dolayısıyla şarj aletine enerji vermediğim için diğerinden daha yüksek C değerine sahip pil (pil voltajları birbirine yakın olmasına rağmen) diğerini mi doldurmaya çalıştı vs?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Herkese Keyifli bir forum ve kırımsız uçuşlar dilerim

Benzer olayı bende yaşamıştım ama paralel bord da değilde normal balans soketinde. Ben de bir anlam verememiştim acaba bende mi power supply i açmadan bağladığım için mi yanmıştı acaba size gelecek cevap biraz da benim yaşadığım olaya cevap olabilir.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kesin emin olmamakla beraber bence problemin kaynagi baska bir sey.

Normalde evde pilleri baglamadan once Kesinlikle sarj cihazinin enerjili oldugundan emin olurum. Fakat sahada jeneratorle sarj ederken kac defa jenerator durdugu icin piller parallel bagli iken sarj cihazi enerjisiz kaldi. Bu durumlarin hicbirinde cok sukur bir sikinti olmadi. Ama sunu da belirteyim parallel bagli piller birebir birbirinin ayni idi.

Ozetle yasanan sorunun sebebini ben de merak ediyorum. Bakalim arkadaslarimizim yorumu ne olacak.

Paralel bord'daki soket lehimleri sağlam olmayabilir. Soğuk lehim denen bağlantısızlık varsa, soket pini ile baskılı devrenin bakır yolu arasındaki hava direnç oluşturur. Bu direncin oluşturduğu ısı ile de baskılı devre yanabilir. Aynı şey balans soketleri içinde geçerli. Balans sokete takılan kablo sadece crimp edilerek değil de lehim yapılarak takılması gerekir, ancak bazı üreticiler lehim yapmıyor.