FBL 100 - V922 Brushless Çevirme Çalışması

Arkadaşlar uzun uğraşlar sonucu fbl100'ü brushless yapmayı gerçekleştirdik sizlere ayrıntılı fotoğraf ve video linkleriyle yadığım deneyimleri sıralayacağım
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Fbl100 brushless çalışması

Ana kartın yanındaki motor ana motor değil kuyruk motoru ana motoru önceden takmıştım 6 amperlik bir esc ile uçurmak istedim malesef kart yandı 10 ampere çıkardım herhangi bir sorun olmadı. Ama malesef bu sefer yeni ana karttaki tail kısmının transistörü yandı:) Harici bir esc ile montaj yapmaya çalışacağım banggood da var 3.5 amperlik umarım istediğim gibi olur. Ayrıca performansı çok güzel gayet stabil ve seri videoda ekleyeceğim. Kendi kuyruk motoruyla uçurduğumda kuyruk kaçırma sorunu oluyor onun neden kaynaklandığını tam anlamıyla çözemedim brushless taktığımda o sorun ortadan kalktı. internette kendi kuyruk motoruyla uçuranar var gayette başarılı ama bende kuyruk kaçırması oldu. Ayrıca motor montajında 9t dişli kullandım motor montajından sonra sağ ve sol servoların ayaklarını yükseltmek gerekiyor yoksa motoru sıkıştırarak kitliyor.Tecrübelerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum teşekkürler

video çok uzun değil malesef

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tebrikler Zafer Bey çok zor bir iş başarmışsınız. Yaptığınız şey için gerçekten ciddi uğraş ve çaba gerekiyor. :bravo:

Merak ettiğimiz birçok şey var ama en başta size maliyetnin ne olduğunu merak ettim doğrusu ?

Güzel paylaşımınız için teşekkürler, eminim bütün V922 kullanıcılarının aklından brushless yapabilir miyim sorusu geçmiştir. :laugh:

Daha detaylı paylaşımlarınızı ve videolarınızı da merakla bekliyoruz. :thumbup:

Desteğinize teşekkür çok edrim Türker bey aslında paylaşmak istediğim çok daha detay var ama yeni parçaları bekliyorum onlar geldiğinde daha detaylı görseller sunacağım elimden geldiğince. Kumanda konusunda büyük eksiğim var orjinal kumandasıyla uçuruyorum şuan daha hassas ayarlarla çok daha refleksli hareketler yakalanabilir
Fiyata gelince
ESC :

kuyruk motor:

ana motor:

ortalama fiyatlar böyle ama denerken verilen zaiyatları saymıyorum:laugh:

Zafer Bey,

Öncelikle bu güzel paylaşım için teşekkür ederiz. Zamanında benimde kendimi zor tutup, uzak durduğum bir konuyu ele almış ve başarmış gözüküyorsunuz :bravo: Konunun bir numaralı takipcisiyim ;)

Öncelikle hemen bir kaç soru sorayım :D

1- Sizin heli FBL100 mu V922 ? Yani üretici Hisky mı ? Şayet öyle ise elinizdeki kumanda hangisi ?

Bunları neden soruyorum derseniz, Brushless cevirme sonrası kumanda üzerinde herhangi bir değişiklik yaptınız mı onu merak ediyorum öncelikle.

2- Siz mesela sadece ana motoru Brushless yapıp, kuyruk motorunu fırçalı bırakan modelciler gördüm ama onlarda kuyruk kaçması yokken, ben yaşadım diyorsunuz.
Bunun sebebi büyük ihtimal, onlar helilerini HT-8 modulu kullanarak kendi kumandalarını üzerinden uçuruyorlar. Bildiğiniz üzere brushless cevrim sonrası kafa devri yükseliyor. Bu durumda Pith ve Throtlle Curve değerleri ile oynamak gerekiyor. Eğer siz bunları değiştirmedi iseniz, o zaman kuyruk kaçması normal.

3- Bir de rica etsem, sizden sonra bu işlemi yapmayı düşünenler için bağlantı detaylarını da paylaşabilir misiniz

4- ESC aldıktan sonra herhangi bir programlama yaptınız mı ?

5- Toplam Maliyet ne oluyor acaba ?

6- Bir de yukardaki mesajda link olarak V933 (FBL80) vermissiniz. Yanlışlık oldu galiba ?

7- Bu konuda zamanında ben şu forumu takip ediyordum. Siz de bundan mı yararlandınız ?

Şimdilik bu kadar :D Bence gayet başarılı bir çalışma olmuş, öncelikle cesaret ve sonrası başarılı uygulama için tekrar teşekkürler :halay: İlerleyen zamanlarda ince ayarlar ile daha da mükemmel olacağınız düşünüyorum.

Bu durumda bize de konuyu hemen INDEKS sayfamıza ilave etmek kalıyor :yuppi:, eminim ilerleyen zamanlarda en popüler konulardan bir tanesi olacak :thumbup:

NOT: Bu arada video paylaşımı şu şekilde yapıyoruz. Sizin video izleyebilmek için PC'ye indirmemiz gerekiyor. Oysa önce youtube yükleyip sonra da linki aşağıdaki konu da anlatıldığı şekilde paylaşırsak, biz kullanıcılar için daha kolay bir çözüm olacaktır.

Ben mesela sizin videonuzu çoktan yükledim ve burada paylaşıyorum ;)

Mehmet bey ilginize desteğinize çok teşekkür ederim çok mutlu oldum gerçekten. Benim brushless çalışmasına standart helikopterde yaşadğım sorunlar itti desem yeridir :mad: Yaptığım ani manevralarda kendini toplamaması gibi sorunlar böyle zevkli kombinasyon dolu bir alete yakıştıramadığımdan birazda... Forumlardan yararlamaya çalıştım ama en faydalı sinyal kablolarının nereye bağlamam gerektiğini gösteren fotolar oldu anlaya bildiğim tek şeydi desem yeridir :( Gerisini deneme yanılma ve mantıkla halletmeye çalıştım. Şimdi kullandığım ana kartı değiştirip ana motor ve kuyruk motoru için ayrı ayrı esc ler kullanacağım. Programlama olayına gelince herhangi bir programlama yapmaya fırsat bulamadan malesef ilk ana motorun ana kartı sonrada kuyruk motorunun ana kartı yandı ama ana motordaki olı çözdüm herhangi bir sorun yok şuan kuyruk motorunuda yeni parçalar geldiğinde halledecem o zaman daha detaylı sunumlar gerçekleştireceğim. Bendeki turning fbl 100 Birde önemli bir olay belirteyim v922 v933 ve fbl100 turning veya hisky hepsinin kumanda ve esc leri birbirlerine uyumlu bind işlemi yapıldığında hepsi bir birine uyuyor. İlginize tekrar teşekkür ederim

Ayrıca videoda sakin kullandım alışamadım için normalde daha seri figürler yapılabilir. Zemin beton olunca yaşanacak kırım çok ciddi oluyor malesef:)

Fiyat olarak yaklaşık 150-200 dolar bir fiyata denk geliyor

Mehmet bey yeni esc geldi ama sorunlu malesef modeli mx 10- A İlk enerjide kumanda sinyali vermeden kendiliğinde aşamalı bir şekilde son devir çalışıyor gaz verdiğimde ise duruyor programlamak mı gerekir yoksa kart mı bozuk? Birde bu kartı programlamak için ne yapmam gerekir banggoodan linkteki ana kartı aldım ama bir türlü tanıtamıyorum yardımcı ola bilirmisiniz teşekkürler.Kullanmaya çalıştığım program blheli setup

sorun çzülmüştür yeniden prpgramladım yarın tail modunu karta yükleyeceğim

evet arkadaşlar bugün helinin son ayarlarını yaptım ve 10 uçuş deneme yaptım herhangi bir sorun gözükmüyor ufak tefek sorunlar hariç Enson anakartın tail bölümü yanmıştı onun için sipariş ettiğim tail geldi ve kartı başarılı bir şekilde yerleştirdik.

Ana kartı yeniden blheli 11.2.0.1 ile programladım yalnız ilk çalıştırmada enerjiyi kesik kesik çekiyor sonra bir kaç kez denedikten sonra çalışıyor bu sorunu hala çözemedim.Verceğim linkte videosu var videoyu çeken arkadaş pek başarılı değil çekim konusunda idare ederseniz sevinirim:)

Zafer bey elinize sağlık :thumbup: Bence mutlu sona az kalmış ;) Video görebildiğim kadarı ile default kumandasını kullanmanıza rağmen devir gayet yerinde ve en önemlisi de kuyruk güzel tutuyor gibi :halay:

Eğer söylediğiniz küçük problem de çözülürse, fırçasız çevrim için başvuru yapılacak adres belli oldu ;) Yanlız ana karta baktım da, maşallah 3 kat olmuş :D Paylaşım için tekrar teşekkürler. Bu arada sonuca bağlı olarak şöyle bol detaylı güzel bir çevrim konusu bekliyoruz sizden ;)

Zafer Bey gayet başarılı gözüküyor. :thumbup:
Kafa devri ve kuyruk gayet güzel görebildiğim kadarıyla. %p

Evet arkadaşlar yine ben:laugh: Bugün yeni anakartımı taktım tüm ayarları yaptım sorunsuz 10 civarı uçuş ile küçük sorunlarıda halledip mutluluğa erdim :yuppi: yeni foto ve video atıyorum herkese ilgi ve alakası için çok teşekkür edrim.Özellikle takiplerinden dolayı Mehmet ve Türker beye çok teşekkür edrim. Denemek isteyen arkadaşlar olursa Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım herkese kolay gele :RCKolik:

Anladığım kadarı ile son problem de çözülmüş %p Elinize sağlık Zafer Bey :thumbup: Yeni resimlerden görebildiğim kadarı ile yeni anakart dediğiniz herhalde yeni ana motor ESC kartı ;) Son uçuş videosu da gayet başarılı :halay:

Artık şöyle güzel bir konu açmak kaldı :D Size zahmet Zafer Bey aşağıdaki ana başlıkları kapsayacak şekilde bir konu açabilir misiz ?
-Hangi motor, motor pinyon, esc kartları kullandınız, nereden aldınız, elektriksel bağlantıyı nasıl yaptınız, ESC programlama detayları nelerdir...
Ben de elimden geldiğince konu düzenleme konusunda size yardımcı olmaya çalışırım. El birliği ile Türkiye'de ilk Brushless konusunu paylaşmış oluruz :RCKolik: